Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy


Liszki

tel.: 124152871
Wyślij wiadomość e-mail
Strona www
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis

Bielańsko - Tyniecki Park Krajobrazowy o powierzchni 6415,5 ha położony jest na terenie 3 gmin: Kraków, Liszki i Czernichów. Obejmuje on fragment malowniczej doliny Wisły na odcinku Kraków - Ściejowice wraz z trzema ważniejszymi kompleksami leśnymi: Laskiem Wolskim oraz drzewostanami w okolicach Tyńca i Czernichowa. Nazwa parku wywodzi się od dwóch starych klasztorów położonych w granicach parku: Klasztoru Ojców Kamedułów na Bielanach oraz Opactwa Ojców Benedyktynów w Tyńcu.

Przyroda parku

Na terenie parku znajdują się cztery rezerwaty przyrody:

Bielańskie Skałki - rezerwat leśny, ścisły , utworzony w 1957 roku; położony na terenie Lasku Wolskiego w sąsiedztwie Klasztoru Ojców Kamedułów na Bielanach (Kraków, dzielnica Zwierzyniec) o powierzchni 1,73 ha.Rezerwat ten jest cennym obiektem chroniącym spontaniczne procesy sukcesji biocenoz leśnych na skalistym, dawniej pozbawionym lasu terenie, typowym dla Wyżyny Krakowskiej.

Panieńskie Skały - rezerwat krajobrazowy, częściowy, utworzony w 1953 roku; położony na Woli Justowskiej w obrębie Lasku Wolskiego (Kraków, dzielnica Zwierzyniec) o powierzchni 6,41 ha. Ochronie podlega Wąwóz Panieńskie Skały z malowniczymi skałkami wapiennymi wraz z porastającym go lasem grądowym i fragmentem kwaśnej buczyny górskiej.

Skałki Przegorzalskie- rezerwat florystyczny, częściowy, utworzony w 1959 roku; położony w Przegorzałach w obrębie Lasku Wolskiego (Kraków, dzielnica Zwierzyniec) o powierzchni 1,38 ha. Ochronie podlega tutaj naskalna roślinność kserotermiczna.

Skołczanka - rezerwat faunistyczny (stepowy), częściowy, utworzony w 1957 roku; położony w północnej części kompleksu leśnego Uroczysko Tyniec (Kraków, Dębniki) o powierzchni 36, 52 ha. Ochronie podlega tutaj roślinność kserotermiczna oraz rzadkie owady, szczególnie motyle.

Na terenie parku znajdują się 63 pomniki przyrody.

Z ciekawszych pomników warto wymienić: aleję lip drobnolistnych przy Opactwie Benedyktynów, zadrzewienie parkowe przy dworze w Wołowicach, park przy Willi Decjusza oraz Jaskinię Kryspinowską.

Występuje również na terenie parku jedno stanowisko dokumentacyjne - Kamieniołom i skalisty stok w Piekarach.

Zabytki

Klasztory i kościoły:

 • Klasztor Ojców Kamedułów na Bielanach pochodzący z XVII wieku. W obrębie zespołu klasztornego kościół p.w. Wniebowzięcia N.M.P. Marii oraz erem.
 • Zespół Opactwa Benedyktynów w Tyńcu pochodzący z XI-XX wieku. W obrębie zespołu kościół p.w. św. Piotra i Pawła z przełomu XV i XVI wieku.
 • Kościół p.w. Św. Trójcy w Czernichowie z XV-XX wieku.
 • Kaplica Różańcowa w Czernichówku pochodząca z połowy XVII wieku.
 • Kaplica p.w. Matki Boskiej Śnieżnej w Bodzowie pochodząca z XVII wieku

Zespoły dworskie i parki zabytkowe:

 • Zespół dworski w Chełmiez XIX wieku.
 • Dwór w Kole Tynieckim pochodzący z XVIII wieku - miejsce zawiązania Insurekcji Kościuszkowskiej.
 • Zespół dworski w Ściejowicach pochodzący z XIX wieku z zabytkowym parkiem.
 • Willa Decjusza z XV - XIX wieku , dawny dwór obronny , obecnie zamieniony w zespół willi oraz zabytkowy park pochodzący z XIX wieku
 • Zabytkowy park dworski w Czernichowiepochodzący z drugiej połowy XIX wieku.

Inne obiekty:

 • Lasek Wolski- park leśny o powierzchni 340 ha, założony staraniem Miejskiej Kasy Oszczędności w 1917 roku z ogrodem zoologicznym
 • Zespół kopca Józefa Piłsudskiego na Sowińcu pochodzący z lat 1934-38.
 • Kopiec Tadeusza Kościuszkiz pierwszej połowy XIX wieku.
 • Belweder Adolfa Szyszko - Bohusza w Przegorzałach zbudowany w 1928 roku.
 • Skansen na Woli Justowskiej- kościół drewniany p.w. Matki Boskiej Królowej Polski (kopia kościoła z XVI - XX wieku przeniesionego z Komorowic), spichlerz z Trzyciąża z 1764 roku, drewniana karczma podcieniona z Pasieki z XVIII - XIX wieku, dom z Grybowa z przełomu XIX - XX wieku.
 • Forty stanowiące część dawnej Twierdzy Kraków pochodzące z drugiej połowy XIX wieku i początku XX wieku umiejscowione na Bielanach, Bodzowie, Kostrzu i Lasku Wolskim.
 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....