Cis - pomnik przyrody


Mogilno

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis

W miejscowości Mogilno znajduje się cis o korze szarowiśniowej, którego wiek szacuje się na 560 lat. Jego cechami charakterystycznymi są również dość długie gałęzie z nieregularnymi płatami. Swoją wysokością sięga 18,5 m a jego obwód wynosi 348 cm.

Ciekawostki:

Jak rozpoznać cis?

Należy pamiętać, że cis jest gatunkiem drzew iglastych o średniej wysokości 18 metrów. W Polsce odnajdziemy wyłącznie cisy pospolite. Jego główną cechą jest jego drewno z czerewono-brunatnym zabarwieniem.  Warto wiedzieć, że cisy są gatukiem drzew długowiecznych oraz bardzo cenionym za względu na swoją twardość i sprężystość. Niegdyś stanowił on materiał do wyrabiania łuków i kusz. W literaturzy możemy spotkać się nawet z nazwą „staropolskie żelazo”, co oznacza nic innego jak drewno cisowe za względu na swoje właściwości. Mimo, że już ochrona cisa sięga w Polsce XV wieku kiedy to Władysław Jagiełło zarządził ochronę cisów słowami:  “Jeśliby kto wszedłszy w las, drzewa które znajdują się być wielkiej ceny, jako cis albo im podobne, podrąbał, tedy może być przez pana albo dziedzica pojman, a na rękojemstwo tym, którzy oń prosić będą, ma być dan” lasy cisowe praktycznie nie istnieją, bo zostały wykarczowane.  Z tego powodu zachęcamy serdecznie do obejżenia tych rzadkich okazów tego gatunku.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!

Temperatura: 1.1°C Ciśnienie: 1004 hPa Wiatr: 32 km/h Wilgotność: 84 %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....