Cmentarz Palmiry


Czosnów

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje

Cmentarz w Palmirach to jedno z najbardziej znanych w Polsce miejsc zbrodni niemieckich w czasie II wojny światowej. Tu, na terenie Puszczy Kampinoskiej, zostało rozstrzelanych 1757 osób.

Dla upamiętnienia tamtych tragicznych wydarzeń, obok cmentarza powstało Muzeum Walki i Męczeństwa w Palmirach. Jest ono oddziałem Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. Dysponuje licznymi fototografiami, dokumentami i pamiątkami związanymi z ofiarami hitlerowskich egzekucji w podwarszawskich lasach. Wszystko to przybliża fakty związane z konspiracją i walkami partyzanckimi toczonymi na terenie Puszczy Kampinoskiej.

Wśród ponad 2115 grobów jest wiele mogił znanych osób, m.in. grób Janusza Kusocińskiego - złotego medalisty na Olimpiadzie w Los Angeles w 1932 roku, Macieja Rataja - marszałka Sejmu, Mieczysława Niedziałkowskiego - posła, działacza PPS, Heleny Jaroszewiczowej - senator RP, Jana Pohoskiego - wiceprezydenta Warszawy, bł. Zygmunta Sajny - księdza.

Do głębokich przemyśleń wzbudza napis, wypisany na ścianie celi przez więźnia z Alei Szucha, a który zawisł przy wejściu na cmentarz palmirski:

Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć.

Rys historyczny

Wieś Palmiry położona w głębi Puszczy Kampinowskiej to ważne miejsce zbrodni niemieckich, gdzie okupant zastosował wobec Polaków drsatyczną politykę eliminacyjną. W Palmirach odbył się szereg tajnych egzekucji, w których życie straciło około 2000 osób. Pierwsza masowa zbrodnia na ludności popełniona została 14 grudnia 1939, a ostatnia 17 lipca 1941, z czego w największej w dniach 20-21 czerwca 1940 w ramach akcji AB zabitych zostało co najmniej 360 osób.

Ofiarami byli głównie przedstawiciele inteligencji. Celem Niemców było wymordowanie tych, którzy mogli stanąć na czele Polski Podziemnej. Skazańców przywożono z warszawskich więzień, głównie z Pawiaka i rozstrzeliwano nad uprzednio przygotowanymi zbiorowymi mogiłami.

Zbrodnie palmirskie z zalożenia miały prawa nigdy ujrzeć światła dziennego. Aby tajemnica została zabrana do grobu, miejsce kaźni zamaskowano sadząc tu las. Oprawca nie wiedział, że każda zbrodnia była podpatrywana przez miejscową ludność, a jej miejsce oznaczane. Po wojnie w 24 punktach wskazanych przez leśników rozpoczęto prace ekshumacyjne przez ekipy Polskiego Czerwonego Krzyża i do 2 czerwca 1946 wydobyto ponad 1700 zwłok, z czego 170 stanowiły kobiety, a rozpoznano jedynie 400.Informacje o tamtych wydarzeniach wyszły na jaw, głównie dzięki leśnikom i dotarły jednak do społeczeństwa polskiego. Dla upamiętnienia ofiar już w 1948 roku powstał tu Cmentarz-Mauzoleum.

Dni i godziny otwarcia

Muzeum czynne jest:

  • poniedziałek - nieczynne
  • wtorek 9.00 - 15.00
  • środa - niedziela 9.00 - 14.30
Cennik

Wstęp bezpłatny.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....