Dąb Bartek


Zagnańsk

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis

Nie ulega wątpliwości, ze najbardziej znanym drzewem na terenie Polski jest nasz prastary uwielbiany przez wszystkich Dąb „Bartek”. Dla wszystkich tych, którzy jeszcze nie widzieli tego ogromnego daru natury polecamy bardzo serdecznie odwiedzenie terenów Nadleśnictwa Zagnańsk, gdzie odnajdziemy to jedno z najstarszych drzew w Polsce.

Co warto wiedzieć ?

„Bartek” należy do gatunku dębów szypułkowych z żołędziami na długich szypułkach, który jest dość znany na polskich nizinach.

 Wiek: ok. 700 lat. Choć najnowsze badania dendrochronologiczne za pomocą świdra Presslera wykazują wiek drzewa na 645-670 lat. Warto jest wspomnieć, że w okresie międzywojennym szacowano Bartka na około 1200 lat.

 Wymiary:

  • pierśnica - 3,14 m
  • obwód pnia na wysokości 1,30 m - 9,85 m, a przy ziemi 13,4 m
  • wysokość - 30 m
  • rozpiętość korony - 20 m x 40 m

Liczba konarów:

  • w 1829 roku dąb liczył sobie 14 konarów głównych i 16 bocznych
  • obecnie cechuje sie 8 konarami głównymi

Próchnienie niewątpliwie stanowi duży problem oraz zagrożenie dla najsławniejszego drzewa w Polsce. Zdrowa tkanka wynosi 20 cm a miejscami nie przekracza nawet 5 cm. Pod balastem jednego z konarów dąb zaczął się niepokojąco przechylać. Systematyczna pielęgnacja i konserwacja jest niezbędna.

Ciekawostki:

Z nazywanym „Królem polskich drzew” dębem wiąże się wiele legend i opowiastek. Mówi się, że pod koroną Bartka odpoczywał swojego czasu król Jan III Sobieski, a w dziuplach drzewa chował butelkę wina.

Do cech charakterystycznych dębu należą dwie żeliwne figury Chrystusa ukrzyżowanego znajdujące się na pniu Bartka.

Zielony szlak turystyczny z Bliżyna do Zagnańska przebiegający obok Bartka zachęca nas między innymi do wędrówki po obszarze przyrody ożywionej oraz podziwiania przepięknych barw flory .

 

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....