Dąb Chrobry

Piotrowice
Szprotawa

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis

Na obszarze rezerwatu Buczyna Szprotowska w Borach Dolnośląskich (województwo lubuskie) niedaleko miejscowości Piotrowice znajduje się Dąb Chrobry, który jest trzeci w skali europejskiej pod względem swoich wymiarów. Jednocześnie stanowi on pomnik przyrody. Status ten uzyskał 24 marca 1967.

Co warto wiedzieć ?

„Chrobry” należy do gatunku dębów szypułkowych z żołędziami na długich szypułkach, który jest dość znany na polskich nizinach.

Wiek: ok. 750 lat.

Wymiary:

  • wysokość - 29 m
  • obwód: 992 cm
  • pierśnica: 315 cm
  • rozpiętość korony: ok. 16 metrów

 Z całą pewnością zaimponuje nam wygląd drzewa, przede wszystkim jego równomierna forma pnia oraz dość masywnie rozwinięta korona. Główną cechą są również jego grube konary, bujność liściasta oraz fakt pień i kilka konarów są wewnątrz puste.   

Zapewne interesujące jest skąd pochodzi nazwa tego pięknego dębu. Otóż legenda głosi, że pod tym drzewem spotkał sie cesarz Otton III z Bolesławem Chrobrym. Ale jak to legenda nie zawsze musi być prawdziwa. Dąb w owym czasie nawet jeszcze nie kiełkował.

Dojazd: drogą w stronę Głogowa udajemy się do miejscowości Piotrwice, skąd poprowadzi nas wyznaczony szlak.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!

Temperatura: 1.1°C Ciśnienie: 1003 hPa Wiatr: 21 km/h Wilgotność: 83 %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....