Giżycko


11-500 Giżycko

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis

Giżycko to główne miasto Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Część miasta leży na tak zwanej „Wyspie Giżyckiej”, na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. W jego granicach znajdują się jeszcze dwa małe jeziora Popówka Mała i Popówka Duża. W mieście jest 9 portów, pozwalających na cumowanie aż 600 jednostek pływających. Dodatkowo malownicze mazurskie krajobrazy, plaże i miejsca do wędkowania przyciągają wielu turystów. Długość linii brzegowej obu przylegających jezior to prawie 5 km. W okolicach miasta leży ponad 100 jezior, a dzięki wyjątkowo dogodnym warunkom do uprawiania żeglarstwa, wielu wodnym przystaniom i cyklicznym imprezom regatowym, Giżycko określane jest mianem żeglarskiej stolicy Polski. Stanowi również swoistą granicę pomiędzy niemalże dziką i opanowaną głównie przez żeglarzy północą, a bardziej cywilizowanym motorowodnym południem Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. To na pewno zwiększa atrakcyjność tego miasta, w którym można skorzystać z tak różnorodnych rodzajów wypoczynku.

Ponadto w Giżycku i okolicach olśniewa bogactwo przyrody, czysta woda i powietrze. Docenić należy także należy różnorodność form spędzania czasu. Amatorzy jazdy konnej i nurkowania znajdą świetne warunki do spełniania swoich pasji. Liczne wypożyczalnie rowerów, kajaków i jachtów spełnią życzenia miłośników aktywnego wypoczynku. Wędkarze nie powrócą z „gołą” ręką i będą mogli poszczycić się naprawdę pięknymi okazami. Warto też udać się na tętniącą życiem plażę miejską, gdzie latem skupia się życie towarzyskie Giżycka.

Specjalne atrakcje:

Niestety burzliwa historia nie pozostawiła miastu wiele cennych pamiątek. Będąc w Giżycku trzeba jednak obejrzeć skrzydło zamku krzyżackiego z XIV w., pospacerować ulicą Pionierską powstałą na przełomie XIX i XX wieku i ocalałą do dnia dzisiejszego, bez poważniejszych zmian, zwiedzić kościół ewangelicki, w którym co roku odbywa się słynny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.

Nie można pominąć wprost widowiskowego XIX-wiecznego mostu obrotowego na Kanale Łuczańskim. To jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z dwóch w Europie. Jego ruchome przęsło zwodzone jest w bok, a nie do góry, ma 20 m długości, 8 m szerokości i waży ponad 100 ton. Był i jest obracany ręcznie przez jednego człowieka.

Charakterystycznym punktem miasta jest Wieża Ciśnień z końca XIX wieku. Stanowi dziś idealny punkt widokowy, z którego rozpościera się wspaniała panorama miasta.

Jednak niewątpliwie największą atrakcją Giżycka jest Twierdza Boyen. To jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej XIX wieku w Polsce. Dzisiaj twierdza pełni funkcję letniego centrum rozrywki, gdzie m.in. odbywa się gromadzący od lat wierną publiczność Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Szanty w Giżycku”. W twierdzy działa też schronisko młodzieżowe, muzeum, klub motocykli i płetwonurków.

Rys historyczny

Tereny wokół dzisiejszego Giżycka były miejscem walk polskich królów z Prusami. Tak działo się, dopóki terytorium nie dostało się pod panowanie krzyżackie, co nastąpiło w XIII wieku. W roku 1285 wybudowali oni zamek Lötzen. Historia zamku była jednak krótka, bo już w 1365 roku został zdobyty i spalony przez Litwinów. Potem jeszcze go odbudowano, a powstałe mury dumnie wznosiły się nad okolicą. Nic jednak nie trwa wiecznie. Czasy rządów Krzyżaków również dobiegły końca. W czasie antykrzyżackiego powstania, w okolicach zamku, prężnie działała partyzantka chłopska. Naturalnie ich celem ataku stał się zamek, który ostatecznie został w 1455 roku zdobyty i zburzony przez Polaków.

Po wojnie trzynastoletniej (1454-1466), terytorium to jako lenno wcielono do Polski, a zamek odbudowano. Pierwsze wsie wokół zamku, powstały na przełomie XIV i XV wieku, gdy zaczął się liczny napływ osadników z Mazowsza. Jako pierwsza w 1475r. przywileje otrzymała Nowa Wieś, dzisiejsze Giżycko. Wpływy niemieckie były na tym terytorium tak silne, że Giżycko podobnie jak wiele miast na Mazurach nosi dwie nazwy: mazurską Lec i niemiecką Lötzen.

Próby zniszczenia zamku podejmowano jeszcze kilkakrotnie. Najwięcej ucierpiał podczas II wojny światowej. Tylko w dniach 24.01-26.01.1945 Giżycko zostało zniszczone w niemalże w  50%. Przyczyniły się do tego walki o miasto, jak też późniejsze podpalenia i niszczenie zabudowań przez żołnierzy radzieckich i szabrowników. W styczniu 2008r. zawaliła się część ściany zamku krzyżackiego w Giżycku, od dachu aż do fundamentów.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....