Hel


84-150 Hel

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis
Hel

to miasto i gmina w województwie pomorskim. Położone jest na cyplu Mierzei Helskiej. Bezpośrednio sąsiaduje z Morzem Bałtyckim oraz gminą Jastarnia. Piaszczyste plaże i nieograniczony niczym krajobraz bałtycki, zachwycają co roku tysiące przybywających tu turystów. Oprócz tego, że Hel jest miejscowością wypoczynkową, prosperującą głównie w sezonie letnim, to przez cały rok pełni rolę portu morskiego. Jest także ważnym ośrodkiem rybołówstwa. Życie na Helu skupione jest wokół morza. Swoją siedzibę ma tu garnizon Marynarki Wojennej. Uwagę miłośników żeglugi morskiej przyciągają zakotwiczone w przystani jachty i statki żeglugi pasażerskiej.

Ponadto w okolicach Helu znajduje się również prezydencki ośrodek wypoczynkowy. Tu swoje wakacje spędzali m.in. Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński. Letnią Rezydencję Prezydenta RP odwiedzili również, podczas swoich wizyt w Polsce, m.in. Angela Merkel oraz George W. Bush.

Specjalne atrakcje:

  • W mieście koniecznie trzeba odwiedzić jego główne atrakcje:
  • kościół poewangelicki pw. św. Piotra i Pawła z XV w. – obecnie siedziba Muzeum Rybołówstwa,
  • latarnia morska z 1942 r.,
  • ryglowe domki rybackie z przełomu XVIII/XIX w.
  • kościół z lat 30. XX w.
  • Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.
Rys historyczny
Hel

Po raz pierwszy usłyszano o Helu w 1198 roku. Wówczas zyskał popularność jako prężnie działający ośrodek handlu śledziami.

Początkowo miasto było położone około 1,5 km od dzisiejszego centrum. Na jego terenie był kościół, szpital, ratusz, dwa rynki, kilka pensjonatów oraz mały port. Jednakże przyroda rządzi się swoimi prawami. Odczuli to piętnastowieczni mieszkańcy Helu. Na skutek erozji półwysep zaczął się regularnie zmniejszać. Dlatego miasto przeniesiono w bezpieczniejsze miejsce. Rozwijający się i prężnie działający Hel musiał jednak ustąpić miejsca szybciej rosnącemu miastu Gdańsk. W 1466 król Polski Kazimierz IV przyznał Hel jako lenno władcom Gdańska, kończąc stuletnią walkę o dominację Zatoki Gdańskiej.

W wieku XVII i XVIII przedłużające się działania wojenne i klęski żywiołowe poważnie zaszkodziły miastu. Przed upadkiem uchronił je zbudowany tu w 1893 roku port rybacki. Oprócz tego, że stanowił on schronienie dla statków rybackich, to stał się również popularnym celem wycieczek weekendowych dla mieszkańców Gdańska i Sopotu. W 1896 roku wsi przyznano status nadmorskiego uzdrowiska.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Hel stał się ważnym punktem na militarnej mapie kraju, gdyż z Helu można było strzec wejścia do Zatoki Gdańskiej.

Podczas II Wojny Światowej, Hel był najlepszą fortyfikacją w Polsce. Stawiając opór niemieckiemu najeźdźcy, bronił się od 1 września aż do 2 października 1939 roku, stając się tym samym, ostatnim niepodległym miejscem w Polsce, mimo tego, że był broniony przez niewielką ilość żołnierzy.

 
Słowa kluczowe: półwysep, noclegi, atrakcje,

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....