Jaskinia Mroźna

Dolina Kościeliska
Zakopane

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis
Jaskinia Mroźna

Tatrzańska jaskinia położona jest we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej w masywie Organów.  Czarnym szlakiem od Lodowego Źródła dotrzemy do jaskini w około 20 minut.

Uwaga dla zwiedzających: Prosimy nie zapomnieć o ubiorze odpowiednim do panującego mikroklimatu jaskini, cechującego się stosunkowo niską temperaturą powietrza +6 °C.

Nazwa jaskini nawiązuje do niskiej temperatury, panującej w jaskini oraz  białych nacieków na ścianach, które swoim wyglądem przypominają szron.

Dane podstawowe

  •       Całkowita długość jaskini: 560 m
  •       Długość korytarzy: ok. 480 m
  •       Rozwinięcie poziome
  •       Wejście do jaskini znajduje się ok. 1100 m n.p.m.
  •       Panująca temperatura wewnątrz: 6 °C

Opis jaskini

Z genezą Jaskini Mroźnej kojarzy się zabawna anegdota o Jaśku ze Smrekowej Wsi, który rzekomo niegdyś zgubił tutaj pięć złotych i obwieścił ten fakt swoim sąsiadom. Skutkiem tego było powstanie jaskini, którą sąsiedzi wydrążyli rękami szukając i nie tracąc nadziei na odnalezienie zgubionych przez Jaśka pieniędzy :)

Prawdziwa geneza powstania jaskini jest jednak inna. Zalążek pieczary stanowiła szczelina pochodzenia tektonicznego. Jej poziome rozwinięcie zawdzięcza przepływowi wód podziemnych Potoku Kościeliskiego. Ze swoją przepiękną rzeźbą krasową, jaskinia potrafi nie jednego zachwycić. Trasę zwiedzania zaczynamy 8 metrowym sztucznym korytarzem, jednak juz za moment widzimy szatę naciekową. Przemierzając Zwalisko i Biały Chodnik docieramy do Wielkiej Komory, której długość wynosi 27 m a wysokość 8 m. To miejsce wypełniają fascynujące zjawiska krasowe. W sąsiedniej salce dostrzeżemy jeszcze piękniejszą rzeźbę krasową, a znajdujące się tutaj stalagmity sprawiają, że oblicze jaskini na długo zapamiętamy. Nie możemy również zapomnieć o mieszkańcach jaskini czyli nietoperzach, których śmiało możemy nazwać gospodarzami pieczary.  Następną salę tworzy Sala Pochyła, ukośna szczelina, Piaskowe Stawki, które prowadzą do wyjścia z jaskini - Komory Wstępnej. Jest to miejsce kończące trasę, a swoją nazwę nosi ze względu na tutaj rozpoczętą eksplorację jaskini. Czas wędrówki czarnym szlakiem oraz zwiedzanie Jaskini Mroźnej szacuje się na ok. 1 h i 15 minut. Ta tatrzańska atrakcja może być doskonałym punktem programu naszej wycieczki po stolicy polskich gór.

Rys historyczny

Odkrywcą jaskini był Stefan Zwoliński, który w 1934 natknął się na tę pieczarę. Jej włączenie w ruch turystyczny było możliwe dopiero po wojnie, dzięki przedsięwziętym krokom, przystosowując ją do wymaganych norm. Pierwotne wąskie przejście uniemożliwiało swobodne zwiedzanie jaskini. W lipcu 1953 roku została ona oficjalnie otwarta dla turystów, a od 1959 jest również oświetlona. Do tego czasu oświetlano pieczarę za pomocą lamp karbidowych.

Cennik

Godziny zwiedzania: od 9.00 do 16.00, latem do 17.00
Jaskinia otwarta jest od początku maja do końca października

Ceny biletów: 

  • normalny: 3 zł
  • ulgowy (dla dzieci): 2 zł

Bilety można zakupić przy wejściu do jaskini.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....