Jastarnia


Jastarnia

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis
Jastarnia

położona jest w środkowej części Mierzei Helskiej - 13 km od Helu i 22 km od Władysławowa. Jastarnia to jedno z ciekawszych miast położonych na półwyspie. W całym kraju słynie z bogatego życia kulturalno-towarzyskiego. W sezonie letnim kalendarz imprez jest wypełniony ciekawymi propozycjami, przyciągając zagorzałych wielbicieli rozrywki. Koniecznie należy wspomnieć o corocznych imprezach Happy Events – na plaży można wtedy wziąć udział w nocnym aerobiku, zawodach piłki siatkowej oraz spróbować wspinaczki skałkowej. Dla spragnionych większych wrażeń, idealna będzie żegluga katamaranem. Dla zainteresowanych militariami czekają bunkry: Sokół, Saragossa.

Półwysep Helski to jak statek na morzu, którego rufa zakotwiczona jest na lądzie, a Jastarnia na śródokręciu, przyjmuje wiatry ze wszystkich stron świata. Dzięki temu dużą popularnością cieszą się tutejsze szkółki windsurfingowe. To prawdziwy raj dla windsurferów. W takich warunkach uprawianie tego sportu sprawia nie lada frajdę.

Jest tu chyba największy w Polsce odsetek prywatnych muzeów. Do najciekawszych można zaliczyć, nadal działającą manufakturę szkutniczą „BÔT”. Powstają tu wciąż według tradycyjnych metod drewniane łodzie rybackie. Wizyta w tej mini fabryce to bogata kopalnia wiedzy na temat jak kiedyś wyglądała praca rybaka. Można znaleźć stare sieci, lampy kutrowe, kotwice i wiosła. Żeby to wszystko obejrzeć wystarczy zapukać do Państwa Strucków i poprosić o zwiedzanie.

Rys historyczny
Jastarnia

to jedno z głównych ośrodków wakacyjnych na Półwyspie Helskim. Sam półwysep powstał w wyniku oddziaływania prądu południowo bałtyckiego, biegnącego z zachodu na wschód.

Prąd ten spowodował powstanie wysp, które pod wpływem czynników atmosferycznych, z czasem przekształciły się w półwysep. Większość tego terenu zajmowały ruchome piaski, tworzące rozległe wydmy. Historia półwyspu i Jastarni liczy ponad dwa tysiąclecia. Po raz pierwszy, Jastarnia jako osada pojawiła się w spisie podatkowym w 1595 roku. Stali mieszkańcy żyli tutaj od wieków. Na początku XX wieku odkryto letniskowe walory Jastarni i na półwysep zaczęli przybywać letnicy. Zauroczeni kaszubską społecznością, pięknem przyrody oraz bliskością morza zaczęli się tu osadzać i budować obecną społeczność półwyspu.

Miejscowość ta ukształtowała się z dwóch wiosek - Boru, który był pod zarządem Wolnego Miasta Gdańska i Jastarni będącej w zarządzie Starostwa Puckiego. Jastarnia jest wyrazem trudu jej mieszkańców i piękna otaczającej przyrody.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....