Jurata


Jurata

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis
Jurata

położona jest na Półwyspie Helskim, pomiędzy Jastarnią, Zatoką Pucką na południu i otwartym Bałtykiem na północy. Pełna ekskluzywnych hoteli i pensjonatów, zarówno w Polsce jak i na świecie słynie ze swojego elitarnego charakteru. Popularnym miejscem w mieście jest drewniane molo spacerowe. Prowadzi do niego brukowany deptak, obsadzony drzewami i przyozdobiony kwiatami. Spacery po molo są zalecane ze względów zdrowotnych, z uwagi na większe stężenie jodu.

Nie trzeba tłumaczyć, że Półwysep Helski to miejsce unikatowe w skali naszego kraju. O jego wyjątkowości świadczy nie tylko charakterystyczny kształt, ale także niezwykłe walory przyrodnicze i krajobrazowe. Dlatego też od roku 1978 cały Półwysep objęty jest szczególną ochroną jako Nadmorski Park Krajobrazowy.
Jednak, aby ułatwić turystom poznanie tego regionu, powstały odpowiednio oznakowane ścieżki przyrodnicze. Podczas takiej wyprawy przyda się lornetka. Półwysep Helski jest bowiem doskonałym miejscem do obserwacji ptaków. Wzdłuż ścieżek umieszczono przystanki w miejscach dogodnych do obserwacji ornitologicznych.

Rys historyczny
Jurata

Dzisiejsza Jurata w niewielkim stopniu przypomina miasto z początku ubiegłego stulecia. Oprócz sosnowego lasu, dziewiczych wydm i piaszczystej drogi, prowadzącej do Helu nie było tu nic. Przełom nastąpił w 1928 roku. Wtedy z inicjatywy zamożnych przemysłowców powstała Spółka Akcyjna „Jurata”. Jej zadaniem miało być rozpowszechnianie panujących tu szczególnych walorów klimatycznych i krajobrazowych.

Spółka wydzierżawiła 150 ha terenów państwowych na Półwyspie Helskim i natychmiast rozpoczęła prace zmierzające do budowy wielkiego uzdrowiska na skalę europejską. Było to pierwsze polskie uzdrowisko morskie. Pomiędzy rybackimi wioskami powstała miejscowość o nowoczesnej zabudowie, w niczym nie ustępująca standardom tego typu ośrodków w Europie i na świecie. Tym samym Jurata stała się najnowocześniejszym kurortem w przedwojennej Polsce, zyskując sobie miano polskiej „Palm Beach”.

Pierwszy sezon letni został uroczyście ogłoszony w maju 1931 roku. Z pierwotnego założenia, Jurata miała być ekskluzywnym kurortem i tak zostało do dziś, mimo tego, że na przestrzeni lat podejmowano próby przekształcenia jej w powszechnie dostępną miejscowość letniskową.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....