Kanał Augustowski

ul. 29 Listopada 7
16-300 Augustów

tel.: 876432152
fax:876432881
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje
Kanał Augustowski

bezcenne, unikatowe w skali europejskiej dziewiętnastowieczne dzieło budownictwa wodnego. Pełni funkcję drogi wodnej łączącej dopływy Wisły z Bałtykiem poprzez dopływy Niemna, z pominięciem dolnego biegu Wisły. Długość kanału: 101 km, w tym 82 km w granicach Polski. System wodny Kanału Augustowskiego reguluje 18 śluz (3 na terytorium Białorusi). Oprócz tego tworzy go rzeka Netta (w górnym biegu od źródła do jeziora Necko — Rospuda) — rzeka w północno-wschodniej Polsce, prawy dopływ Biebrzy, o długości 102 km, częściowo skanalizowana (Kanał Augustowski).

Bogaty jest świat wodnych ptaków: łabędzie, kaczki, gęsi. Ryby występujące w Kanale Augustowskim to lin, leszcz, okoń, szczupak, węgorz, karaś, miętus, płoć i ukleja.

Kanał Augustowski jest niemałą atrakcją turystyczną, stanowiąc malowniczy krajobrazowo szlak kajakowy, żeglarski i komunikacji statkami pasażerskimi.

O tej wyjątkowo pięknie i krajoznawczo-turystycznej atrakcyjności Kanału zadecydował niespotykany gdzie indziej - z całym bogactwem przyrodniczym - pejzaż doliny Biebrzy u jej styku z rzeką Nettą oraz urozmaicony krajobraz borów i jezior Puszczy Augustowskiej, którą ten Kanał przecina z zachodu na wschód.

Trasa Kanału Augustowskiego przebiega przez Białobrzegi, a następnie przez Augustów, skąd prowadzi przez jeziora i stawy: Necko, Białe, Studzieniczne, Ślepe, Staw Gorczycki, Orlewo, Paniewo, Krzywe i Mikaszewo Duże i Małe, Mikaszówek. Na jego szlaku położone są znane wsie letniskowe: Studzieniczna, Płaska, Mikaszówka, a nadto - nad pobliskim jeziorem Serwy - wsie: Serwy, Sucha Rzeczka i Małowiste.

Z powodu braku regulacji Biebrzy i Narwi obecnie kanał nie jest skomunikowany z innymi drogami wodnymi w Polsce.

Dla tych, którzy jednak wolą lądowe przygody mogą Kanał Augustowski zwiedzić samochodem. To zupełnie dobre rozwiązanie, bo drogi asfaltowe i żwirowe prowadzą nieopodal jego brzegów. Niezwykle łatwo dotrzeć tędy do zabytkowych i najładniejszych zarazem śluz: Przewięź, Paniewo, Perkuć, Sosnówek, Tartak i Kudrynki. Na amatorów pieszych wycieczek i rowerzystów czeka znakowany szlak zielony, który nad samym brzegiem Kanału biegnie z Augustowa do Mikaszówki (39,4 km).

Specjalne atrakcje:

Niewątpliwie największą atrakcją Kanału Augustowskiego jest przepłynięcie tej wodnej arterii kajakiem, kanoe, łodzią rybacką czy też motorówką. Wodowanie przez śluzy dostarcza naprawdę wielu emocji. Część Kanału i jeziora augustowskie zwiedzić można statkiem pasażerskiej Żeglugi Augustowskiej. Biała flota pływa z Augustowa także przez Jezioro Białe, Śluzę Przewięź i Studzieniczną.

Rys historyczny
Kanał Augustowski

Pierwotnie drogi wodne były najbardziej dostępnym sposobem transportu i jednocześnie kluczowe dla rozwoju gospodarki wielu krajów. Szczególnie liczyły się przed rozwojem kolei w XIX wieku.

Rozwój techniki inżynieryjnej na świecie pozwolił na szukanie coraz to nowszych rozwiązań i wykorzystanie naturalnych cieków wodnych. Dzięki temu stworzyła się zwarta siatka połączeń śródlądowych.

Lata 1815-1830 w Królestwie Polskim to okres intensywnego rozwoju przemysłu i ekspansji gospodarczej. Duże znaczenie dla gospodarki miał eksport towarów Wisłą do Gdańska. Właściwie nic nie stało na przeszkodzie, aby produkty te były spławiane tą drogą, gdyby nie fakt, że w 1923 roku Prusy wprowadziły represyjne cła (opłaty np. na żyto i jęczmień wzrosły sześciokrotnie). Brak opłacalności spowodował, że minister skarbu Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki postanowił wybudować kanał żeglowny z pominięciem Pomorza. Roboty miały być wykonywane przez Polaków (dorzecza Wisły i Niemna) i Rosjan (dorzecza Niemna i Windawy) tzw. Kanał Windawski.

Projekt w 1824 stworzył gen. Ignacy Prądzyński. Budowa rozpoczęła się w 1825 i prowadzona była przez Wojskowy Korpus Inżynierów. Prace zostały przerwane z powodu wybuchu powstania listopadowego, a żołnierze pracujący nad budową kanału skierowano do walki z powstańcami.

Klęska powstania spowodowała, że Królestwo Polskie utraciło autonomię, a rosyjskie władze zmieniły koncepcje budowy kanału. W latach 1833-1839 powstał tylko odcinek od Biebrzy do Niemna. Korzystne zakończenie „wojny celnej” z Prusami spowodowało zaniechanie budowy "windawskiego" odcinka arterii.

Wśród budowniczych Kanału byli m.in. Jerzy Arnold, Tadeusz Edward Bieliński, Michał Horain, Wojciech Korczakowski, Jan Paweł Lelewel, Feliks Pancer, August Szulz (Jussuf-aga).

Dni i godziny otwarcia

Obiekt czynny cały rok. Jednak rejsy statkami po Kanale Augustowskim odbywają się od końca kwietnia do września.

Na trasę Port Augustów - Śluza Augustów - jezioro Necko - jezioro Rospuda - Port Augustów (maj, czerwiec, wrzesień) augustowska flota wyrusza o godzinie 10.00, wraca o 11.40.

W lipcu i sierpniu na tę samą trasę statki wypływają o godz. 10.20, 11.55, 13.30, 15.10 i 16.50. W ciągu dnia jest około dwudziestu rejsów na kilku trasach.

Cennik

Wstęp wolny.

Koszt rejsów statkami po Kanale Augustowskim to:

Port Augustów - Śluza Augustów - jezioro Necko - jezioro Rospuda - Port Augustów - rejs do 1 godz. i 40 min kosztuje 30 zł, powyżej 1 godz. i 45 min – 40 zł. Dla dzieci (na wszystkie rejsy): do lat 5 – 5 zł, do lat 10 – 10 zł. Dla grup powyżej 30 osób ceny są obniżone o 10 zł.

 
Słowa kluczowe: Kanał, Kanał w Augustowie, Kanał Augustowski, Mazury, sporty wodne, kajaki, architektura, Augustów kanał,

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....