Klasztor Podominikański i bazylika NMP w Sejnach

Plac Św. Agaty 6
16-500 Sejny

tel.: 875621755
Wyślij wiadomość e-mail
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje

Sanktuarium Nawiedzenia Matki Bożej w Sejnach jest zaliczane do najwspanialszych katedr Rzeczpospolitej. Świątynia stanowi wschodnią część kompleksu klasztornego. Obecnie kościół parafialny, nosi godność kolegiaty i bazyliki mniejszej. Kościół ma trzy nawy o długości 45 m, szerokości 18 m i wysokości 15 m.

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny to zbudowana z cegły sześcioprzęsłowa hala bez wydzielonego prezbiterium. Przęsło zachodnie mieści w przyziemiu kruchtę. Powyżej znajduje się chór muzyczny. Są dwie kaplice - Serca Jezusowego z 1661 roku oraz Matki Boskiej z 1881 roku. Kościół jest zwrócony w stronę zachodnią. Od wschodu zamknięty jest dwuwieżową fasadą. Wieże, które wznoszą się na wysokość 47 m mają trzy kondygnacje.

Wnętrze świątyni jest barokowo-rokokowe. Pod chórem wiszą portrety założyciela miasta i fundatorki przebudowy kościoła – Róży Strutyńskiej z Platerów. Nad portalem - kartusze herbowe: Paprzyca i Ostoja - Grodzińskiego i jego żony Dulskiej, wysoko w górze - Sas i Tramy - Strutyńskich i Platerów.

Większość wyposażenia świątyni: ołtarzy, malowideł jest wykonana w stylu barokowym i pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. Najcenniejszym zabytkiem jest średniowieczna, drewniana gotycka figura szafkowa Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XV wieku wykonana w kształcie tryptyku, będąca tu od XVII wieku przedmiotem kultu maryjnego.

Obecnie pieczę nad obiektem sprawuje Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Oprócz swojej funkcji typowo zakonnej, klasztor podominikański pełni dzisiaj wiele fakultatywnych ról społecznych – jest miejscem wystaw, koncertów, sympozjów naukowych oraz mieści filię Muzeum Ziemi Sejneńskiej.

Rys historyczny

Klasztor w Sejnach jest jedyną zachowaną renesansową budowlą w północno-wschodniej Polsce. Historia klasztoru i kościoła sięga czasów odległych. Klasztor wraz z kościołem budowano etapami na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Następnie zbudowano etapami klasztor na planie czworokąta z dziedzińcem pośrodku i wieżami w narożach. Z pierwotnego wystroju zachował się późnorenesansowy szczyt nad dawną główną fasadą. Obecnie jest to bazylika pod wezwaniem Nawiedzenia NMP.

Zakon Dominikanów do budowy kościoła przystąpił w 1610 roku, który ukończono w 1619 roku. Wzniesiona budowla, choć była w stylu późnego renesansu, z założenia miała pełnić funkcje obronne. W II połowie XIX wieku w trakcie przebudowy całej świątyni nadano mu formę barokową.Jednak w czasie potopu szwedzkiego klasztor wraz z całym miasteczkiem został doszczętnie spalony przez Szwedów. Prace nad odbudową klasztoru trwały niemalże do końca XVII wieku. Po III rozbiorze Polski, Sejny dostały się pod bezwzględne panowanie pruskie. Wtedy Dominikanom skonfiskowano wszystkie dobra.

W I połowie XIX wieku klasztor był wykorzystywany na cele oświatowe. W latach 1823 - 1919 mieściło się tutaj Seminarium Duchowe, które kształciło młodych kleryków dla diecezji sejneńskiej. Kiedy utworzono tu diecezję sejneńską, część kompleksu przeznaczono dla biskupa oraz seminarium duchownego. Po II wojnie światowej mieściły się tu szkoły oraz urzędy gminne. Na początku wzniesiono kościół p.w. NMP, św. Jerzego i św. Jacka.

Dni i godziny otwarcia
  • w sezonie codziennie od 9.00 do 18.00
  • poza sezonem: do poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00 w soboty i niedziele od 8.00 do 15.00.
Cennik

Wstęp bezpłatny

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....