Kołobrzeg


Kołobrzeg

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis
Kołobrzeg

to największe, nadbałtyckie uzdrowisko w Polsce. Bramy miasta są otwarte przez cały rok. Oprócz czystego powietrza wzbogaconego w jod, na turystów czekają plaże, Bałtyk i wiele innych atrakcji.

Do Kołobrzegu przyjeżdża się po zdrowie i wypoczynek. Naturalnymi skarbami, które przesądzają o roli Kołobrzegu jako uzdrowiska są: woda mineralna – solanka, nazywana też kołobrzeskim „płynnym złotem”, „czarne złoto” Kołobrzegu czyli borowina oraz lokalny klimat i wyjątkowa zieleń. Ten unikalny zestaw naturalnych skarbów powoduje, że Kołobrzeg może oferować swoim gościom szeroki wachlarz usług zdrowotnych i kosmetycznych. Kuracjusze uzdrowiska to przede wszystkim osoby ze schorzeniami układu oddechowego, układu krążenia, narządu ruchu, chorobami reumatycznymi, endokrynologicznymi oraz z cukrzycą.

Wakacyjne lenistwo przerwą liczne tutejsze atrakcje - wspinaczka między drzewami i ekstremalne morskie safari. Na tych, dla których liczy się spokój i cisza czekają ciekawe zachowane zabytki, nadmorska muszla koncertowa, galeria sztuki, amfiteatr i muzeum. Nie można zapomnieć o kołobrzeskiej marinie. Cumują tu jachty niemal z całego świata. A w zabytkowym forcie funkcjonuje tawerna, urządzona w klimacie pirackiej wioski.

Natomiast spacer po Starym Mieście to jednocześnie spotkanie przeszłości z teraźniejszością oraz tradycji i nowoczesności. Nad miastem króluje Bazylika Konkatedralna pw. Wniebowzięcia NMP. Kościół jest punktem centralnym Kołobrzegu. Wnętrze świątyni zdobi wiele bezcennych zabytków. Po opuszczeniu murów kościoła w oczy rzuca się imponująca bryła ratusza miejskiego. Neogotycka budowla wzniesiona w latach 1829 – 1832 wyglądem przypomina średniowieczny zamek. W tym rejonie miasta, aż roi się od cukierni, kawiarni, pubów, pizzerii i restauracji.

Większe wyzwanie stanowi dotarcie na galerię widokową latarni morskiej. Aby tu dotrzeć trzeba pokonać aż 109 stopni. Z portu już niedaleko jest do pomnika Zaślubin Polski z Morzem. Legenda mówi, że przejście z jego jednej strony na drugą przez „okno” na bezdechu przynosi spełnienie pomyślanego życzenia – warto więc spróbować.

Rys historyczny
Kołobrzeg

Historia Kołobrzegu zaczyna się w VIII wieku wraz z odkryciem przez myśliwych słonego źródełka na podmokłych łąkach u ujścia Parsęty. Postanowili oni założyć tam osadę i rozpoczęli odparowywanie soli, która dała początek miastu i odkryła naturalne bogactwo tych ziem.

Pierwsza piśmiennicza wzmianka o Kołobrzegu pojawiła się w 1000 roku, kiedy to założono tu biskupstwo. Po 1255 roku rozwijał się nad Bałtykiem silny portowy ośrodek gospodarczy.

Kolejny etap w historii miasta to okres miasta – twierdzy (XVII – XIX w.). Szczęśliwie do dziś zachowało się wiele obiektów z tamtych czasów, które możemy poznawać i podziwiać.

Po roku 1872 nastąpiło całkowite przeobrażenie Kołobrzegu, który szybko zaczął przekształcać się w uzdrowisko. Budowano nowe pensjonaty. Nad brzegiem morza zbudowany został pałac - dom zdrojowy. Początek II wojny nie spowodował większych zakłóceń w funkcjonowaniu miasta. Dopiero po napaści na Związek Radziecki cały przemysł kołobrzeski był zmuszony przestawić się na produkcję wojenną. Obiekty wczasowe i sanatoryjne oraz niektóre szkoły zamieniono na szpitale i lazarety.

Po wojnie miasto leżało w gruzach. Zniszczenia szacowano na 85-90 procent. Nie działały wodociągi, elektrownia, gazownia. W porcie zniszczone były wszystkie urządzenia brzegowe. W części uzdrowiskowej ocalały tylko nieliczne budynki.

Przełomem dla Kołobrzegu były lata pięćdziesiąte. Ówczesne władze zadbały o odbudowanie miasta z funkcjami uzdrowiska, bazy turystyczno-wypoczynkowej i portu rybackiego. Takie jednotorowe nastawienie spowodowało szybki rozwój Kołobrzegu.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....