Kozienicki Park Krajobrazowy

Pl. Konstytucji 3-go Maja 3
26-670 Pionki

tel.: 486123441
fax:486123441
Wyślij wiadomość e-mail
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis

Kozienicki Park Krajobrazowy, który leży na terenie Puszczy Kozienickiej, powstał dla zachowania lokalnego krajobrazu przyrodniczo-geograficznego oraz lasów o charakterze naturalnym z bogatą roślinnością zielną i ciekawym ukształtowaniem terenu. Leży w widłach dwóch rzek: Radomki i Wisły.

Po rzece Radomce organizowane są spływy kajakowe. Rzeka silnie meandruje, jest malowniczo wkomponowana w lasy Puszczy Kozienickiej i tereny rolnicze.

Na terenie Parku utworzono 15 rezerwatów - większość o charakterze leśnym, dwa o charakterze krajobrazowym i  torfowiskowym. Występują w nich chronione rośliny i zwierzęta, np. bardzo rzadki żółw błotny, bocian czarny, żuraw. W rezerwacie „Ługi Helenowskie” oraz „Źródło Królewskie” postawiono platformy widokowe. W rezerwatach wytyczono ścieżki edukacyjne na których pracownicy Parku prowadzą  zajęcia z młodzieżą i dorosłymi. Zajęcia stacjonarne odbywają się w Izbie Dydaktyczno-Muzealnej w Augustowie. W Izbie zgromadzone są zbiory, informacje, materiały dotyczące Puszczy – jej historii jak i czasów współczesnych oraz okazy dermoplastyczne zwierząt. Do dyspozycji mamy również salę audiowizualną w której prezentujemy filmy przyrodnicze o Puszczy Kozienickiej. Na zewnątrz znajduje się ekspozycja starego, konnego sprzętu używanego niegdyś w leśnictwie oraz dwóch wagoników nieistniejącej już kolejki leśnej.

Puszcza Kozienicka posiada bogatą sieć rzeczną. Największą rzeką, meandrującą przez centralną część Puszczy jest Zagożdżonka, lewy dopływ Wisły ( wpada do niej pod Świerżami Górnymi ).

W parku wytyczono sieć leśnych szlaków rowerowych, ich łączna długość wynosi 350 km i składa się z 15 oznakowanych dróg. Dzięki połączeniom z innymi sieciami stała się częścią składową dużej, makroregionalnej sieci szlaków rowerowych. Pozwala to przemieszczać się turystom rowerowym w inne ciekawe turystycznie i przyrodniczo miejsca - dolina Radomki, Janowiec nad Wisłą, Bałtów, Iłża, Solec nad Wisłą.

Wiele miejscowości położonych na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego znanych jest z dużych walorów klimatycznych i rekreacyjnych – np. Garbatka Letnisko, Jedlnia-Letnisko, Rajec, Augustów. Na terenie i w sąsiedztwie Parku turyści mogą korzystać z ośrodków rekreacyjnych z domkami i polami namiotowymi, krytych basenów kąpielowych (Kozienice, Radom) i odkrytych strzeżonych kąpielisk w Jedlni -Letnisko, Garbatce Letnisko, Pionkach oraz Kozienicach.

W granicach Parku znajdują się obiekty zabytkowe – kościoły, cmentarze, parki zabytkowe, zespoły pałacowe. Przetrwały liczne kapliczki przydrożne.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....