Lanckorona


Lanckorona

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis
Lanckorona

jeszcze do 13 VII 1933 miała status miasta. Jednak obecnie to wieś, siedziba gminy. Dzięki swemu położeniu na zboczu góry, oferuje ona przepiękne i malownicze widoki m.in.: na Kraków, Klasztor na Bielanach, Kalwarię Zebrzydowską wraz z Klasztorem oraz na Babią Górę Beskidu Żywieckiego.

Miejsce to słynie szczególnie w kręgach artystycznych, jako fantastyczna miejscowość letniskowa, która idealnie nadaje się na weekendowy wypad, chociażby z rodziną. Często określana jest płucami Krakowa. Ponadto przybywający tu turyści chętnie zwiedzają górujące nad tym obszarem ruiny zamku.

W Lanckronie dominuje unikatowy w skali kraju małomiasteczkowy układ urbanistyczny i malownicze niepowtarzalne krajobrazy. Miejsce to jest też dobrym punktem wypadowym do wycieczek - w Beskid Makowski, Dróżki Kalwaryjskie, do Wadowic i Krakowa.

Lanckrona w Katalogu Zabytków Architektury słynie z następujących obiektów:

  • Kościół Parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela z XIVw.
  • Kaplice - Cmentarna p.w. św. Krzyża oraz Murowana dla upamiętnienia konfederatów barskich
  • ruin zamku
  • domów, przeważnie z XIX w.
Rys historyczny
Lanckorona

Historia Lanckrony jest ściśle związana z wybudowanym tu przez Kazimierza Wielkiego zamkiem. Twierdza miała za zadanie strzec granicy ze Śląskiem i drogi do Krakowa. Nie ma zapisów potwierdzających dokładną datę budowy. Wiadomo jedynie, że budowla istniała już w 1336 roku.
Zanim jednak Lanckorona uzyskała prawa miejskie, Kazimierz Wielki ufundował tu kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, a następnie, w 1361 r. zezwolił wójtowi dotychczasowej osady na założenie miasta.

Kolejny władca, król Władysław Jagiełło, także doceniał obronne położenie lanckorońskiego zamku oraz bardzo dobry - jak na owe czasy rozwój gospodarczy miasta. Za panowania władcy w 1410 roku, Lanckorona stała się siedzibą starostwa niegrodowego. Przez następne stulecia miasto, nadal będące królewszczyzną, znajdowało się w rękach starostów z wielu sławnych rodów m.in. Lanckorońskich, Zebrzydowskich, Czartoryskich, Myszkowskich, Wielopolskich. Gdy nadszedł rok 1655, wkroczyli tu Szwedzi. Zajęli oni zamek, paląc 79 domów. W mieście pozostało wtedy około 300 mieszkańców. Największe jednak straty Lanckorona poniosła podczas Konfederacji Barskiej.

W 1771 roku konfederaci ponieśli klęskę, w wyniku której zamek został oblężony. Zamek popadł w ruinę, a toczące się tu walki zniszczyły także miasto, które już nigdy nie odzyskało swojej świetności. Na domiar złego w 1868 roku w Lanckoronie wybuchł wielki pożar, który prawie doszczętnie zniszczył miasto. W ciągu następnych kilku lat podjęto się odbudowy Lanckorony według starego planu. Znowu można było cieszyć się widokiem pięknego miasteczka z niepowtarzalnym stromym rynkiem, z którego pod kątem prostym odchodzą malownicze uliczki z drewnianymi domkami. Ta unikalna architektura oraz cisza, spokój i czyste powietrze zachowały się do dzisiaj. Lanckorona zapewne zawdzięcza to swojemu położeniu, na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....