Łazienki Królewskie

ul. Agrykoli 1
00-460 Warszawa

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje
Łazienki Królewskie

to popularny, wśród warszawiaków i przybywających turystów, zespół pałacowo-parkowy w Warszawie, z licznymi zabytkami klasycystycznymi. Tak jak przed kilkoma wiekami, tak i dziś park jest miejscem licznych wydarzeń o charakterze kulturalnym, naukowym, rozrywkowym i sportowym, a także ulubionym miejscem spacerów warszawiaków. Główne wejście do parku znajduje się przy Alejach Ujazdowskich, w bezpośrednim sąsiedztwie Belwederu. Nieopodal, nad sadzawką, stoi najbardziej znany na świecie pomnik Fryderyka Chopina, autorstwa Wacława Szymanowskiego. W letnie miesiące, cyklicznie organizowane są na świeżym powietrzu koncerty muzyki tego kompozytora. Spacerując dalej w dół aleją, biegnącą po zboczu, dochodzi się do Pomarańczarni z oranżerią i salą teatru królewskiego. Tu, w niedalekiej odległości stoi tzw. Biały Domek, w którym na początku XIX wieku mieszkał przebywający na wygnaniu późniejszy król Francji Ludwik XVIII. Głównym obiektem Łazienek jest Pałac Łazienkowski, zwany też Pałacem na Wodzie. Początkowo pełnił rolę rezydencji magnackiej, a od końca XVIII wieku – był siedzibą królewską. W bezpośrednim sąsiedztwie pałacu znajduje się letni Teatr na Wyspie. Z kolei przy północnym wyjściu z parku, na ulicę Agrykola, znajduje się historyczny gmach szkoły podchorążych. Natomiast w pobliżu południowego wyjścia znajduje się mini pole golfowe, stanica jeździecka oraz jedna z najbardziej prestiżowych restauracji stolicy - Belvedere.

Do Łazienek Królewskich w Warszawie należy zabrać: chleb dla królewskich karpi, różnego rodzaju kasze, czy płatki owsiane dla przechadzających się tu pawi.

Rys historyczny
Warszawskie Łazienki

to jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-parkowych w Europie. Pierwotnie stanowił on własność Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Jednak największy wkład w swój obecny kształt zawdzięcza staraniom króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, do którego należały od 1764 roku. Całość powstała dzięki pracy architektów królewskich: Dominika Merliniego, Jana Chrystiana Kamsetzera i Jana Chrystiana Szucha. W ciągu prawie 30 lat zbudowano na tym obszarze letnią rezydencję monarszą, rozplanowano park i wzniesiono pawilony oraz liczne budowle. W tym czasie, XVII-wieczna łaźnia została przekształcona we wspaniały klasycystyczny pałac Na Wodzie. Wtedy powstał także Teatr na Wyspie oraz pałac Belwederski i Pomarańczarnia z teatrem dworskim. I na tym nie koniec. W tym okresie zbudowano: Biały Domek, Wodozbiór, Wielką Oficynę i pałac Myślewicki. Park, na którego terenie znajduje się cały kompleks pałacowy, powstawał w latach 1774-1784. Znawcy tematu od razu odnajdą w nim miejsca, które jasno wskazują, iż łączy on elementy regularnego ogrodu francuskiego, z krajobrazowym parkiem angielskim.

Dni i godziny otwarcia

Sam Park Łazienkowski otwarty jest dla gości od świtu do zmierzchu. Natomiast harmonogram wejść posiadają poszczególne obiekty, które się tu znajdują:

 • Pałac Na Wyspie. Godziny otwarcia: wt.-niedz. 9.00-16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30)
 • Biały Dom. Godziny otwarcia: od maja do września wt.-niedz. 9.00-16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30)
 • Pałac Myślewicki. Godziny otwarcia: niedz., pon., wt. 9.00-16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30)
 • Stara Pomarańczarnia. Godziny otwarcia: wt.-niedz. 9.00-16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30)
 • Podchorążówka - Muzeum Wychodźstwa Polskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego. Godziny otwarcia: wt.-niedz. 9.00-16.00
 • Stara Kordegarda, Wodozbiór, Ermitaż – galerie wystaw czasowych. Godziny otwarcia: wt-niedz. 9.00-16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30)

Kasa biletowa czynna od 8.30 – 15.30, ale bilety można nabyć także w każdym z tych obiektów.

Cennik

Wejście na sam teren Parku Łazienkowskiego jest bezpłatne. Natomiast opłatę trzeba uiścić za wejście do poszczególnych obiektów znajdujących się w Łazienkach:

 • Pałac Na Wyspie. Wstęp: normalny - 12 PLN, ulgowy - 9 PLN. 
 • Biały Dom. Wstęp: normalny - 5 PLN, ulgowy - 3 PLN. 
 • Pałac Myślewicki. Wstęp: normalny - 3 PLN, ulgowy - 2 PLN.
 • Stara Pomarańczarnia. Wstęp: normalny - 6 PLN, ulgowy - 4 PLN.
 • Podchorążówka - Muzeum Wychodźstwa Polskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego. Wstęp bezpłatny.
 • Stara Kordegarda, Wodozbiór, Ermitaż – galerie wystaw czasowych. Wstęp bezpłatny.

Usługi przewodnickie:
W obiektach zabytkowych grupy powyżej 15 osób zobowiązane są do korzystania z usługi przewodnickiej za dodatkową opłatą.
Pałac na Wyspie – 45,- zł (dla grup szkolnych 35,- zł)
Biały Dom, Pałac Myślewicki – 35 zł
Oprowadzanie po parku (spacer 1 godzina) – 60 zł

Usługi przewodnickie w językach obcych:
Usługę należy zamówić najpóźniej 3 dni przed planowanym zwiedzaniem:

 • w każdym z obiektów – 80,- zł
 • oprowadzanie po parku – 80,- zł.
 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....