Majdanek. Były nazistowski obóz koncentracyjny w Lublinie

Droga Męczenników Majdanka 67
20-325 Lublin

tel.: 817441955
fax:817440526
Wyślij wiadomość e-mail
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje

Obóz Majdanek usytuowany na południowo-wschodnich obrzeżach Lublina, przy drodze wiodącej do Zamościa i Lwowa, dzisiaj jest jedynie tragiczną pamiątką tamtych wydarzeń. Na części terenu byłego obozu koncentracyjnego już jesienią 1944 r powstało Państwowe Muzeum na Majdanku. Dzisiaj na terenie byłego obozu przybywający tu turyści podziwiają monumentalny pomnik, poświęcony ofiarom nazizmu, autorstwa inż. arch. Wiktora Tołkina. Monument składa się z dwóch głównych części: pomnika-bramy oraz wielkiego mauzoleum zawierającego prochy ludzkie z terenów obozowych. Muzeum opiekuje się również wielkim archiwum pozostałym po administracji SS.

Obejrzeć można bogate zbiory historyczne pochodzące z obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz zbiory sztuki współczesnej o tematyce martyrologicznej i antytotalitarnej z zakresu: malarstwa, grafiki, rzeźby, rysunku, fotografii, medalierstwa.

Największe wrażenie robią autentyczne przedmioty pochodzące z obozu koncentracyjnego na Majdanku, przejęte przez Muzeum po oswobodzeniu oraz znalezione na terenie w czasie prac porządkowych.

Zbiory pogrupowane są w następujących działach:

 • Tekstylia: ubrania pasiaki, więźniarska odzież cywilna i wojskowa, numery płócienne obozowe, opaski funkcyjne.
 • Przedmioty osobiste przywiezione przez więźniów do obozu: naszywki i przywieszki bagażowe, okulary, klucze, maszynki do golenia, różnego rodzaju szczotki i szczoteczki, naczynia i sztućce, walizki.
 • Obuwie: buty obozowe drewniane i ze słomy oraz cywilne obuwie damskie, męskie i dziecięce, ok. 280 tys.
 • Przedmioty związane z funkcjonowaniem obozu: prycze, stoły, tablice obozowe, numery metalowe, narzędzia medyczne, kotły, urządzenia pralnicze, reflektory.
 • Narzędzia terroru i śmierci: pejcze, podwozia samochodów ciężarowych, piece krematoryjne, szubienica, puszki po cyklonie B, cyklon B
 • Eksploatacja zwłok: urny, włosy, prochy, protezy dentystyczne
 • Przedmioty kultu religijnego: modlitewniki różnych wyznań, różańce, zwoje tory, tefiliny, fragmenty macew
 • Przedmioty artystyczne wykonane przez więźniów w obozie: pierścionki, bransoletki, papierośnice, kałamarze, popielniczki, przyciski do papieru, wisiorki, rysunki
 • Stałe obiekty poobozowe: komory gazowe, łaźnie, krematorium, baraki więźniarskie i administracyjne, budki i wieże wartownicze, Kolumna Trzech Orłów oraz współczesne pomniki na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku: Pomnik Walki i Męczeństwa, Mauzoleum, Dzwon Pokoju, 3 obeliski.
Rys historyczny

Niemiecki obóz koncentracyjny w Lublinie, nazywany potocznie Majdankiem, powstał na mocy decyzji Heinricha Himmlera. Początkowo obóz miał stanowić rezerwuar darmowej siły roboczej dla urzeczywistnienia planów powiększenia imperium germańskiego na Wschodzie.

Obóz, usytuowany na południowo-wschodnich obrzeżach Lublina, przy drodze wiodącej do Zamościa i Lwowa, zajmował powierzchnię 270 ha. Składał się z trzech sektorów: segmentu SS, kompleksu gospodarczego oraz części więźniarskiej (Schutzhaftlager), którą tworzyło pięć tzw. pól z drewnianymi barakami do zakwaterowania więźniów.

Majdanek funkcjonował od października 1941 do lipca 1944. Początkowo osadzano tu jedynie mężczyzn, w tym od stycznia 1943 roku polskich więźniów politycznych. Jednak w październiku 1942 roku pojawiły się pierwsze transporty z kobietami i dziećmi. Więźniowie pochodzili prawie z 30 państw. Dominowali Polacy i Żydzi. Poza nimi najliczniejszymi grupami narodowościowymi byli Rosjanie, Czesi, Białorusini i Ukraińcy. Przedstawiciele innych narodowości stanowili niewielki odsetek ogółu więźniów (m.in. Francuzi, Niemcy).

Spośród prawdopodobnie 150 tys. więźniów, którzy przeszli przez Majdanek, wg najnowszych ustaleń w komorach gazowych, z głodu, chorób, wycieńczenia i od broni życie straciło blisko 80 tysięcy osób, w tym około 60 tysięcy Żydów.

Dla zatarcia śladów zbrodni, zwłoki pomordowanych i zmarłych palono na stosach spaleniskowych i w krematorium.

Tragiczna historia lubelskiego obozu koncentracyjnego dobiegła końca 23 lipca 1944, po wkroczeniu do Lublina Armii Czerwonej.

Wkrótce na terenie Majdanka zaczął funkcjonować obóz NKWD dla aresztowanych członków polskiego Państwa Podziemnego. W barakach byłego obozu przetrzymywano także jeszcze przez pewien czas wziętych do niewoli żołnierzy niemieckich.

Dni i godziny otwarcia

Teren i obiekty historyczne

 • kwiecień – październik - 9.00 – 18.00
 • listopad-marzec - 9.00 – 16.00

Baraki ekspozycyjne nr 43, 44

 • kwiecień – październik - 9.00 – 17.00
 • listopad-marzec - nieczynne

Centrum Obsługi Zwiedzających

kino, wydawnictwa, przewodnicy

 • kwiecień – październik - 9.00 – 17.00
 • listopad-marzec9.00 – 16.00

Dodatkowo stała wystawa historyczna oraz Centrum Obsługi Zwiedzających nieczynne w: poniedziałki, Nowy Rok, Święta Wielkanocne, 1 i 3 maja, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada oraz 25 i 26 grudnia

Cennik

Wstęp indywidualny do Muzeum jest bezpłatny.

Istnieje możliwość zarezerwowania przewodnika:

 • Grupa do 10 osób – 60 zł (w języku polskim)
 • Grupa powyżej 10 osób – 90 zł (w języku polskim),(grupa może liczyć maksymalnie 30 osób)
 • Grupa do 10 osób – 120 zł (w języku obcym)
 • Grupa powyżej 10 osób – 180 zł (w języku obcym),(grupa może liczyć maksymalnie 30 osób).

Wszyscy zainteresowani mogą obejrzeć projekcję filmową przedstawiającą tamte tragiczne wydarzenia – bilet kosztuje 3 zł od osoby.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....