Mamerki bunkry


Mamerki

tel.: 897524283
fax:897524283
Wyślij wiadomość e-mail
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje
Mamerki - Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych

Na Mazurach, nad Kanałem Mazurskim, 8 km od Węgorzewa, 22 km od Giżycka, 25 km od Kętrzyna i 18 km od Gierłoży znajduje się jeden z najlepiej zachowanych w Polsce, kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej. Mamerki są do dzisiaj obiektem unikalnym w skali Europy. Jest to jedyna tak dobrze zachowana kwatera dowodzenia ukazująca potęgę budowli fortyfikacyjnych z okresu II wojny światowej. Wszystkie 30 niezniszczonych żelbetonowych bunkrów i schronów są niezniszczone i w całości przetrwały do naszych czasów. Na dachu największego bunkra została zbudowana dla turystów wieża widokowa z widokiem na jezioro Mamry i okolicę.

Schrony w zależności od typu posiadają dwa lub pięć pomieszczeń, dwie lub cztery strzelnice ryglowane od wewnątrz, system wentylacyjny, ślady po filtrach powietrza, instalacji elektrycznej, telefonicznej, centralnym ogrzewaniu i toaletach. Oba wejścia z korytarza posiadały drzwi pancerne oraz gazoszczelne.

Maskowanie ścian zewnętrznych trawą morską utwardzoną betonem i specjalnym mchem chroniło schrony przed wykryciem z powietrza, tak skutecznie, że nawet teraz po ponad 60 latach od tamtych wydarzeń, bunkry wtapiają się w tło lasu.

Niewątpliwie dużą atrakcją dla zwiedzających jest bunkier „gigant”, takiego samego typu jak ten, w którym Adolf Hitler mieszkał podczas wojny. Ściany i stropy mają tu grubość aż 7 metrów. Na dach, gdzie znajdowało się stanowisko przeciwlotnicze, żołnierze wchodzili po stalowych drabinach.

Cały obiekt jest bezpieczny i udostępniony do zwiedzania, trasy turystyczne są wygodne i dostosowane do turystów we wszystkich grupach wiekowych. Obiekt posiada wygodny parking dla autokarów i samochodów osobowych, toalety, plastyczną makietę obiektu, wystawę historycznych pamiątek z okresu II wojny, informatory turystyczne. Wprawdzie nie jest to idealnie miejsce dla zwolenników Spa i relaksacyjnego spędzania urlopu, to niemniej jednak bunkry w Mamerkach zalicza się do obiektów, które z punktu wartości historycznych naprawdę warto zobaczyć.

Specjalne atrakcje:

Będąc w Mamerkach warto zobaczyć - Kanał Mazurski, ogromną betonową śluzę, zlokalizowaną w środku lasu, robiące ogromne wrażenie żerowiska bobrów, przystań jachtową, kąpielisko.

Rys historyczny
Bunkry w Mamerkach

Pamiątki historyczne, zwłaszcza te architektoniczne, jeśli tak możemy nazwać pozostałości po toczonych na terenie Polski działaniach wojennych z okresu II wojny światowej, wciąż wzbudzają ciekawość. Posiadają silną zdolność przenoszenia nas, zwiedzających w atmosferę i w centrum tamtych wydarzeń. Tak też jest z bunkrami poniemieckimi Mamerki.

22 czerwca 1941 roku ponad 3 miliony żołnierzy, 148 dywizji Wehrmachtu atakują Związek Radziecki.

Mamerki, Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych, stała się wówczas wojskowym centrum dowodzenia tej ogromnej operacji militarnej. Obiekt został w tajemnicy zbudowany przez Organizacje Todta.

Do Mamerek w chwili rozpoczęcia ataku przybyli dowódca Wojsk Lądowych feldmarszałek Walter Brauchitsch oraz szef sztabu generalnego gen. Franz Halder z grupą 40 najwyższych rangą generałów Wehrmachtu. W sierpniu 1941 roku przybył z wizytą Mussolini z Hitlerem.

W kwaterze stacjonowali attache wojskowi: fiński, węgierski i japoński. W latach 1941-1942 kwaterę odwiedzali Miklos Horthy węgierski dyktator, Jon Antonescu rumuński szef państwa, Carl Mannerheim, marszałek Finlandii, naczelny dowódca w wojnach z ZSRR 1939-40 i 1941-44.

Mimo swojej skrupulatności, Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów. Zostały one opuszczone bez walki przez wojska Wehrmachtu w styczniu 1945.

Dni i godziny otwarcia

Bunkry w Mamerkach otwarte są dla zwiedzających od 1 maja do 30 października, od 8.00 do 20.00.

Cennik

Ceny biletów wstępu na teren bunkrów wynoszą:

  • dorośli - 8 zł,
  • dzieci - 4 zł

Opłata za parking: autokar - 4 zł, samochód - 4 zł

Istnieje możliwość skorzystania z usług przewodników w językach: niemieckim, angielskim, francuskim, polskim i innych.

 
Słowa kluczowe: bunkry w Mamerkach,

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....