Muzeum Początków Państwa Polskiego

Kostrzewskiego 1
62-200 Gniezno

tel.: 614264641
fax:614264841
Wyślij wiadomość e-mail
Strona www
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje

Muzeum Początków Państwa Polskiego jest instytucją zajmującą się głównie dziedzictwem polskiego średniowiecza oraz historią Gniezna i regionu. Posiada zbiory archeologiczne, sztuki, historyczne i archiwalne; prowadzi działalność naukowo-badawczą, wydawniczą oraz edukacyjną. Obok systematycznie wzbogacanych o nowe eksponaty wystaw stałych, w Muzeum Początków Państwa Polskiego organizuje się różnorodne, przekrojowe ekspozycje czasowe, prezentujące zabytki od pradziejów, poprzez średniowiecze i czasy nowożytne, aż po współczesność.

 

Wystawy stałe:

WIELKOPOLSKA ŚREDNIOWIECZNA

(wystawa-spektakl audiowizualny)

Przemiany kulturowe w Wielkopolsce od połowy X do początku XVI w. Wystawa w formie spektaklu trwającego 30 min. Wersje językowe: polska, angielska, niemiecka, francuska, rosyjska.

GNIEZNO ŚREDNIOWIECZNE

Dzieje i sztuka Gniezna od X do końca XV w. Największa w Polsce kolekcja gotyckich (XV w.) dekorowanych kafli piecowych.

GNIEZNO NOWOŻYTNE

Sztuka i przemiany miasta od XVI do połowy XIX w. Kolekcja kafli nowożytnych, rzemiosło artystyczne cechów gnieźnieńskich.

ORĘŻ WIEKÓW MINIONYCH

Militaria na ziemiach polskich od X do XVIII w.

RZEŹBA ROMAŃSKA W POLSCE

Oryginalne detale i wierne repliki najważniejszych dzieł romańskiej rzeźby architektonicznej w Polsce XII-XIII w.

PIASTÓW MALOWANE DZIEJE

Kolekcja XIX-wiecznego malarstwa historycznego obrazującego dzieje pierwszej polskiej dynastii królewskiej z rodu Piastów.

 

Koncepcja rozwoju MPPP w drugiej dekadzie XXI wieku

http://www.mppp.pl/wrpo.html

Rys historyczny

Powstanie muzeum w Gnieźnie związane jest z prowadzonymi tu od 1948 roku badaniami archeologicznymi, których celem było poznanie historii oraz uzyskanie zabytków dokumentujących początki państwa polskiego i jego pierwszej stolicy. Rezultaty odkryć stały się impulsem do powołania w 1956 roku gnieźnieńskiego Oddziału Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, z siedzibą przy ul. św. Jana 9, gdzie przez prezentowano głównie zabytki pochodzące z wykopalisk.

W 1966 roku zrodził się pomysł budowy pomnika Mieszka I i Bolesława Chrobrego, pierwszych historycznych władców Polski. Pomnikiem tym stał się kompleks budynków mieszczących obecnie: muzeum, aulę widowiskową oraz liceum ogólnokształcące. Realizację rozpoczęto w 1973 roku według projektu wykonanego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Budowa pomnika była okazją do utworzenia samodzielnej placówki muzealnej w Gnieźnie.

Muzeum Początków Państwa Polskiego jako instytucję powołano do życia w 1973 roku. Nastąpiła zmiana profilu działalności: z archeologicznego na wielodziałowe, z rozbudowanym już działem archeologicznym oraz stworzonymi od podstaw historycznym i historii sztuki. Od połowy lat 70. trwały też przygotowania głównej wystawy stałej, mającej być podsumowaniem ówczesnego stanu badań nad kształtowaniem się polskiej państwowości. Uroczyste otwarcie stałej ekspozycji „Początki państwa polskiego” w nowym gmachu przy ulicy Kostrzewskiego 1 nastąpiło w marcu 1983 roku.

Dni i godziny otwarcia

Zapraszamy od wtorku do niedzieli

w godz. 9:00 - 18:00(kwiecień - wrzesień)

w godz. 9:00 - 17:00(październik - marzec)

Ostatni spektakl audiowizualny zaczyna się pół godziny przed zamknięciem muzeum.

Kasa muzeum czynna: 9:30 - 17.30

Cennik

Normalne 6,0 zł; Ulgowe 4,0 zł

Rodzinny 18,0 zł, Edukacyjny 3,0 zł

Grupowy normalny (pow. 10 osób) 5,50 zł (od osoby)

Grupowy ulgowy (pow. 10 osób) 3,50 zł (od osoby)

Fotografowanie 10,0 zł W niedziele wstęp bezpłatny.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....