Muzeum w Nieborowie i Arkadii


Nieborów

tel.: 468385635
Wyślij wiadomość e-mail
Strona www
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje

Nieborów położony „między Łodzią a Warszawą”, w atrakcyjnym trójkącie turystycznym obejmującym Żelazową Wolę, Niepokalanów i Łowicz jest popularnym miejscem rodzinnych wyjazdów i zorganizowanych grup turystycznych. Chętnie wpisują go w swój program dla wycieczek zagranicznych biura turystyczne. Pałacowe wnętrza nadal są chętnie odwiedzane przez osobistości współczesnego świata. Gościli tu miedzy innymi Willy Brandt, George Bush senior, Królowa Hiszpanii Zofia, Księżna Kentu, żona Michaiła Gorbaczowa – Raisa, Prezydent Lech Wałęsa.

Niewątpliwymi zaletami dla których to miejsce jest tak popularne wśród publiczności są niespotykane w innych muzeach atrakcje założeń i kolekcji Nieborowa.

Należy zacząć od uroku pałacowych wnętrz i niezapomnianej atmosfery otaczającego Pałac Parku. Zaprojektowany przez Tylmana z Gameren na zlecenie prymasa Michała Stefana Radziejewskiego barokowy pałac, zachował do naszych czasów swoją pierwotną bryłę.

Wnętrza po magnacku wyposażył kolejny właściciel Michał Hieronim Radziwiłł wojewoda wileński. Zgromadził on w pałacu wspaniałą kolekcję malarstwa zachodnioeuropejskiego. Zbiory uzupełniły portrety wybitnych osobistości epoki gabinet kilkunastu tysięcy rycin, księgozbiór starodruków (od XVI w), porcelana i tkaniny. Na zlecenie Księcia wojewody wybitny architekt epoki saskiej Szymon Bogumił Zug zaprojektował wspaniały park, który w zasadzie w nie zmienionym kształcie możemy podziwiać do chwili obecnej. Na szczególną uwagę zasługuje działalność żony Michała Hieronima – Heleny z Przeździeckich Radziwiłłowej.

Zgodnie z ówcześnie panującą modą księżna Helena założyła w okolicach Nieborowa park romantyczny, który nazwała Arkadią. Założenie to wymieniane było i nadal jest jako jeden z najpiękniejszych romantycznych ogrodów Europy. Pasję kolekcjonerską Księżnej  możemy podziwiać dzięki zachowanej kolekcji sztuki antycznej zgromadzonej w Arkadii i Nieborowie ( w tym słynna Głowa Niobe).

Zawdzięczamy szczęśliwym zbiegom okoliczności oraz wytrwałej pracy załogi Muzeum, że możemy to wspaniałe założenie ogrodu sentymentalnego w dużej części utrzymane do naszych czasów, podziwiać jako jeden z niewielu tego typu obiektów w Europie.

W drugiej połowie XIX w. właściciel dóbr nieborowskich Książe Michał Piotr Radziwiłł zakłada manufakturę majoliki, w której zatrudnia uzdolnionych mieszkańców okolicznych miejscowości, pracujących pod kierunkiem sprowadzonych w tym celu fachowców ze Szkoły Rysunku Wojciecha Gersona w Warszawie. Pracownia majoliki działa obecnie przy Muzeum, wykorzystuje dawne wzory i formy, a jej wyroby można nabyć w muzealnym kiosku.

Reasumując, w naszym kraju trudno o obiekty, które byłyby tak dobrze zachowane i uniknęły wojennych i powojennych zniszczeń i rabunków, jak Nieborów – położony w świetnie zachowanym założeniu parkowym, doskonale wyposażony w oryginalne sprzęty Pałac oraz park w Arkadii, stanowią wyjątkową atrakcję turystyczną.

Dni i godziny otwarcia

Zwiedzanie:

Nieborów 

Muzeum czynne dla zwiedzających:

od 1 marca do 30 kwietnia, od wtorku do niedzieli           10.00 - 16.00

od 1 maja do 30 czerwca, od poniedziałku do niedzieli     10.00 - 18.00

od 1 lipca do 30 września, od poniedziałku do piątku       10.00 - 16.00

                                       w soboty, niedziele i święta    10.00 - 18.00

od 1 do 31 października, od wtorku do niedzieli               10.00 - 16.00

od 1 listopada do końca lutego roku następnego Muzeum zamknięte.

Ostatni zwiedzający wchodzą do wnętrz ekspozycyjnych  30 minut przed zamknięciem.

Parki czynne od 10.00 do zmierzchu przez cały rok.

Od 1 października 2009 r. w poniedziałki Muzeum zamknięte dla  zwiedzających. 
Muzeum nie prowadzi usług przewodnickich.

Cennik

Bilety


Nieborów
- pałac i park: normalny 15 zł, ulgowy 6 zł
- do parku: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł
Arkadia
- normalny 6 zł, ulgowy 4 zł

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....