Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince


08-330 Małkinia

tel.: 257811658
fax:257811658
Wyślij wiadomość e-mail
Strona www
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje

Obóz zagłady Treblinka, jeden z najbardziej przerażających epizodów II wojny światowej, leżał w lasach nad Bugiem, wzdłuż linii kolejowej Siedlce-Małkinia, niedaleko wsi Poniatowo. Nazwa pochodzi od nazwy stacji kolejowej znajdującej się 6 km od obozu.

Tereny byłego obozu zagłady i karnego obozu pracy upamiętnione zostały przez Radę Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa.

Dzisiejsze pokolenia, tylko z książek wiedzą, że obóz miał kształt prostokąta o wymiarach 400 x 600 metrów i był otoczony dwoma rzędami ogrodzenia i zasiekami z drutu kolczastego. Wewnętrzne ogrodzenie miało 3-4 metry wysokości i było poprzetykane gałęziami po to, aby uniemożliwić wgląd z zewnątrz. Drugie ogrodzenie - 40-50 metrów od pierwszego - były to przeszkody przeciwczołgowe i zasieki z drutu kolczastego. Pomiędzy nimi była jałowa ziemia – bez żadnych roślin i miejsc do ukrycia – łatwa do obserwowania przez strażników. Ogrodzenia przedzielały również teren obozu. W każdym z rogów wybudowano 8-metrowe wieże strażnicze. Dodatkowe wieże wzniesiono także wokół południowej granicy – w pobliżu komór gazowych. Po tamtym obrazie nie pozostało nic.Dzisiaj w miejsce obozu stoi tam monumentalny pomnik wzniesionego ku czci ofiar. Składa się on z tysięcy kamieni symbolizujących miejscowości, skąd pochodziły ofiary. Mimo iż przypomina okrucieństwo i bestialskie czyny, jakie miały tu miejsce, jest oceniany jako jedno z najlepszych osiągnięć sztuki martyrologicznej.

Rys historyczny

Arbeitslager Treblinka, SS-Sonderkommando Treblinka, Vernichtungslager Treblinka – to nazwy, które wymiennie stosowano do kompleksu dwóch obozów hitlerowskich, pracy i zagłady, istniejących w latach 1941/1942-1944.

Najpierw latem 1941 roku, po ataku Niemiec na Związek Radziecki roku powstał karny obóz pracy (niem. Arbeitslager) w Treblince.

Obóz rozciągał się na 17 ha i był podzielony na dwie części: więźniarską i administracyjno-gospodarczą. Nadzór nad więźniami pełniło 20 niemieckich SS-manów oraz ok. 100 strażników, w większości Ukraińców. Komendantem obozu przez cały czas jego funkcjonowania był SS-Hauptsturmführer Theodor van Eupen, adwokat. Obóz został zlikwidowany w lipcu 1944 r., w momencie zbliżania się Armii Czerwonej.

Późną wiosną 1942 roku, w ramach Einsatz Reinhard, obok istniejącego już karnego obozu pracy niemiecki okupant założył obóz zagłady – Treblinka II. Istniał on do listopada 1943. Pod względem ilości ofiar był to drugi - po Birkenau - obóz zagłady Żydów.

Pierwszy transport przywiózł Żydów z Getta warszawskiego w III dekadzie lipca (najprawdopodobniej 23 lipca).

Wprawdzie obóz zagłady Treblinka II funkcjonował krótko, bo od lipca 1942 r. do listopada 1943 r. Ale w ciągu tego okresu zginęło tu 800-920 tys. ludzi (według niemieckich statystyk 713 555) - Żydów z Warszawy, Białegostoku, Grodna, Kielc, Radomia, Łukowa, Częstochowy, Kozienic, a także z Niemiec, Austrii, Bułgarii, Grecji, Jugosławii, Czech, Słowacji, Belgii i Francji. Obóz ten był ośrodkiem zagłady wyłącznie Żydów, poza dwoma, czy trzema znanymi transportami Romów.

W sierpniu 1943 roku, po buncie więźniów, obóz zagłady w Treblince zaczęto likwidować. W listopadzie 1943 r. po obozie nie było już śladu. Komory gazowe zniszczono, pozostałe baraki rozebrano, zdjęto kolczaste ogrodzenie. Teren obozu kryjący prochy setek tysięcy ludzi został przez hitlerowców zaorany i obsadzony drzewami.

Dni i godziny otwarcia

Zwiedzanie odbywa się codziennie:

  • od 1 kwietnia do 31 października w godz. 9.00 -18.30,
  • od 1 listopada do 31 marca w godz. 9.00 -16.00.

W święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia muzeum nieczynne.

 

Cennik

Wstęp jest bezpłatny.

Jednak zwiedzający proszeni są o dobrowolne wpłaty w wysokości 2 zł od osoby. Opłata ta upoważnia ich do skorzystania z parkingu, toalety i wysłuchania historii obozów z głośników.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....