Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera

ul.Szczebrzeska 12
22-400 Zamość

tel.: 846393470
fax:846393470
Wyślij wiadomość e-mail
Strona www
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis

Zamojski Ogród Zoologiczny został założony w 1918 roku jako szkolny ogródek. Stefan Miler, nauczyciel biologii utworzył ogród przyrodniczy dla ulepszenia i uatrakcyjnienia nauczania tego przedmiotu. Ogród zajmował powierzchnię 20×12m w centrum Zamościa. Jego ekspozycję stanowiły rośliny i zwierzęta. Zwierzętami zajmowali się uczniowie. Praca w ogrodzie była nagrodą i wyróżnieniem. Dydaktyczna działalność ogrodu szybko wyszła poza mury szkoły. Ludzie (nie tylko uczniowie) przychodzili do ogrodu aby odpocząć i zobaczyć „coś ciekawego”.

Działalność profesora i jego uczniów była dostrzegana przez mieszkańców Zamościa, ale też przez władze miasta i państwa. Prezydent Polski, prof. Ignacy Mościcki był gościem ogrodu w 1927 roku. Pedagogiczna działalność Stefana Milera została uznana za wzorową przez Ministerstwo Edukacji.

W roku 1953 ogród został przekształcony w Miejski Ogród Zoologiczny, a profesor Miler został jego dyrektorem. Ogród otrzymał pełnoetatową obsługę i własny budżet. Rozwój ogrodu, liczba prezentowanych gatunków zmuszała dyrekcję ogrodu do planowania przeniesienia ogrodu na większy teren. Plany nowego ZOO zostały szczegółowo opracowane przez następnych dyrektorów. Byli nimi: Grabowski Thomas (1957-1963), Jarkowski Andrew (1963-1968), Tomaszewski Jerzy (1968-1972). Przenoszenie ogrodu rozpoczęło się w roku 1980. Dyrektorem ogrodu i koordynującą wszystkimi działaniami była Czesława Leszczyńska (1972 - 1999).

Ogród został usytuowany przy ulicy Szczebrzeskiej. Większy teren, nowoczesne pawilony i wybiegi stworzyły lepsze warunki życia dla zwierząt, ale także uatrakcyjniły ogród dla zwiedzających.

W roku 2002 Ogród Zoologiczny został wzbogacony o ekspozycję botaniczną. Następna dyrektor ogrodu, Jadwiga Stoczkowska (1999-2006) wprowadzając dział botaniczny przywróciła ogrodowi pierwotny, przyrodniczy charakter.

Od kilku lat głównym zadaniem ogrodu jest ochrona gatunkowa zwierząt. ZOO nie jest tylko miejscem rozrywki. Przede wszystkim jest azylem zagrożonych gatunków i miejscem nauki zoologii, podobnie do innych europejskich ogrodów zoologicznych. Zamojskie ZOO we współpracy z Uniwersytetem im. Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, Zespołem Zamojskich Parków Krajobrazowych rozpoczął realizacje projektu hodowli zachowawczej susła perełkowanego – zagrożonego gatunku rodzimych ssaków Polski. Uczestniczymy w programach EEP stworzonych dla zachowania zagrożonych gatunków. Jest u nas 12 gatunków objętych Europejską Księgą Rodowodową ESB.

Ogród zoologiczny to miejsce odpoczynku, ochrony przyrody, ale także edukacji. Współpracując z nauczycielami zamojskich szkół prowadzimy zajęcia dydaktyczne na terenie ich placówek oraz ogrodu. Realizujemy projekty przyrodniczo – ekologiczne współpracując z Młodzieżowym Domem Kultury im. Kornela Makuszyńskiego. Cyklicznie organizujemy konkurs plastyczny „Mój ulubieniec w Zamojskim ZOO” prezentujący zwierzęta naszego ogrodu widziane oczami najmłodszych. Wspieramy nauczycieli w edukacji ekologicznej poprzez stwarzanie możliwości bezpośredniego kontaktu z różnorodnością flory i fauny. Każdego roku w pierwszy piątek czerwca na terenie naszego ZOO, podobnie jak w ogrodach całego świata, organizowany jest „wieczór marzeń”. Ten piknik to czas doskonałej zabawy dla niepełnosprawnych i chorych dzieci oraz okazja spotkania i wymiany doświadczeń dla rodziców i opiekunów.

Obecnie kandyduje do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych I Akwariów. (EAZA). Pełne członkowstwo w EAZA to jedno z głównych celów wskazywanych przez obecnego dyrektora ZOO którym jest Grzegorz Garbuz (od maja 2006).

Dziś ZOO zajmuje powierzchnię 13,8ha. Prezentuje ok. 1000 zwierząt, przedstawicieli 182 gatunków. Rocznie odwiedza ZOO przeciętnie od 80 do 100 tys. osób. Zgodnie z oczekiwaniami zwiedzających, nasze ZOO dąży do urozmaicenia prezentowanych ekspozycji, rozwoju działalności dydaktycznej i uatrakcyjnienia ogrodu. Obecnie został opracowany kompleksowy plan modernizacji ZOO. Zakłada on unowocześnienie istniejących wybiegów, pawilonów oraz budowę nowych. Będą tu mini–ZOO i plac zabaw, budynek dydaktyczny i weterynaryjno–ambulatoryjnego. Realizacja tego planu zacznie się już wkrótce dzięki akceptacji projektu "Budowa przygranicznego ośrodka kwarantannowania i przetrzymywania zwierząt nielegalnie wwiezionych do strefy Schengen oraz centrum edukacyjno-szkoleniowego na bazie Ogrodu Zoologicznego w Zamościu" i dofinansowaniu z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Od 91 lat Zamojski Ogród Zoologiczny uczestniczy w ochronie gatunkowej zwierząt, uczy przyrody i umożliwia odpoczynek. Działalność tej instytucji jest silnie wpisana w historię i tradycje Zamościa.

Specjalne atrakcje:

HONOROWA ADOPCJA

Zapraszamy  wszystkich miłośników zwierząt (osoby prywatne, klasy, przedszkola, szkoły, firmy) do udziału w  realizacji  popularnej na całym świecie idei sponsorowania mieszkańców ZOO.
Włączając się w akcję sponsoringu pokrywacie Państwo część kosztów związanych z pobytem wybranego zwierzęcia w ZOO i otrzymujecie miano jego ”Opiekuna”.

W podziękowaniu za otrzymane darowizny ZOO :

  • umieści tabliczkę z nazwą Opiekuna przy wybiegu wybranego gatunku zwierząt
  • umieści informacje o powyższym fakcie na stronie internetowej ZOO w dziale NASI  PRZYJACIELE
  • będzie informował opiekuna o istotnych wydarzeniach dotyczących wybranych przez niego zwierząt.

Zainteresowanych prosimy o kontakt z Działem Dydaktycznym ZOO

Cennik
  • bilet normalny dla dorosłych – 5zł
  • bilet ulgowy dla uczniów, studentów oraz emerytów i rencistów – 3zł
  • zbiorowe bilety wstępu wraz z opiekunami – 3zł
  • bilet roczny rodzinny imienny – 50zł
  • fotografowanie – 2zł

zwiedzanie ZOO z przewodnikiem po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu – 30 zł od grupy(max. 40 osób) +bilety wstępu według cen umieszczonych wyżej.

 

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....