Opactwo Benedyktynów w Tyńcu


Kraków

tel.: 126885200
fax:126885201
Wyślij wiadomość e-mail
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Tyniec leży w odległości około 12 km na południowy zachód od centrum Krakowa, na prawym brzegu Wisły. Dzisiaj to jedna z dzielnic Krakowa. Tyniec znany jest głównie dzięki znajdującemu się tu klasztorowi benedyktynów, istniejącemu od 1044 roku, jednemu z najbogatszych i najważniejszych w Polsce. Wspólnota ma prawie 1000 lat; przez cały ten czas skupiona na zachowaniu stałości monastycznego życia, modlitwie, pracy oraz stawianiu czoła wyzwaniom współczesności.

Tyniecki klasztor benedyktyński wciąż pełni swoje funkcje religijne. Jego malownicze położenie na białej wapiennej skale dodaje tylko podniosłości tego miejsca. Opactwo nie jest całkowicie zamknięte przed zwiedzającymi, ale specyfika tego miejsca wymaga od turystów pokory i stosownego zachowania. Z opactwa rozpościera się uroczy widok na Wisłę i ulokowaną na drugim jej brzegu wieś Piekary.

Na dziedzińcu uwagę turystów skupiają widoczne fragmenty bardzo starego muru, a w jego południowo-wschodniej części stoi zabytkowa XVII-wieczna studnia z daszkiem. Ciekawostką, na którą należy zwrócić uwagę jest fakt, iż studnia powstała bez użycia gwoździ. Głównym elementem sakralnym jest barokowy kościół św. Piotra i Pawła, w którego podziemiach około 40 lat temu odkryto groby siedmiu opatów i niezwykle rzadki złoty kielich podróżny. Znalezisko można obecnie obejrzeć na Wawelu.

Turyści, którzy w czasie swojego urlopu lubią odkrywać znane, ważne i warte zobaczenia miejsca i obiekty w Polsce, na pewno docenią wartość historyczną, religijną i architektoniczną Opactwa Benedyktynów.

Rys historyczny
Opactwo w Tyńcu

Położone dziś w granicach administracyjnych Krakowa, opactwo w Tyńcu jest najstarszym z istniejących dziś klasztorów w Polsce. Pierwsi benedyktyni przybyli tu około połowy XI w.

Istnienie tutaj klasztoru potwierdzają zachowane pozostałości kościoła, fundamenty i najstarsze pochówki.

Wśród historyków przeważa opinia, że tym, który zapoczątkował tyniecką fundację, był książę Kazimierz Odnowiciel, a inicjatorką była być może jego matka, królowa Rycheza. Zapewne dzięki jej pośrednictwu, właśnie z Kolonii (skąd pochodziła) przybyli do Krakowa pierwsi mnisi.

Po pierwszym rozbiorze klasztor trafił w ręce władz austriackich, które w 1816 roku zlikwidowały opactwo. Kilka lat później w Tyńcu osiedlili się biskupi, ale dość szybko przenieśli się stąd do Tarnowa. W roku 1831 zabudowania klasztorne strawił pożar i teren ponownie opustoszał i szybko zaczął popadać w ruinę. Przez ponad sto lat tereny opactwa pozostawały niezamieszkane i dopiero w sierpniu 1939 roku, na miesiąc przed II wojną światową wprowadziło się do niego jedenastu belgijskich mnichów. W niedługi czas po wojnie rozpoczął się proces odbudowy historycznego zabytku, który trwa po dziś dzień. W międzyczasie, w roku 1968 klasztor wrócił do rangi opactwa.

Dni i godziny otwarcia

Zwiedzanie poza mszami. Msze Święte w Opactwie odbywają się:

  • w dni powszednie - 6.30, 18.00
  • w niedzielę i uroczystości - 6.30, 8.30, 10.30, 12.00, 18.00
Cennik

Wstęp bezpłatny.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....