Opactwo Cystersów w Sulejowie

ul. Opacka 13
97-330 Sulejów

tel.: 446162584
fax:446162584
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje
Opactwo Cystersów w Sulejowie

Zespół klasztorny opactwa cysterskiego w Sulejowie – położony w Podklasztorzu, dzielnicy Sulejowa to jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w Polsce, reprezentujący zabytki architektury romańskiej. Okazałe warowne opactwo w Sulejowie należy do najpiękniejszych i najlepiej zachowanych założeń pocysterskich w tej części Europy. Najistotniejszymi zachowanymi jego elementami są: kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego – trójnawowa bazylika z transeptem. Bryła kościoła zachowała się w nienaruszonym układzie. Front kościoła zdobi romański portal i rozeta. Wyposażenie świątyni pochodzi z okresu baroku i rokoka.

Dla turystów badających historię toczącą się na terenie Polski, ogromne znaczenie ma zachowane skrzydło wschodnie klasztoru. Tu obecnie znajduje się muzeum. W skrzydle tym zachował się także późnoromański kapitularz i gotyckie krużganki. Sklepienie kapitularza opiera się na jednej kolumnie, umieszczonej w środku pomieszczenia.

Kościół św. Tomasza Kanterberyjskiego, wzniesiony na planie krzyża z ciosów kamiennych i tylko w niewielkim stopniu wykończony cegłą, do dziś przetrwał w bardzo dobrym stanie, zachowując wszystkie swoje cechy konstrukcyjne i dużą część oryginalnych detali architektonicznych. Szczególnie interesująco przedstawia się fasada zachodnia świątyni z rozmieszczonymi na jej osi oknami w formie rozety.

Północną część zespołu okala obwód obronny, podzielony na trzy odcinki: między dawną bramą rycerską, a wieżą attykową, między wieżą attykową, a nadbudowaną barokowym hełmem wieżą krakowską, oraz pomiędzy wieżami krakowską i muzyczną.

Najmłodszą część zespołu reprezentuje ciąg budynków gospodarczych, oplatających opactwo od wschodu oraz od północy i opartych o północny mur obronny, który stanowi obecnie ich zewnętrzną ścianę. W budynkach tych kiedyś znajdowały się: browar, spichrze, magazyny i mieszkania. Dzisiaj mieści się tutaj luksusowy hotel, w którym turyści oprócz miejsc noclegowych znajdą imponujące centrum rekreacyjne z basenem, siłownią i sauną.

Niewątpliwie do specjalnych atrakcji w Opactwie Cystersów zaliczyć można przejazdy bryczką, walki rycerskie, czy nocne bratanie ze sztucznymi duchami.

Rys historyczny
Opactwo Cystersów

W XIII w. Sulejów był należącą do Cystersów osadą targową. Jak głoszą legendy w 1176 r. przybywa tu na polowanie Kazimierz II Sprawiedliwy. Piękno puszczy sulejowskiej robi na nim tak ogromne wrażenie, że postanawia osadzić tu zakon francuskich Cystersów. Nie bez znaczenia był fakt, że w tym miejscu na Pilicy, stanowiącej punkt graniczny między Wielkopolską a Małopolską, pobierano cło przewozowe. Tu także przebiegały ważne drogi handlowe z Torunia do Krakowa oraz z Kazimierza nad Wisłą do Piotrkowa i Kalisza. Pierwsza droga handlowa znajdowała się obok Opactwa, tu odbywała się przeprawa przez rzekę.

Cystersi, których podstawowym obowiązkiem było wcielanie w czyn reguły św. Benedykta „Ora et labora” - módl się i pracuj, pragnąc ciszy i spokoju modlitewnego w swojej posłudze, zaczęli zabiegać o przeniesienie przeprawy w górę rzeki, na przeciw dzisiejszego kościoła parafialnego.

Cystersi dysponowali znakomitymi fachowcami w zakresie sztuki budowlanej, znali także nowoczesne sposoby uprawy ziemi. Ciekawostką jest, że to właśnie oni też upowszechnili hodowlę karpia na ziemiach polskich. Takie umiejętności znacznie podwyższały notowania Cystersów, którzy dzięki nim cieszyli się ogólnym uznaniem królów i książąt, nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie.

Połowa XIII wieku była szczytowym okresem rozwoju opactwa sulejowskiego. Klasztor był wielokrotnie odwiedzany podczas panowania kolejnych królów i książąt polskich.

Niestety podczas I wojny światowej klasztor został uszkodzony, a kościół znacznie ucierpiał podczas kolejnego pożaru w 1923 roku. Prace konserwatorskie przeprowadzono w latach 1923-1925.

Także w czasie II wojny światowej nie obyło się bez zniszczeń. Po jej zakończeniu rozpoczęto prace konserwatorskie, które przebiegały w latach 1946-1950.

Dni i godziny otwarcia

Muzeum Opactwa Cystersów

czynne od poniedziałku do soboty w godz. 900 - 18 00
w niedziele i święta w godz. 13 00 - 18 00
lub otwierane na życzenie po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej pod numerem telefonu (+48) 44 61 62 584

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....