Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej

ul. Szkolna 1, Żytkiejmy
19-504 Dubeninki

tel.: 876159727
fax:876159727
Wyślij wiadomość e-mail
Strona www
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej utworzony został w 1998 roku na obszarze  14,62 tys. ha. Położony jest na Mazurach Garbatych, w najbardziej wysuniętym na północny-wschód zakątku województwa warmińsko-mazurskiego, na terenie gmin Dubeninki i Gołdap. Niedaleko znajduje się trójstyk granic Polski, Rosji i Litwy.

Park obejmuje polską część Puszczy Rominckiej (2/3 Puszczy znajduje się na terytorium rosyjskim) oraz tereny przyległe. Przepiękna rzeźba terenu, bogata w liczne wzgórza, głębokie doliny i malownicze jeziora to efekt działalność lodowca na tych terenach. Największym jeziorem Parku jest Gołdap o powierzchni 234 ha. Urokliwe są puszczańskie rzeczki, które miejscami przypominają górskie potoki, a także liczne rozlewiska bobrowe.

Sama Puszcza Romincka jest kompleksem wyjątkowym w skali kraju. Zyskała turystyczne miano „polskiej tajgi”, gdyż występuje tu świerczyna borealna na torfie – zbiorowisko charakterystyczne dla lasów Dalekiej Północy. W Puszczy dominują gatunki iglaste – świerk i sosna. W dolinach rzek i bezodpływowych wytopiskach utworzyły się torfowiska, będące miejscem występowania wielu chronionych gatunków roślin: rosiczki okrągłolistnej, wełnianki pochwowatej, czy maliny moroszki. W Puszczy Rominckiej żyje między innymi wilk, ryś, jeleń, łoś, wydra, mopek, żmija zygzakowata, traszka grzebieniasta. Gniazduje rybołów, orlik krzykliwy, żuraw, bocian czarny, włochatka i wiele innych rzadkich gatunków. Puszcza stanowi ostoję w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Na terenie Parku utworzono pięć rezerwatów przyrody.

Od XV wieku Puszcza Romincka słynęła jako doskonały teren polowań. Pod koniec XIX wieku na polowania zaczął przybywać cesarz Wilhelm II, który nad Błędzianką wybudował swój pałac myśliwski. Na obrzeżach Puszczy, między innymi w Galwieciach, Zawiszynie, Bludziach, Rogajnach, zachowały się pozostałości majątków ziemskich – pałace, budynki pofolwarczne i parki podworskie. W Dubeninkach i Żytkiejmach znajdują się cmentarze z I wojny światowej. W Dubeninkach można także zwiedzić Galerię Rękodzieła i Sztuki Ludowej. Na zachodnim krańcu Puszczy położone jest miasto Gołdap –  jedyne uzdrowisko w województwie. W gołdapskim Lesie Kumiecie zachowały się bunkry Hermanna Göringa. 

Największą atrakcją turystyczną Parku są mosty w Stańczykach oraz inne obiekty związane z dawnym szlakiem kolejowym otaczającym Puszczę od południa i wschodu: dawne dworce oraz mosty w Kiepojciach i Botkunach.  

Poznanie terenu Parku ułatwiają wyznakowane szlaki turystyczne – piesze i rowerowe oraz liczne ścieżki edukacyjne i tablice informacyjne. Na wypoczynek do Puszczy zapraszają gospodarstwa agroturystyczne położone w pobliskich wsiach, a w Gołdapi także pensjonaty i hotele.

Specjalne atrakcje:

  • Głazy Wilhelma – głazy z wyrytymi napisami w języku niemieckim, upamiętniające polowania cesarza Wilhelma II na rominckie jelenie.
  • Mosty w Stańczykach – potężne, podwójne, nieczynne mosty kolejowe o architekturze podobnej do rzymskich akweduktów, wys. 36,5 m, zabytek techniki.
 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....