Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich

Jerzwałd 67
14-223 Ostróda

tel.: 897588527
fax:897588527
Wyślij wiadomość e-mail
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego został utworzony w 1994r. w celu zachowania wartości przyrodniczych, kulturowych, i walorów krajobrazowych i widokowych, naukowo – poznawczych i dydaktycznych obszaru Wzgórz Dylewskich. Park położony jest w całości na obszarze województwa warmińsko – mazurskiego, w obrębie gmin: Ostróda, Lubawa, Grunwald i Dąbrówno. Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich należy do mniejszych parków krajobrazowych Polski, jego powierzchnia wynosi 7 782 ha. Ponad połowa powierzchni Parku pokryta jest lasami (52%). W krajobrazie dominują wzgórza porośnięte liściastymi lasami- grądy, buczyny, zbocza pokryte ukwieconymi, śródleśnymi łąkami i użytkami rolnymi. Park obejmuje najwyższą, zachodnią część Garbu Lubawskiego zwaną masywem Góry Dylewskiej (312m n.p.m.), co stanowi obok Wieżycy i Gór Szeskich najwyższe wzniesienie polskich pojezierzy. Rzeźba tego terenu stanowi osobliwość w skali całej północnej Polski. Wysokości bezwzględne przekraczają na ogół 200m n.p.m. Górze Dylewskiej towarzyszą nieco niższe wzniesienia : Góra Bukowa (287m n.p.m.) i Góra Francuska (283m n.p.m.) Obszar Parku leży w całości w dorzeczu rzeki Drwęcy. Sieć wodna jest stosunkowo uboga, ogranicza się bowiem do niewielkich strumieni i lokalnych cieków wodnych, płynących tu zazwyczaj w licznych tu rynnach i wąwozach. Na obszarze Parku występują 3 rezerwaty przyrody:

„Jezioro Francuskie” – chroni śródleśne jezioro położone w pobliżu Góry Dylewskiej. Jest ono najwyżej położonym na Pojezierzu Mazurskim jeziorem, znajduje się na wysokości 247,7m n.p.m. Rezerwat został utworzony w celu zachowania stanowisk rosnącej tam wierzby borówkolistnej oraz fragmentu buczyny pomorskiej.

„Dylewo” – rezerwat ten chroni buczynę pomorską, w której rosną 115-letnie buki.

„Drwęca” - rezerwat ten chroni wody rzeki Drwęcy, jej dopływy i jeziora, przez które przepływa. Na terenie Parku ochroną objęty jest również dopływ Drwęcy – Dylewka, natomiast pozostałe dopływy Drwęcy – Poburzanka, Gizela, Sandela, Struga i Wel mają chronione swoje źródła a ochroną rezerwatową objęte są ich ujściowe odcinki już za otuliną Parku. W dorzeczu Drwęcy obserwuje się występowanie wielu gatunków ryb typowych dla wód o charakterze podgórskim jak i nizinnym, głównie pstrąga, łososia, troci i certy.

Na terenie Parku znajdują się pomniki przyrody, z których na uwagę zasługują pomniki przyrody nieożywionej, które stanowią głazy narzutowe i głazowiska.

Na obszarze Parku i jego otuliny do zabytków należą zespoły pałacowo dworskie w Klonowie, Zajaczkach i Lipowie, grodziska średniowieczne w Durągu, Zajączkach, Gutowie oraz kurhany min. w Dziadykach.

Wśród roślinności występującej na Wzgórzach Dylewskich występują gatunki górskie i podgórskie, które zasiedlają zbocza i dna parowów. Spotkać tu możemy m.in. cisa pospolitego, pióropusznika strusiego, storczyka plamistego i podkolana białego.

Na terenie Wzgórz Dylewskich występuje muflon. Jest to dziko żyjąca owca pochodząca z Basenu Morza Śródziemnego, która na ten teren została sztucznie wprowadzona przez myśliwych i jest zwierzęciem łownym. Obecnie stado liczy około 100 osobników.

Specjalne atrakcje:

  • Ścieżka dydaktyczna ca Górze Dylewskiej , przebiegająca przy rezerwacie „Jezioro Francuskie”
  • Wyciąg narciarski na Górze Bukowej.
 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....