Piramida w Rapie


19-520 Banie Mazurskie

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje
Piramida w Rapie

„Cudze chwalicie swego nie znacie” - mówi stare polskie przysłowie. Do Egiptu ściągają rzesze ludzi z całego świata, pragnących choć z daleka zobaczyć słynne egipskie piramidy. Tymczasem w Polsce, w małej mazurskiej wsi Rapa, położnej tuż przy granicy z Rosją znajduje się prawdziwa piramida. Charakterystyczną cechą budowli jest kształt, łudząco przypominający starożytne egipskie piramidy.

Grobowiec rodziny pruskich baronów von Farenheidów, to budowla w kształcie egipskiej piramidy o wysokości 15,9 m osadzona na podstawie kwadratu o boku 10,4 m. Zewnętrzne ściany są nachylone pod kątem ok. 70 stopni. Zbudowano go z polnego kamienia wykończonego czerwoną cegłą.

Choć dużo mniejsza od egipskich jest zbudowana dokładnie według tych samych zasad, co piramidy egipskie. Dodatkowo znajduje się na przecięciu trzech linii geomantycznych, zapewniających pozytywną i potwierdzoną energię z kosmosu. Jeszcze do niedawno można było zobaczyć zdewastowane trumny ze zmumifikowanymi szczątkami 3-letniej Minette, jej rodziców - Johana i Wilhelmine oraz samego twórcy piramidy - duńskiego rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena. Jednak uznano to za zbyt drastyczny widok i dzisiaj grobowiec jest zabezpieczony, a wieka trumien przykryły zmumifikowane ciała bez głów. Mimo tego, że w oknach nie ma szyb, są tylko kraty; osobliwy i zadziwiający jest fakt, że miejsce to omijają wszelkie insekty - muchy, komary, mrówki, pająki itp.

Warto wiedzieć, że do dokładnego obejrzenia miejsca dobrze jest mieć pod ręką latarkę, aby oświetlić sobie wnętrze grobowca i obejrzeć wszystkie detale.

Rys historyczny
Piramida Rapa

Polska piramida w Rapie jest faktycznym grobowcem rodziny Farenheit z 1811 roku. Farenheitowie, właściciele majątku w Bejnunach należeli do ludzi wykształconych, którzy dużo podróżowali po Europie. Zafascynowani starożytną kulturą egipską i magią wiecznego "życia po życiu" postanowili zbudować grobowiec wzorując się na piramidach egipskich. W niedługim czasie swoje zamierzenia urzeczywistnili i na początku XIX wieku, w odległości około 5 km od pałacu, wśród leśnej roślinności powstała najprawdziwsza piramida. Celem budowy grobowca było stworzenie warunków sprzyjających mumifikacji ciała.

W grobowcu jako pierwsza została pochowana 3-letnia córeczka Farenheita, zapewne z myślą zapewnienia jej nieśmiertelności.

Podczas przechodzących przez Polskę wojen, tereny te, jak zresztą reszta kraju, trawione były niszczącymi działaniami wojennymi. W 1914-1915 i 1945 grobowiec został zdewastowany przez Rosjan, trumny porozbijano. W takim stanie możemy oglądać je dziś.

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku przypomniano sobie o nietypowej dla okolic budowli. Ze względu na jej nietypowy charakter została wpisana na listę zabytków. Wnętrze uporządkowano, ustawiając trumny i układając w nich ciała, a otwarte wejście zostało zamurowane. W okna wstawiono kraty i podmurowano ściany. Od szosy zrobiono wzdłuż grobli przecinkę ułatwiającą dostęp.

 
Słowa kluczowe: Piramida, Rapa, Piramida w Rapie, egipskie piramidy, Fahrenheid, Mazury, architektura,

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....