Podziemia Kredowe Chełm - Zabytkowa Kopalnia Kredy

Lubelska 55a
Chełm

tel.: 825652530
Wyślij wiadomość e-mail
Strona www
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje

Chełmskie Podziemia Kredowe – unikatowa zabytkowa kopalnia kredy. Największa atrakcja turystyczna Chełma. Labirynt tajemniczych chodników został wykuty w pokładach kredy, której złoża, dochodzące do 800 metrów i zalegają obficie pod powierzchnią miasta. Od średniowiecza Chełmianie czerpali znaczne zyski z tej działalności. W XVII i XVIII w., kiedy działalność wydobywcza była najbardziej rozwinięta, prawie wszyscy właściciele domów w centrum miasta drążyli korytarze ze swoich posesji. Powstały w ten sposób nieregularne ciągi chodników na czterech poziomach, liczące według szacunków ok. 40 km. W niektórych miejscach w wyniku załamywania się sklepień powstały obszerne komory. Działalność wydobywczą przerwano w XIX wieku, kiedy wydrążone chodniki zagrażały bezpieczeństwu domów w centrum miasta. Po wielu latach zapomnienia, kiedy tajemnicze chodniki penetrowali jedynie poszukiwacze skarbów i amatorzy mocnych wrażeń, postanowiono wykorzystać podziemia do celów turystycznych.

Obecnie do zwiedzania udostępniona jest 2–kilometrowa trasa turystyczna, położona na głębokości ok. 13 metrów, biegnąca pod rynkiem starego miasta. Na zwiedzających duże wrażenie robi wszechobecna biel i tajemniczość obiektu. Na trasie wędrówki, trwającej ok. 50 minut, można zwiedzić cztery komory (Bielucha – legendarnego ducha władającego podziemiami, Księcia Daniela, Odkrywców – noszącą imię chełmskiego regionalisty Kazimierza Janczykowskiego oraz Przewodnicką),szyb studni staromiejskiej a także zapoznać się z różnorodnymi ekspozycjami – archeologicznymi, geologicznymi i historycznymi.

Wędrówka białym labiryntem przynosi niezapomniane wrażenia tym bardziej, że w jednej z komór pojawia się legendarny Duch Bieluch wita się ze swoimi gośćmi, opowiada legendy i dobrym ludziom spełnia marzenia. Podziemia posiadają wyjątkowy klimat. Wynika to nie tylko z kształtu obiektu (kredowe podziemia są unikatem na skale europejską), ale także z utrzymującej się bez względu na porę roku stałej temperatury (+9°C).

Chełmskie Podziemia Kredowe uhonorowane zostały wieloma dyplomami i wyróżnieniami. Najcenniejsze to „Przebiśnieg 97” za najciekawszą inicjatywę kreującą nowoczesną ofertę turystyczną w Polsce, „Piękniejsza Polska” – dyplom za tworzenie piękna, którym możemy poszczycić się przed światem. W 2006 roku Chełmskie Podziemia Kredowe zostały uhonorowane Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu na "Najlepszy Produkt Turystyczny 2006 ".

Specjalne atrakcje:

  • Wystawy archeologiczne, geologiczne  i historyczne
  • Szyb studni staromiejskiej
  • Małe formy teatralne oparte o legendy chełmskie
  • Spotkanie z „Duchem Bieluchem” legendarnym opiekunem  podziemi kredowych
  • Koncerty muzyczne
  • Programy okolicznościowe
Dni i godziny otwarcia

Trasa turystyczna chełmskich podziemi kredowych udostępniona jest do zwiedzania codziennie przez cały rok poza: Świętami Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia oraz 1 stycznia i 1 listopada.

Turyści indywidualni mogą zwiedzać podziemia w stałych godzinach wejść: 11.00 ; 13.00 ;  16.00.

W lipcu i sierpniu dodatkowe wejścia.

Grupy obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

Cennik

Ceny biletów:

normalny - 10 zł, ulgowy - 7 zł. 

Bilety ulgowe przysługują dzieciom i młodzieży uczącej się od 6 roku życia do 26 lat oraz polskim emerytom i rencistom, posiadaczom karty EURO < 26.

Zwiedzanie podziemi kredowych odbywa się wyłącznie z przewodnikiem (w cenę biletu wliczona jest usługa przewodnicka). Wstęp bezpłatny przysługuje dzieciom do lat 6, pilotom oraz opiekunom zorganizowanych grup.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....