Roztocze


Zwierzyniec

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis
Roztocze

to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. Roztocze jest wyraźnie zaznaczającym się w krajobrazie wałem wzniesień o długości 180 km i szerokości nie przekraczającej 20 km, przecinającym granicę polsko-ukraińską i ciągnącym się z północnego zachodu na południowy wschód, od Kraśnika do Lwowa. Najwyższe wzniesienie Roztocza osiąga 414 m n.p.m. Jednak znajduje się ono poza granicami Polski. W naszym kraju najwyższe wzniesienia to Krągły Goraj i Wielki Dział. Osiągają one 390 m n.p.m. Na Roztoczu z uwagi na niepowtarzalne walory przyrodnicze utworzono Roztoczański Park Narodowy, Parki Krajobrazowe oraz rezerwaty (m.in. Sołokija).

Roztocze pod względem zróżnicowania rzeźby i budowy geologicznej można podzielić na 3 podregiony: Zachodnie (Gorajskie), Środkowe (Tomaszowskie) i Południowe (Rawskie).

Roztocze jest krainą pod każdym względem wyjątkową. Zachwyca zarówno swym krajobrazem, przyrodą, jak i wspaniałymi zabytkami. Poprzez swoją historię obfituje w bogactwo różnorodności kulturowej. Niezwykle istotne jest, że przyroda i zabytki wspaniale się tu komponują i uzupełniają, tworząc niepodzielną całość. Zabytkowe miasta i miasteczka, wsie, i świątynie są tu znakomicie wkomponowane w tutejszy krajobraz.

Osobliwa i warta docenienia jest szata roślinna Roztocza. Tu obok dorodnych bukowo-jodłowych lasów, spotkać można mnogość rodzajową i kolorystyczną kwiatów, które zawdzięczamy sąsiedztwu z ukraińskimi stepami. W bagnistych zagłębieniach natomiast znajdziemy będące reliktami polodowcowymi rośliny torfowiskowe, pochodzące z północnej tundry.

Dzięki takiemu niepowtarzalnemu i urokliwemu krajobrazowi, turyści korzystają tu z wielu malowniczo biegnących szlaków pieszych i rowerowych. Rzeki przyjmują tu charakter górskich potoków o wartkim nurcie. To powoduje, że Roztocze sprawdza się świetnie jako miejsce idealne do spływów kajakowych.

Rys historyczny:

Roztocze zbudowane jest ze skał powstałych w kredzie – margli, opok i wapieni. Na nich zalegają utwory młodsze – osadzone w warunkach płytkiego morza piaski, piaskowce wapniste i wapienie. W epoce lodowcowej na region nasunął się lądolód skandynawski. Wnioskować to można po występujących tu glinach morenowych i głazach narzutowych. O Roztoczu można powiedzieć, że jest krainą zgoła pograniczną. Niegdyś leżała na obrzeżach Grodów Czerwieńskich, później na pograniczu Polski Piastów i Rusi Halicko-Włodzimierskiej, następnie w obrębie Korony na pograniczu Małopolski i Rusi Czerwonej. Po rozbiorach przecięła je granica zaboru rosyjskiego i austriackiego, a obecnie biegnie tamtędy granica polsko-ukraińska.

Sąsiedztwo zgoła odmiennych narodowości spowodowało, iż spotykamy na tym terenie z przemieszaniem różnych kultur.

Byli wśród nich m.in. Żydzi, Ormianie, Tatarzy, Węgrzy, Niemcy, Grecy, Włosi, Hiszpanie, Anglicy i Szkoci. Wzajemne wpływy tych grup ludności o odmiennych kulturach i religiach spowodowały, że Roztocze pod względem kulturowym stało się fascynującą krainą, gdzie przemieszały się wpływy Wschodu i Zachodu. Dowody na to istnieją do dziś w sztuce, architekturze, krajobrazie. Wszystko to sprawia, że Roztocze, kraina pogranicza, jest jednym z najbardziej fascynujących pod względem kulturowym obszarów we współczesnej Polsce i na Ukrainie.

 
Słowa kluczowe: Roztocze, Roztoczański Park Krajobrazowy, wycieczki po Roztoczu, zwiedzanie Roztocza, Kraśnik, Zamość,

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....