Rynek w Kazimierzu Dolnym


24-120 Kazimierz Dolny

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis
Kazimierz Dolny Rynek

Starówka w Kazimierzu Dolnym jest bardzo malownicza i słynie ze swojego uroku. Zapewne dlatego od końca XIX wieku Kazimierz odwiedza tak wielu turystów. Rynek jest otwarty, stąd też roztacza się widok na farę i zamek obronny wybudowany przez Kazimierza Wielkiego. Zresztą od imienia tego właśnie włodarza miasta pochodzi nazwa miasta. Poza starówką, której uroku nadają XVII-wieczne kamienice,  można tu zobaczyć ruiny zamku, kościoły, basztę obronną, spichlerze, a nawet synagogę. Z brzegu rozciąga się piękny widok na rozlewisko rzeki Wisły, które w tym miejscu płynie wolno i dostojnie.

Na kazimierzowską starówkę zjeżdżają malarze, pejzażyści. Fanów przyciągają tu m.in. - Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Festiwal Artystyczny i Filmowy "Lato Filmów", a także letnie koncerty muzyki organowej i kameralnej w Farze. Godne zwiedzenia są muzea - Muzeum Przyrodnicze, Kamienica Celejowska, Muzeum Sztuki Złotniczej, a także Kuncewiczówka i liczne galerie sztuki.

Rys historyczny
Stare Miasto w Kazimierzu Dolnym

Na terenie dzisiejszego Kazimierza już we wczesnym średniowieczu istniała osada zwana Wietrzną Górą. W końcu XII w (1181 r.) książę Kazimierz Sprawiedliwy przekazał ją wraz z okolicznymi wioskami siostrom norbertankom z krakowskiego Zwierzyńca. Przypuszcza się, że to właśnie siostry zmieniły nazwę osady na "Kazimierz" na cześć swego dobrodzieja. Najstarszy dokument, w którym pojawiła się ta nazwa pochodzi z roku 1249.

Wiek XVI i XVII to okres rozkwitu miasta. Jego położenie nad Wisłą - głównym w tym czasie szlakiem handlowym – spowodowało, że bogaciło się na handlu, zwłaszcza zbożem. Upamiętniają to piękne spichlerze zbożowe stojące wzdłuż brzegu rzeki.

Czasy potopu szwedzkiego przynoszą kres świetności miasta, które nigdy nie odzyska już dawnej pozycji. Po upadku powstania styczniowego traci ono prawa miejskie i zostaje zdegradowane do rangi osady wiejskiej.

Po I wojnie światowej Kazimierz staje się Mekką artystów, głównie malarzy.

Natomiast II wojna światowa to ważny moment w dziejach miasta. Wówczas to kończy się w historii Kazimierza Dolnego dominacji wspólnoty chrześcijańsko - żydowskiej, która funkcjonowała tu od czasów średniowiecza. Dziś po ludności wyznania mojżeszowego pozostała tylko XVIII - wieczna synagoga, budynek jatek koszernych i kirkut.

Po wojnie miasteczko odrodziło się jako prężnie działający ośrodek artystyczny i turystyczny.

 
Słowa kluczowe: Rynek, Stare Miasto, Starówka, w Kazimierzu,

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....