Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

ul. św. Siostry Faustyny 3
30-420 Kraków

tel.: 122523311
fax:122637997
Wyślij wiadomość e-mail
Strona www
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje

Sanktuarium w Łagiewnikach leży nieopodal Krakowa. Cieszy się rangą światowego centrum kultu Miłosierdzia Bożego. To popularne od lat 40. XX wieku miejsce pielgrzymek związanych z obecnością łaskami słynącego obrazu Jezusa Miłosiernego oraz grobu św. Faustyny.

W skład sanktuarium wchodzą: zabytkowy zespół klasztorny Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, nowoczesna bazylika Bożego Miłosierdzia, kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu,

Dom Duszpasterski, Aula Jana Pawła II, pasaże handlowe oraz zaplecze duszpastersko-socjalne.

Nad nowoczesną dwupoziomową, elipsoidalną bazylikę góruje 77-metrowa wieża widokowa. Budowla może pomieścić 5.000 osób (około 1.800 miejsc siedzących). W dolnym poziomie kościoła znajduje się kaplica centralna, poświęcona założycielce klasztoru - św. siostrze Faustynie, i cztery kaplice boczne. Natomiast obok górnej części bazyliki mieści się wolnostojąca postmodernistyczna kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Ponieważ rola Jana Pawła II w propagowaniu i umacnianiu wiary chrześcijańskiej mocno wiąże się z Łagiewnikami i nie da się jej przecenić, to z wdzięczności na wieży widokowej przy bazylice umieszczono się pomnikpapieża Polaka. Jest to już siódmy rzeźbiarski monument papieski w Krakowie.

Ponadto w pobliżu Sanktuarium, na dawnych osadnikach sodowych zakładów Solvay, ma powstać kopiec Jana Pawła II na wzór innych krakowskich kopców. Ma on mieć wysokość około 50 metrów i średnicę podstawy 110 metrów.

Rys historyczny

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia najpierw mieściło się w obiekcie klasztornym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, który powstał w 1891 roku jako fundacja księcia Lubomirskiego dla dziewcząt i kobiet potrzebujących głębokiej odnowy moralnej.

W okresie międzywojennym w tym klasztorze żyła i zmarła siostra M. Faustyna Kowalska (1905-1938), przez którą Chrystus Pan przekazał Kościołowi i światu orędzie o Bożym miłosierdziu.

W 1943 roku krakowski spowiednik Siostry Faustyny o. J. Andrasz SI poświęcił pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego pędzla A. Hyły, ofiarowany jako wotum za ocalenie rodziny z wypadków wojennych, i zainicjował uroczyste nabożeństwa ku czci Miłosierdzia Bożego. Obraz szybko zasłynął łaskami, dlatego z roku na rok zwiększała się liczba pielgrzymów, którzy nawiedzali także grób zmarłej w świętości Siostry Faustyny.

Ostatecznie w 1962 roku władze państwowe odebrały zgromadzeniu zakład wychowawczy i większą część posesji, pozostawiając do jego dyspozycji jedno skrzydło zabudowań klasztornych, kaplicę, część ogrodu i cmentarz.

Kilka lat później (w 1969 roku) w klasztorze siostry zorganizowały ośrodek opieki otwartej dla młodzieży nieprzystosowanej społecznie pod nazwą Źródło, który funkcjonował do 1991 roku.

Bardzo dynamiczny rozwój kultu Miłosierdzia Bożego nastąpił po beatyfikacji Siostry Faustyny (18 kwietnia 1993) i jej kanonizacji (30 kwietnia 2000). Wielki wkład miały także pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Łagiewnik (1997 i 2002). Wszystko to bezpośrednio wpłyneło na rozbudowę sanktuarium, m.in. wzniesienie nowego kościoła – bazyliki. W tym też miejscu Papież zawierzył cały świat Miłosierdziu Bożemu.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....