Sanktuarium w Czernej

Czerna 79
32-065 Krzeszowice

tel.: 122820065
fax:122822418
Strona www
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje

W Czernej pod Krzeszowicami znajduje się barokowy kościół p.w. św. Eliasza oraz klasztor Karmelitów Bosych. Kompleks znajduje się w Dolinie Eliaszówki i niemal z wszystkich stron otacza go leśny rezerwat przyrody. Usytuowany jest na stoku wzgórza o wysokości 430 m n.p.m., porośniętego lasem, który skrywa pozostałości po dawnych zabudowaniach klasztornych.

Specyfiką klasztoru Karmelitów są pustelnie, czyli eremy. W Czernej znajdują się ruiny kilku z nich. W dawnej pustelni św. Agnieszki urządzono pomnik Milenium Chrztu Polski. Ciekawostką klasztoru jest tzw. Most Diabelski. Obecnie można oglądać jego tajemniczą ruinę. Zadziwia nawet dzisiaj swoimi rozmiarami. Jego arkady wzniesione z kamienia miały łącznie 120 m długości i do 18 m wysokości. Przerzucony nad niewielką rzeką Eliaszówką, łączył przeciwległe stoki wzgórz, na których znajdowały się pustelnie karmelitów. Ta wielka konstrukcja, wzniesiona w czasach, gdy w Polsce murowane mosty można było zliczyć na palcach rąk, służyła wyłącznie pustelnikom. Od końca XIX w. obiekt pozostaje piękną, romantyczną ruiną.

Kościół św. Eliasza jest miejscem kultu Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego. Wzniesiony na planie krzyża łacińskiego w stylu wczesnobarokowym, zdobiony jest czarnym marmurem dębnickim. Z tego materiału wykonane są m.in. ołtarze, posadzka i świeczniki oraz portal, prowadzący do kościoła.

W ołtarzu głównym znajduje się obraz przedstawiający św. Eliasza. W ołtarzu bocznym umieszczony jest otoczony czcią obraz Matki Boskiej Szkaplerznej z XVII wieku o wymiarach 208x107 cm. Obraz został koronowany koronami papieskimi w 1988 roku.

Przed kościołem znajduje się plac oraz źródełko w kształcie serca z rzeźbą kruka. Na zboczu wzgórza, wznoszącym się przed kościołem, usytuowany jest ołtarz polowy, a nad nim punkt widokowy.

Rys historyczny

Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej został ufundowany w 1629 roku przez Agnieszkę z Tęczyńskich Firlejową (1578-1644), wojewodzinę krakowską. Po skończeniu prac mających na celu przystosowanie wzgórza pod budowę, dnia 19 marca 1629 r., uroczyście poświęcono kamień węgielny. Dnia 28 września 1633 r., ku wielkiej radości fundatorki, rozpoczęto życie eremickie. Niebawem jednak z powodu dalszej budowy musiano przerwać regularne życie.

Klasztorny kościół św. Eliasza konsekrowano w 1644 roku. Aż do 1805 klasztor był pustelnią i wierni nie mieli do niego wstępu.

W 1640 r. konsekrowano kościół pod wezwaniem św. Proroka Eliasza. Wkrótce po tym wybudowano mur zamykający klauzurę i 12 eremitarzy.

Dni i godziny otwarcia

Furta czynna jest codziennie od 8.00 do 12.00 i od 14.00 do 18.00

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....