Śnieżne Kotły

Jagniątków
Jelenia Góra

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis
Śnieżne Kotły

są doskonałym przykładem występowania alpejskiego krajobrazu w Karkonoszach. Stanowią ścisły rezerwat Karkonoskiego Parku Narodowego. Śnieżne Kotły to dwa kotły polodowcowe położone pomiędzy Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem. Mały Kocioł ma głębokość około 300 m, a jego ściany osiągają wysokość 100 m. Ściany Wielkiego Kotła osiągają wysokość 280 m i są bardzo urwiste, a jego głębokość dochodzi do 250 m.

Mały Kocioł Śnieżny położony jest po zachodniej stronie, a Wielki Kocioł na wschodzie - oddziela je skalista grzęda. Górna krawędź Wielkiego Kotła położona jest na wysokości 1490 m. Dno kotłów leży na wysokości ok. 1200m i zamyka je wał morenowy. Na dnie Wielkiego Kotła znajdują się Śnieżne Stawki - dwa płytkie i niewielkie zbiorniki o krystalicznie czystej wodzie. Jest to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach.

Głównym atutem tego miejsca, z punktu widzenia turystyki krajowej, jest jego położenie, z którego wręcz idealnie można zwiedzić całe Karkonosze. Śnieżne Kotły to zdecydowanie najpiękniejszy fragment tego masywu górskiego. Najłatwiej dostać się tu z Jagniątkowa (obecnie dzielnicy Jeleniej Góry) lub bezpośrednio ze Szklarskiej Poręby. Dlatego też powstało tu i prowadzi stąd mnóstwo szlaków zarówno pieszych jak i rowerowych. W drugiej połowy XIX wieku Jagniątków stał się popularną i chętnie odwiedzaną miejscowością wypoczynkową zarówno zimą jak i latem. Do szybkiego rozwoju tego miejsca przyczynia się wspaniale rozwinięta infrastruktura turystyczna i baza noclegowa, na którą składają się pensjonaty, hotele, restauracje czy trasy zjazdowe przeznaczone dla sań.

Specjalne atrakcje:

W kotłach występują małe Śnieżne Stawki. Kotły to również unikatowy zespół florystyczny. Występują tu gatunki flory alpejskiej i arktycznej, m.in.: sasanka alpejska, modrzyk górski oraz unikatowy gatunek skalnicy śnieżnej (jedyne stanowisko w Europie). Urwiska kotłów są doskonałym terenem do uprawiania wspinaczki. Jednak, wymagana jest na to zgoda Karkonoskiego Parku Narodowego.

Rys historyczny:

Śnieżne kotły powstały około 20 tysięcy lat temu, w czasach polodowcowych, na skutek cofania się lodowca. Stanowią pozostałość po lokalnych lodowcach, które wytworzyły się wówczas w Karkonoszach. Nie były ogromne, a przy zmieniających się warunkach klimatycznych, wciąż zmieniały swoje miejsce. Jęzory lodu ze Śnieżnych Kotłów sięgnęły najdalej, na odległość 2 km, docierając na wysokość około 900 m, gdzie zachowały się porośnięte borem moreny czołowe.
Śnieżne Kotły do dziś stanowią najbardziej dziki zakątek Karkonoszy. Nie bez znaczenia jest fakt, iż obowiązuje tu zakaz schodzenia ze szlaków, a liczne kiedyś wspinaczki mocno ograniczono.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....