Sopot


Sopot

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis
Sopot

jest popularną nadmorską miejscowością turystyczną o statusie uzdrowiska. Wraz z pobliskim Gdańskiem i Gdynią tworzy aglomerację trójmiejską.

Od strony lądu miasto osłaniają zalesione wzgórza morenowe, natomiast od otwartego morza oddziela je Półwysep Helski. Dzięki temu wody sopockich plaż są cieplejsze niż w innych kurortach nad Bałtykiem. Ogromnego uroku i niepowtarzalny charakter nadają miastu secesyjne kamieniczki i wille, zadrzewione działki, zabytkowe parki oraz piękne ogrody. Zieleń jest tu ważnym elementem i stanowi, aż ponad 60% terenu miasta. Sopot od kilku lat uznawany jest za najlepiej zorganizowane i najbezpieczniejsze kąpielisko nadmorskie w województwie pomorskim.

Jeśli pomyślimy o Sopocie, to każdemu na myśl niezwłocznie przyjdzie molo, nieodłączny atrybut tego miasta. Drewniane sopockie molo o długości 511,5 m to najdłuższy taki pomost w Europie. To idealne miejsce rekreacyjnych i zdrowotnych spacerów - stężenie jodu na częściach najdalej wysuniętych w morze jest, aż dwukrotnie większe niż na lądzie. Jednocześnie jest to przystań turystycznej żeglugi pasażerskiej oraz taksówek wodnych. Bilety na rejsy białą flotą, na liniach Sopot – Westerplatte – Gdańsk (60 min.) i Sopot – Gdynia (30 min.) można nabyć w kasach przy wejściu na molo.

Jest jeszcze jeden absolutnie sopocki element miasta. Któż z nas nie słyszał o Festiwalu Sopockim? Zapewne każdy, choćby w mediach widział wspaniałą scenę Opery Leśnej, goszczącą wiele gwiazd z kraju i zagranicy. Ten zadaszony amfiteatr, na wolnym powietrzu, w opinii fachowców uchodzi za jeden z najpiękniejszych i najbardziej znakomitych, pod względem akustyki obiektów w Europie.

Specjalne atrakcje:

Oprócz korzystania ze słońca i sopockich plaż, warto zwiedzić miasto i chociażby zobaczyć Łazienki Południowe. To zachowana z 1907 roku ozdobna budowla drewniana, w której obecnie mieści się hotel „Zhong Hua" przy Al. Wojska Polskiego 1.

Nie można przejść obojętnie obok zabytkowej kaplicy neogotyckiej z 1870. Obecnie mieści się w niej kościół parafialny pw. św. Andrzeja Boboli.

A Krzywy DomTo architektoniczne dzieło sztuki plasuje się w szeregu dzieł oryginalnych, tworzonych np. przez Gaudiego. Swoją konstrukcją przyciąga turystów i jednocześnie nawiązuje do niezwykłej atmosfery Sopotu. We wnętrzu Krzywego Domku swoją siedzibę mają puby, restauracje, sklepy.

Jeśli mowa o kulturalno-rozrywkowych atrybutach miasta, to nie można zapomnieć o Monciaku, czyli głównej ulicy prowadzącej do mola. Przy tym najsłynniejszym w kraju deptaku mieszczą się liczne puby i galerie, a także kino Polonia oraz Scena Kameralna Teatru Wybrzeże.

Rys historyczny
Sopot

Pierwsza wzmianka o Sopocie, ówczesnej wiosce rybackiej, pochodzi z 1283 roku. Po I rozbiorze Polski, w 1772 roku Sopot znalazł się na obszarze zaboru pruskiego i przeszedł pod administrację Królestwa Prus.

W połowie XVI wieku bogaci patrycjusze gdańscy i dyplomaci obcych państw zaczęli budować w Sopocie swoje letnie rezydencje. Wówczas miasto zaczęło uchodzić za ekskluzywne i wysoce elitarne miejsce. Wśród nich był chirurg major J.J. Haffner, który kupił tu kawałek ziemi i w 1823 roku wybudował zakład kąpielowy (łazienki). Rok później postawił Dom Zdrojowy. Kolejnym jego przedsięwzięciem było założenie, istniejącego do dziś dnia parku. Ponadto wykazał się, jak na ówczesne czasy, bardzo nowatorskim pomysłem i wytyczył ścieżki spacerowe i zbudował pierwsze… molo. Dzisiaj stanowiące charakterystyczny element miasta. Takie prace przygotowawcze tego nadmorskiego kurortu sprawiły, że Sopot został uznany popularnym kąpieliskiem. Sopot rozwijał się, przybywało domów wczasowych, willi, przyjeżdżało tu także coraz więcej kuracjuszy. 8 października 1901 roku Sopot otrzymał prawa miejskie, natomiast od 1902 roku posiada swój własny herb, zatwierdzony przez cesarza Wilhelma II. Sopot powoli stawał się bardzo modnym miejscem w Europie. Nazywano go Riwierą Północy. Po II wojnie światowej w 1945 roku, Sopot został włączony do Polski, zaś pozostającą jeszcze w mieście ludność niemiecką wysiedlono. Ich miejsce zajęli Polacy z Pomorza, kresów wschodnich i Polski centralnej.

 
Słowa kluczowe: molo w Sopocie, atrakcje, opera leśna, Krzywy Dom, Monciak, Łazienki Południowe,

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....