Stańczyki - suwalskie mosty

Stańczyki
19-504 Dubeninki

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje

Na północno-wschodnim krańcu Polski, na skraju Puszczy Rominckiej w niewielkiej miejscowości Stańczyki, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Dubeninki, na północny zachód od Suwałk, na terenie Suwalszczyzny znajdziemy nie lada ciekawą atrakcję turystyczną, jaką są mosty w Stańczykach. Są one najwyższymi na linii i jednymi z najwyższych w Polsce. Ich pięcioprzęsłowa konstrukcja o równych 15m łukach, rozciąga się na długości 180 m i wysokości do 36,5 m, liczonej od powierzchni przepływającej pod nimi rzeki Błędzianki.

Rozmiary mostów oraz ich konstrukcja budzą podziw, a otoczenie i piękne widoki z góry napawają zachwytem. Nazywane poetycko „Wiaduktami Północy” lub „Akweduktami Puszczy Rominckiej”, dwa majestatyczne mosty, łudząco przypominają rzymskie akwedukty w Pont du Gard.

Specjalne atrakcje:

Wiadukty Północy są ulubionym miejscem entuzjastów sportów ekstremalnych - skoków bungy i wahadłowych. Jednak w ostatnim okresie wprowadzono oficjalny zakaz wariacji na linie ze względu na zły stan techniczny mostów.

Rys historyczny

Mosty w Stańczykach to dawne, ale wciąż imponujące elementy nieczynnej już linii kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami (31 km).

Mosty należą do najwyższych w Polsce. Zostały zaprojektowane przez włoskich architektów, a wznieśli je Niemcy. Zaczęto je budować przed I wojną światową, a ukończono dopiero w 1926 r. Najpierw powstał most południowy (lata 1912-14, ukończony w 1917 r.), a później, w 1918 r. most północny. Obie budowle są względem siebie równoległe. Wiosną 1917 r. rozpoczęto budowę tzw. trzeciego korytarza transportowego z Chojnic przez Czersk, Smętowo, Kwidzyn, Prabuty, Myślice, Morąg, Ornetę, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Kętrzyn, Węgorzewo, Gołdap, Pobłędzie, Kalwarię do Olity na Litwie. Wybuch I wojny światowej i trudna sytuacja polityczna znacznie skomplikowała tę inwestycję. Wreszcie tor położono tylko na jednym z mostów a 1 października 1927 r. na całej trasie zaczęły kursować pociągi. Początkowo były to trzy pary pociągów osobowych. Jednak ze względu na duże zainteresowanie turystów, którzy licznie odwiedzali te tereny w soboty i niedziele uruchomiono czwartą parę. Okolice Błędzianki to atrakcyjne tereny także dla zjeżdżali wędkarzy, grzybiarzy, a zimą nawet narciarze. Na tej trasie kursowały również pociągi towarowe przewożące głównie drewno z okolicznych lasów. W latach 40. Wykorzystano je do transportu kamieni przeznaczonych na budowę kwatery Hitlera Wilczy Szaniec w Gierłoży. Linia ostatecznie została rozebrana w 1945 roku przez oddziały Armii Czerwonej.

Cennik

Wiadukty w Stańczykach od kilku lat są własnością prywatną. Teren wokół nich został ogrodzony. Za wstęp pobiera się opłatę 2 zł.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....