Stare Miasto w Zamościu


Zamość

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Aktualnie
Zamość

jest nierzadko nazywany polską renesansową perłą architektury. Wypełniony wspaniałymi zabytkami i tętniący kulturalnym życiem sprawia, ze jego oblicze na długo utkwi w naszej pamięci.

Wśród zabytków wyróżniamy obiekty sakralne, budynki świeckie, budynki należące niegdyś do ludności żydowskiej oraz fragmenty byłej Twierdzy Zamościa. Barokowy ratusz z wachlarzowymi schodami z XVIII wieku stanowią niewątpliwie wizytówkę miasta. Motyw barwnych kamieniczek z arkadami na Rynku Wielkim odnajdziemy na chyba każdej pocztówce z Zamościa jako „miasta arkad”. Do ważnych budynków, które warto zobaczyć jest Pałac Zamoyskich z końca XVI wieku oraz Akademia Zamojska również z XVI, która stanowiła trzecią w Polsce akademię w tym wieku po Krakowie i Wilnie.

Zabytkowe kościoły to przede wszystkim w stylu renesansowym ze schyłku XVI wieku Katedra pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła, której dzwonnica jest też wieżą widokową, barokowe kościoły św. Katarzyny i franciszkanów Zwiastowania NMP. Synagoga z XVII wieku stanowi dowód na obecność kultury Żydowskiej w mieście.

Wszystkie wymienione zabytki, a także wiele innych powinny znaleźć się na naszym programie wycieczki po pięknym Zamościu.

Pobyt w tej renesansowej perle architektury polskiej doskonale wpasowuje się w plan zwiedzania razem z innymi atrakcjami turystycznymi znajdującymi się w pobliżu np. wędrówkami po Roztoczu lub w kierunku wschodnimi po malowniczych terenach nad dziką rzeką zwaną Bugiem.

Rys historyczny
Zamość

Trudno jest się oprzeć stwierdzeniu, że zamojskie Stare Miasto jest jednym z urokliwszych zakątków Polski. Nie jeden architekt czy urbanista popada w zachwyt na widok Starego Miasta. Jego zabudowa, a przede wszystkim układ urbanistyczny to dzieło Bernardo Morando, włoskiego architekta pochodzącego z Padwy, któremu Hetman Jan Zamoyski w XVI wieku powierzył zaprojektowanie miasta. Głównym zamierzeniem było stworzenie „miasta idealnego” na wzór włoskiego renesansowego modelu miasta. Warto jest wiedzieć, że Morando w swojej koncepcji planistycznej nawiązał do ludzkiej budowy ciała. Głowę stanowić miał Pałac Zamoyskich, kręgosłup ulica Grodzka, która ze wschodu na zachód w kierunku pałacu przecina Rynek Wielki, a ramionami miały być ulice poprzeczne takie jak ulica Solna czy ulica Moranda.

Niewątpliwie główną atrakcją Zamościa, która corocznie przyciąga ogromną ilość turystów jest zachowany do dnia dzisiejszego niemalże pierwotny urbanistycznie plan miasta. Nic dziwnego, że ten znakomity obiekt w roku 1992 został ujęty na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO jako przykład renesansowej zabudowy miejskiej.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....