Stare Miasto we Wrocławiu


50-001 Wrocław

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis
Stare Miasto we Wrocławiu

to najstarsza część lewobrzeżnego Wrocławia. Stare Miasto jest nie tylko historycznym, ale także kulturalnym i społecznym centrum Wrocławia. Znajdziemy tu zarówno wspaniałe przykłady architektury miejskiej jak i sklepy, galerie i muzea, bary, restauracje.

W samym sercu mieści się Rynek Główny. We Wrocławiu słynie on z barokowych kamienic, wyjątkowo starannie zrekonstruowanych po II wojnie światowej. Sam Rynek jest miejscem na tyle absorbującym, że wielu turystom zdarza się spędzić w nim niemalże cały swój pobyt we Wrocławiu. Najbliżej Rynku znajduje się sąsiadujący z nim Plac Solny. W poprzednich stuleciach budowali tu swoje kamienice najważniejsi miejscowi notable. Dziś wszystkie zostały odnowione, toteż możemy podziwiać ich kolorowe fasady oraz stylowe wnętrza. To wyjątkowy uroczy element tego dużego miasta.

Do Rynku Głównego przylega kościół św. Elżbiety. To czternastowieczny gmach gotycki, który prawdopodobnie z powodu swojej surowej architektury pełni funkcję katedry garnizonowej. Ponadto wieża kościoła stanowi idealny punkt widokowy, z której rozciąga się imponująca panorama miasta Wrocławia.

Idąc na zachód od Rynku Głównego znajduje się dzielnica żydowska, a w niej Synagoga pod Białym Bocianem.

Natomiast udając się w kierunku wschodnim  naszym oczom ukażą się mieszczące się w Parku Słowackiego Muzeum Narodowe i słynna Panorama Racławicka. Po drodze uwagę wszystkich zwraca malowniczy budynek Muzeum Architektury.

Wszyscy, którzy odwiedzają Wrocław nie mogą pominąć spaceru po Starym Mieście. Tu trzeba być i poczuć tę niezwykłą atmosferę tego miasta ,które posiada liczną bazę noclegową i restauracyjną.

Rys historyczny
Wrocław Stare Miasto

Stare Miasto we Wrocławiu wywodzi się z trzynastowiecznego miasta lokacyjnego. W XIII wieku dokonano kilkakrotnej lokacji miasta na prawie magdeburskim. Skąpych informacji dostarczają różnorakie zapiski na temat fundacji, konsekracji kościołów parafialnych (św. Wojciecha, św. Andrzeja i św. Wawrzyńca), a także wykopaliska archeologiczne. Pierwszych lokacji dokonano zapewne po 1212. Powstały w ten sposób kolejno dwa osiedla, określane Miasto Wrocławskie oraz Nowy Targ. Prawdopodobnie pierwsze z nich zajmowało obszar w rejonie ulic Piaskowej, św. Katarzyny, Wita Stwosza i Łaciarskiej, zaś drugie - wokół placu znanego dziś jako Rynek. Niewielkie rozszerzenia granic miasta miały miejsce dopiero w 1808. Wtedy rozszerzono Wrocław poza obszar Starego i Nowego Miasta.

W czasie II wojny światowej Stare i Nowe Miasto uległy silnym zniszczeniom. W czasie odbudowy położono ze względów ideologicznych nacisk na zachowanie obiektów pochodzących z epoki gotyku, a zatem z czasów rządów piastowskich. Wiele bardziej uszkodzonych, lecz nowszych obiektów rozebrano, aby pozyskać cegłę. Poza gotyckimi kościołami odbudowa koncentrowała się wpierw na okolicach Rynku, dążąc do odtworzenia stanu z początku XIX wieku. Następnie zrezygnowano z historyzującej zabudowy, wznosząc budynki mieszkalne o charakterze modernistycznym.

Obecnie oba dawne miasta posiadają status osiedla Stare Miasto, leżące na terenach dzielnicy o tej samej nazwie.

 
Słowa kluczowe: stare miasto, rynek, zabytkowy,

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....