Szczecin


Szczecin

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis
Szczecin

to stolica województwa zachodniopomorskiego. Jedno z największych Polskich miast. Szczecin leży przy samej granicy z Niemcami. Został uznany przez UE jako jedna z Polskich metropolii. Oprócz swojej geopolitycznej funkcji miasto jest określane jako jeden z największych w kraju centrów turystycznych z dużą liczbą zabytków. Obecnie w Szczecinie objętych ochroną prawną jest ok. 200 obiektów, a samo miasto znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Stanowi centrum kulturalne – liczne teatry, muzea i ośrodki kultury. Jest też ośrodkiem religijnym poprzez kurię arcybiskupią, wydziały teologiczne, sanktuarium maryjne.

Szczecin stanowił siedzibę książęcą, dzięki czemu w mieście powstał Zamek Książąt Pomorskich. O przeszłości miasta świadczą również pozostałości umocnień miejskich, jak Baszta Siedmiu Płaszczy lub bogato zdobione Brama Portowa i Brama Królewska. W Szczecinie znajduje się wiele byłych rezydencji, takich jak: Pałac Pod Głowami, Pałac Klasycystyczny, Pałac pod Globusem, Pałac Joński, Pałac Sejmu Stanów Pomorskich, Pałac Ziemstwa Pomorskiego oraz kamienice: Kamienica Loitzów, Domki Profesorskie.

Jedną z wyróżniających się budowli w Szczecinie jest bazylika św. Jakuba. Warto także zwrócić uwagę na inne kościoły m.in.: św. Jana Ewangelisty, św. Piotra i św. Pawła oraz św. Jana Chrzciciela.

Reprezentacyjną część Szczecina stanowią Wały Chrobrego, tworzące nad Odrą tarasy widokowe o długości 500 m.

W Szczecinie znajduje się także duży port morski i stocznie. Ponadto miasto otaczają trzy puszcze: Wkrzańska od północy, Bukowa od południa oraz Goleniowska od wschodu. Prawdopodobnie dlatego Szczecin uchodzi za miasto w formie pływającego ogrodu, wypełnione niezwykłą zielenią i wodą w jego centrum.

Specjalne atrakcje:

W Szczecinie jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. A wśród nich:

  • Zamek Książąt Pomorskich znajduje się na wzgórzu zamkowym;
  • Pałac Pod Głowami, ul. Żołnierza Polskiego ( XVIII );
  • Kościół św. Piotra i św. Pawła, Plac Św. Piotra i Pawła 4 ( XIII );
  • Kościół św. Trójcy, ul. Energetyków 8 ( 1894 - 1896 );
  • Brama Portowa ( XVIII );
  • Brama Królewska ( 1725 - 1728 );
  • Park Kasprowicza - największy park miejski Szczecina położony na skraju Łękna i Niebuszewa.
Rys historyczny
Szczecin

Wprawdzie trudno w to uwierzyć, ale już w VII-VI wieku p.n.e. istniała na tym terenie osada z okresu kultury łużyckiej. W czasach antycznych w okolicach Szczecina istniała miejscowość o nazwie Susudata. W IX wieku książęta słowiańscy wznieśli tu gród otoczony fosą, u którego podnóża rozwinęła się osada handlowo-rybacka.

W 967 Mieszko I przyłączył Pomorze wraz ze Szczecinem do Polski. Ówczesny Szczecin składał się z trzech części: grodu, podgrodzia i portu. Do około 1005 roku Szczecin znajdował się pod zwierzchnictwem Bolesława Chrobrego.

W 1181 miasto wraz z Pomorzem Zachodnim stało się lennikiem cesarza i weszło w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. W 1243 książę Barnim I nadał Szczecinowi prawa miejskie.

W 1630 miasto zajęli Szwedzi. Działania wojenne podczas potopu szwedzkiego spowodowały znaczne osłabienie gospodarcze miasta. W 1713 miasto zostało przyłączone do Prus. Rosjanie dokonali oblężenia Szczecina w czasie wojny siedmioletniej. Potem w latach 1806-1813 Szczecin znalazł się pod okupacją francuską.

Wiek XIX był spokojniejszym okresem w historii miasta. Wtedy to w 1843 miasto otrzymało połączenie kolejowe z Berlinem, dając początek kolei na Pomorzu. Wkrótce potem zauważalny stał się intensywny rozwój przemysłu.

15 października 1939 roku utworzone zostało tzw. Wielkie Miasto Szczecin, istniejące do zakończenia wojny. Utworzono na tym terenie około 100 obozów pracy przymusowej. Koniec II wojny światowej odkrył jak niewiele pozostało z tego miasta.

26 kwietnia 1945 Armia Czerwona zdobyła Szczecin. Oficjalne przekazanie miasta władzom polskim nastąpiło 5 lipca.

Od 1999 miasto jest główną kwaterą Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego sił NATO.

 
Słowa kluczowe: Szczecin, turystyka, noclegi, Zamek Książąt Pomorskich, zwiedzanie, zwiedzanie Szczecina,

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....