Szczyrk


43-370 Szczyrk

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis
Szczyrk

leży w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego. Od Bielska-Białej dzieli go zaledwie 15km, a od Żywca – 17 km. Miasto leży na wysokości od 460 do 600 m n.p.m.

Przybywającym tu licznie turystom Szczyrk kojarzy się z górami pełnymi szlaków turystycznych i rowerowych, z kolejką krzesełkową na Skrzyczne, nieprawdopodobnie pięknymi krajobrazami oraz z pięknymi hotelami. Narciarzom Szczyrk kojarzy się z najlepszymi w Polsce trasami i dziesiątkami wyciągów narciarskich. Sezon zimowy trwa tu od grudnia do kwietnia, bo tak zalega pokrywa śnieżna. Szczególnie korzystnymi cechami klimatu są: czyste górskie powietrze, duże nasłonecznienie, korzystny układ temperatur i dobra wilgotność powietrza. Klimat sprzyja rekonwalescencji po chorobach dróg oddechowych i serca.

Bogactwo środowiska przyrodniczego Szczyrku podnosi jego walory rekreacyjno-wypoczynkowe, a w szczególności krajobraz o urozmaiconym świecie roślinnym z dominacją lasów świerkowych i bukowych, pokrywających całe zbocza gór. W otaczających tu lasach można spotkać: sarny, kuny, borsuki i lisy. Na zboczach gór można spotkać popularnego padalca, salamandrę, zaskrońca i żmiję. W Żylicy pływają pstrągi i lipienie.

Jednak Szczyrk to nie tylko świetnie przygotowane trasy narciarskie, walory krajoznawcze i przyrodnicze. W mieście znajduje się także wiele cennych zabytków. W zasadzie wszystkie mają tu związek z kultem religijnym. Najstarszym liczącym ponad 200 lat jest kościół pod wezwaniem św. Jakuba. Cały drewniany, zbudowany z belek związanych w zrąb. Dumą kościoła jest barokowa ambona, chrzcielnica, i kropielnica z 1800 roku.

Specjalne atrakcje:

 • Kościół parafialny pod wezwaniem św. Jakuba - 200-letni zabytek z barokową amboną
 • Kościół NMP „na Górce” wraz z uzdrawiającym źródełkiem
 • Kaplice murowane z lat: 1829, 1830 roku
 • Kamienne figury przydrożne z pierwszej połowy XIX w.
 • Drewniany krzyż misyjny z 1730 r.
 • Wiele regionalnych chat, jeszcze z XIX w.
 • Parafia ewangelicka w Szczyrku - Salmopolu
 • Zabytkowy Biały Krzyż na Przełęczy Salmopolskiej
 • Zajazd „Pod Białym Krzyżem” w chacie góralskiej z wykutą grotą
 • Malinowskie Skały przy czerwonym szlaku, wiodącym ze Skrzycznego.
 • Grota Klimczoka pod szczytem Trzech Kopcy
 • Ruiny „Diabelskiego Młyna” nad Jaworzyną
 • Jaskinia „lodowa” w rejonie Beskidu Węgierskiego
 • Zabytkowe lipy przy kościele św. Jakuba, gdzie wiązano za karę przestępców
 • Beskidzka Galeria Sztuki
Rys historyczny
Szczyrk

był osadą międzynarodową. Pewnie zabrzmi to nieprawdopodobnie, ale tak rzeczywiście było. Obok polskich zbiegów i skazańców, około XV wieku zawędrowali tu koczownicy z Bałkan. Zatem mieszanka szlacheckiej krwi niemieckiej i austriackiej, żołnierskiej z Węgier oraz słowackiej i czeskiej spowodowała, że Szczyrk stał się zalążkiem zintegrowanej Europy.

Od wieków tutejsi mieszkańcy zajmowali się uprawą ziemi, karczowaniem lasów, pasterstwem, hodowlą i myślistwem. Wraz z rozwojem ludności, osadnictwo przesuwało się dalej w kierunku gór, a górale rozwijali nowe formy gospodarki. Dzięki temu zwiększyła się produkcja drewna i rozwinęło pasterstwo. Wytwarzano także sukno z owczego runa.

Rozwój turystyki rozpoczął się tuż po I wojnie światowej. Bezpośredni wpływ na to miały licznie tu wtedy działające lazarety, gdzie żołnierze austriaccy leczyli wojenne rany. Zanim wybuchła II wojna światowa w Szczyrku stanęło już około 10 pensjonatów. W 1924 roku powstało pierwsze schronisko na Skrzycznem. Natomiast w 1928 roku Salmopol, który był przez ponad 125 lat samodzielną miejscowością, został wchłonięty przez ekspansywnie rozwijający się Szczyrk. Tak też rozpoczęła się turystyczna ekspansja Szczyrku.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....