Twierdza Modlin


05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

Wyślij wiadomość e-mail
Strona www
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje
Twierdza Modlin

położona jest u zbiegu Wisły i Narwi, około 30 km na północny-zachód od Warszawy. Składa się z cytadeli położonej na prawym brzegu Narwi, umocnionych przedmości: kazuńskiego i nowodworskiego oraz dwóch pierścieni fortów. Twierdza jest jedną z największych i najlepiej zachowanych budowli tego typu w Polsce a nawet w Europie.

Lata walk toczonych dla niepodległości Polski i Polaków sprawiły, że w naszym kraju istnieje jeszcze wiele fortec obronnych. Twierdza Modlin jest jedną z nich, określaną jako międzynarodowy pomnik architektury obronnej. Tworzy ją wielokrotnie rozbudowywany zespół umocnień zawierający w sobie elementy fortyfikacji francuskiej, rosyjskiej i polskiej. Potocznie nazwą "Twierdza Modlin" określa się jedynie część centralną, tworzącą dzielnicę Modlin-Twierdza Nowego Dworu Mazowieckiego. Jednak faktycznie oznacza ona także forty wewnętrznego i zewnętrznego pierścienia, które zostały wzniesione w okresie od lat 80-tych XIX wieku do wybuchu I Wojny Światowej oraz towarzyszące im liczne dzieła z różnych okresów.

Rys historyczny
Twierdza Modlin

Położenie Modlina, u zbiegu rzek Wisły, Narwi i Wkry nadawało temu miejscu wybitne walory obronne. Znaczenie tego miejsca docenił również król szwedzki Karol Gustaw, zakładając tu obóz warowny o narysie gwiazdy czteroramiennej tzw. "Bugskansen", który przetrwał aż do 1660 r. W grudniu 1806 r. Napoleon podejmuje wstępną decyzję o budowie twierdzy w Modlinie. Zbudowano wówczas na prawym brzegu Wisły ziemno-drewnianną twierdzę o narysie półowalu, z pięcioma bastionami, otwartą od strony rzeki.

W Modlinie stacjonowały na przemian armie czterech państw: Francji, Rosji, Niemiec i Polski. Twierdza była w swej historii czterokrotnie broniona: w 1813, 1831, 1915 i 1939 roku. W 1920 roku w oparciu o nią toczyły się walki polsko-bolszewickie. Obsadzały ją wojska polskie (Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego, wreszcie Rzeczypospolitej), francuskie (napoleońskie), saskie, wirtemberskie, rosyjskie i niemieckie (II i III Rzeszy).

W kolejnych latach twierdzę modrnizowano i rozbudowywano. Odegrała ona swoja dużą rolę w każdej wojnie toczącej się przez nasz kraj.

Po wyzwoleniu twierdzy przez wojska radzieckie w 1945 r., polskie władze wojskowe przejęły ją. Przez jednostki stacjonujące w Modlinie przewinęło się tysiące żołnierzy zawodowych i kilkanaście tysięcy żołnierzy służby zasadniczej.

 
Słowa kluczowe: Twierdza, Modlin,

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!

Temperatura: 0.7°C Ciśnienie: 1022 hPa Wiatr: 00 km/h Wilgotność: 85 %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....