Iwonicz Zdrój


38-440 Iwonicz-Zdrój

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis
Iwonicz Zdrój

znajduje się w południowo-wschodniej części Polski, w województwie podkarpackim. Do Rzeszowa (stolicy województwa) dzieli je dystans 80 km. Położenie Iwonicza na pograniczu Beskidu Niskiego w dolinie Iwonickiego Potoku, wśród zielonych lasów jodłowo-bukowych, bogatych złóż wód leczniczych, niezwykle korzystny mikroklimat oraz nieskażone środowisko naturalne sprawiają, że Iwonicz cieszy się niesłabnącą opinią atrakcyjnego uzdrowiska. Cechą charakterystyczną tutejszego klimatu jest obniżona wilgotność powietrza spowodowana jego południowym spływem z Przełęczy Dukielskiej. Oprócz tego Iwonicz leży na obszarze największego nasłonecznienia i najmniejszego zachmurzenia w Polsce. To czyni go idealnym miejscem, które wpływa uspakajająco, orzeźwiająco i wzmacniająco na organizm.

Nowoczesna baza sanatoryjna i zabiegowa zapewnia świetne warunki lokalowe, znakomite wyżywienie i kompetentny personel. Największe bogactwo uzdrowiska Iwonicz Zdrój to lecznicze wody mineralne. Służą one do kuracji pitnych i kąpielowych oraz do produkcji iwonickiej soli leczniczej i kosmetyków \\\\\\\"Iwoniczanka\\\\\\\".  

Pobyt w Iwoniczu to wspaniała okazja do połączenia leczenia, profilaktyki, czynnego wypoczynku z odnową biologiczną i rehabilitacją ruchową.

Obecnie corocznie leczy się i wypoczywa w uzdrowisku około 50 tys. osób.

Profile lecznicze

Profil leczenia w uzdrowisku Iwonicz Zdrój ukierunkowany jest na:

  • otyłość,
  • schorzenia po mastektomii,
  • choroby układu nerwowego,
  • choroby dróg oddechowych,
  • choroby reumatologiczne,
  • choroby ortopedyczno-urazowe,
  • choroby układu trawienia,
  • choroby skóry,
  • osteoporozę,
  • choroby kobiece.
Rys historyczny
Uzdrowisko Iwonicz Zdrój

Iwonicz Zdrój jest największym i najstarszym uzdrowiskiem w województwie podkarpackim. Od 430 lat przyciąga uwagę kuracjuszy nie tylko z Polski, ale i z całej Europy.
Już w 1578 roku lecznicze walory Iwonicza docenili mieszkańcy dworu króla Stefana Batorego. Oni jako pierwsi zaczęli korzystać z doskonałego klimatu uzdrowiska i czerpać z niego profity zdrowotne.
W XVII wieku zakład zdrojowy cieszył się na tyle dużą popularnością, że zaczęli je odwiedzać kuracjusze zza granicy. O walorach leczniczych kurortu i jego osobliwościach głośno było w ówczesnej Europie, przypisując wodom mineralnym wręcz cudowne właściwości.

Wiek XVIII to dla Polski trudny okres w historii. Dało się to odczuć także w Iwoniczu. Ogólny upadek kraju spowodował, że drastycznie zmniejszyło się zainteresowanie starym uzdrowiskiem, a z czasem Iwonicz popadł w całkowite zapomnienie.
Dopiero nowi właściciele – hrabiowska rodzina Załuskich, przywróciła Iwoniczowi dawną świetność. W otoczeniu parkowych roślin otworzyli oni tu pierwszy zakład kąpielowy i pensjonaty. Efekt był wart europejskiego charakteru kurortu. Kolejne lata, to już tylko umacnianie się tej pozycji. Iwonicz stawał się coraz bardziej popularny wśród bywalców „wód” i taki pozostał do dziś.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....