Kudowa Zdrój


57-350 Kudowa Zdrój

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis
Kudowa Zdrój

położona jest na wysokości 390 - 400 m n.p.m. Na północny wschód od uzdrowiska rozciąga się masyw Gór Stołowych. Położenie w szerokiej kotlinie górskiej otwartej ku południowi jest niezmiernie korzystne pod względem klimatycznym. Właściwości klimatu Kudowy wpływają bardzo korzystnie na szereg procesów ustrojowych: krążenie krwi, oddychanie i trawienie, sprawność układu mięśniowego i nerwowego.

Uzdrowisko Kudowa Zdrój ma do dyspozycji dla kuracjuszy rozmaite urządzenia sportowe: boiska, basen, korty tenisowe, salę gimnastyczną.
Samo miasto ma zabudowę na ogół starą. Obiekty uzdrowiskowe rozrzucone są po całej miejscowości, a ich skupisko znajduje się w Parku Zdrojowym u podnóża Góry Parkowej. Stoi tu zabytkowy budynek Sanatorium „Zameczek” o ciekawej architekturze i zdecydowanie charakterystycznej dla dawnego budownictwa dolnośląskiego. Naprzeciw wznosi się budynek Pijalni nawiązujący stylem do architektury „Zameczku”. Jest to najładniejsza i największa pijalnia na Dolnym Śląsku. Wydaje się w niej wody z trzech źródeł. Obok pijalni znajduje się sala koncertowa oraz hala spacerowa. W parku rośnie ponad 300 okazów krzewów i drzew.

Dla turystów poruszających się różnymi środkami lokomocji zapewne istotną będzie informacja, że Kudowa Zdrój posiada bezpośrednie połączenie autobusowe z większością miast kraju.

Profile lecznicze

Podstawowe profile lecznictwa uzdrowiskowego w Kudowie Zdrój

  • Kardiologia - miażdżyca tętnic wieńcowych serca, choroba nadciśnieniowa, nerwice naczyniowe.
  • Niedokrwistość - anemie różnego typu.
  • Pulmonologia - chroniczne i alergiczne schorzenia dróg oddechowych.
  • Endokrynlogia - nadczynność tarczycy w jej wstępnym okresie, rehabilitacja po operacjach.
  • Otyłość - otyłość z towarzyszącymi jej schorzeniami.
  • Narząd ruchu
Rys historyczny
Uzdrowisko Kudowa Zdrój

Pierwsze wzmianki o Kudowie pochodzą z roku 1477, kiedy to w tym miejscu istniała wioska o nazwie Lipolitów. Wtedy nic nie wskazywało, że w miarę upływu czasu , uzyska ona status uzdrowiska. Pierwsze dowody na odkrycie leczniczych właściwości występujących tu wód widnieją w XVII-wiecznej dokumentacji. Wynika z niej, że nasi przodkowie używali wód przy rozmaitych dolegliwościach i „nad wino przedkładali jej zalety smakowe”. W tymże XVII wieku powstają pierwsze urządzenia kąpielowe wykonane z drewna. W 1783 kąpielisko zakupiła spółka lekarzy, która zajęła się balneologicznym leczeniem chorych. Skuteczność ich praktyki była na tyle duża, że w 1787 powstaje drewniany budynek łazienkowy z 20 wannami, a obok niego budynek mieszkalny (dzisiejsze sanatorium „Zameczek”).

Lata 1904 -1906 to przełomowy okres w historii uzdrowiska Kudowa Zdrój - odkryto nowe źródła wód mineralnych, wybudowano nowy budynek łazienek, sanatorium „Polonia”, rozbudowano stary zakład przyrodoleczniczy, powstała centralna kotłownia, własna elektrownia, kanalizacja oraz nowo wybudowana linia kolejowa. W roku przybyło tu 12 000 kuracjuszy. Po II wojnie światowej Kudowa ze swoimi źródłami wód mineralnych zaczęła nabierać coraz większego znaczenia jako miejscowość uzdrowiskowo-wypoczynkowa. W roku 1963 uzdrowisko zostało zaliczone do uzdrowisk międzynarodowych. I taką silną pozycję ma do dzisiaj.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....