Połczyn Zdrój


78-320 Połczyn-Zdrój

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis
Połczyn Zdrój

to miasto w województwie zachodniopomorskim. Jego układ urbanistyczny wypełnia dno kotliny, wśród wzgórz morenowych. To stwarza niepowtarzalny i ciekawy krajobraz, w którym dominują rozległe lasy bukowe. Pejzaż urozmaicają wysokie pagórki i wzniesienia, podobne do bieszczadzkich. Miasto leży na obszarze Drawskiego Parku Krajobrazowego. Całość dopełniają czyste jeziora polodowcowe (Dolina Pięciu Jezior). Dzięki tak urokliwemu krajobrazowi, kraina poetycko zwana jest „Bieszczadami Północy” lub „Szwajcarią Połczyńską”.

Uzdrowisko Połczyn Zdrój to jedno z nielicznych uzdrowisk w Polsce, gdzie w każdym z obiektów można korzystać ze wszystkich oferowanych zabiegów. Dzięki temu, aby odbyć kompletną kurację nie trzeba przemieszczać się między obiektami.

W Połczynie Zdroju działalność uzdrowiskowa odbywa się pod czujnym okiem najwyższej klasy specjalistów. Od wielu lat patronat nad działalnością leczniczą i naukową sprawuje Akademia Medyczna w Poznaniu. Dzięki temu kuracjusze mają możliwość korzystania z konsultacji największych polskich autorytetów w swoich dziedzinach medycyny.

Profile lecznicze

Podstawowe profile lecznictwa uzdrowiskowego w Połczynie Zdrój:

  • ginekologia,
  • narząd ruchu: reumatologia, neurologia, ortopedia, osteoporoza.

 Kuracjusze po konsultacjach z lekarzem korzystają z gamy około 50 zabiegów w zakresie:

  • kinezyterapii,
  • termoterapii,
  • światłoterapii,
  • elektrolecznictwa,
  • hydroterapii,
  • balneoterapii,
  • klimatoterapii,
  • masaży
Rys historyczny
Uzdrowisko Połczyn Zdrój

Historia osadnictwa na terenach dzisiejszego Połczyna sięga VI wieku. Gród, znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Wogry, pełnił ważną rolę na szlaku handlowym, którym przewożono sól i bursztyny z Kołobrzegu do Wielkopolski.

Zdecydowanie najważniejszym i przełomowym dla miasta był rok 1688, kiedy to połczyński tkacz przypadkowo odkrył źródło wody oraz borowiny. Źródła szybko stały się podstawą rozwoju funkcji uzdrowiskowej miasta. Leczniczy charakter wód na trwałe ukształtował charakter Połczyna i pozwolił mu stać się prężnie rozwijającym miastem uzdrowiskowym. Istotny wpływ na podniesienie znaczenia kurortu miały budowane na Pomorzu szosy i linie kolejowe. Dobra siatka połączeń komunikacyjnych, również z Europą, zaowocowała gwałtownym wzrostem popularności uzdrowiska i zwiększeniem liczby kuracjuszy. W latach 1870-1908 wybudowano istniejące do dziś sanatoria.

Powszechny kryzys związany z latami wojennymi spowodował upadek gospodarczy. Po II wojnie światowej Połczyn wrócił do swojej leczniczej funkcji. Na jego dalszy rozwój miał wpływ odwiert wykonany w roku 1965. Ujawniło się wtedy źródło bogate w brom i jód. To oczywiście spowodowało rozwój nowych kierunków lecznictwa. Tak namacalny fakt nie mógł zostać niezauważonym i 1 stycznia 1972 miejscowość otrzymała status miasta uzdrowiskowego.

W Połczynie Zdroju przemysł nigdy nie znalazł sprzyjających warunków rozwoju. Jednak słabo rozwinięty przemysł, niska urbanizacja, mała gęstość zaludnienia, oraz odległość od dużych tras komunikacyjnych to przecież największe atuty każdego dobrego miasta uzdrowiskowego.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....