Wilczy Szaniec


11-404 Gierłoż

tel.: 897524429
Strona www
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje
Wilczy Szaniec

W samym sercu Mazur, w lesie gierłoskim, na wschód od leżącej na skraju lasu wsi Gierłoż i 8 km na wschód od Kętrzyna, znajdują się porośnięte lasem ruiny kwatery głównej Adolfa Hiltera. Zamaskowane miasteczko w lesie składało się z 200 budynków: schronów, baraków, 2 lotnisk, elektrowni, dworca kolejowego. Zainstalowane były nawet urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie oraz dwie centrale dalekopisowe. Ponadto kwatera znajdowała się po północnej stronie linii kolejowej. Wyposażona była w zabezpieczenia najwyższej klasy w postaci żelbetowych ścian grubości 8 m i systemu tuneli.

Właśnie tu decydowano o wykorzystaniu jeńców w niemieckim przemyśle zbrojeniowym; budowie nowych obozów koncentracyjnych. A nawet wcielano tu w życie plan budowy Tysiącletniej Rzeszy. W Wilczym Szańcu podejmowano zbrodnicze i bestialskie decyzje, dotyczące losów wielu narodów Europy.

Tu pracowali i przebywali m.in.: Adolf Hitler, Hermann Goring, Heinrich Himmler, Martin Bormann, Wilhelm Keitel, Joseph Goebbels, Dr Fritz Todt, Albert Speer i inni.

Specjalne atrakcje:

Na terenie Wilczego Szańca, w dawnym budynku Straży Przybocznej, mieści się hotel z 55 miejscami noclegowymi i restauracja - idealne miejsce dla zwiedzających i szukających wypoczynku w Mazurskich lasach. Z Wilczego Szańca można zwiedzić okoliczne: Węgorzewo, Świętą Lipkę, Zamek w Reszlu, Mamerki, Kętrzyn lub Giżycko.

Na miejscu istnieje możliwość wynajęcia przewodnika, który oprowadzi po Wilczym Szańcu. Ci, którzy sami chcą poczuć tamtego ducha czasu mogą zwiedzić kwaterę po wyznaczonych szlakach wedle własnego uznania.

Na terenie byłego lotniska nieopodal kwatery znajduje się siedziba aeroklubu "Krainy Jezior". Można odbyć tu lot widokowy oraz wziąć udział w licznych imprezach lotniczych.

Rys historyczny
Wilczy Szaniec

Po pokonaniu Francji podczas II wojny światowej, a przed planowanym atakiem na ZSRR, Hitler wydał rozkaz zbudowania nowej kwatery głównej – miejscu, w którym wkrótce dokona się zamach na niemieckim przywódcy. Decyzje o budowie Wilczego Szańca podjęto jesienią 1940. O lokalizacji kwatery w tym miejscu zadecydował m.in. fakt, iż kętrzyński las znajdował się w pobliżu granicy ze Związkiem Radzieckim. Miało to duże znaczenie psychologiczne i ułatwienie realizacji planu Barbarossa, który przewidywał atak przeciwko ZSRR.

Hitler przybył do Wilczego Szańca wraz ze swoją świtą 24 czerwca 1941 roku. Tu spędził ponad 800 dni. W roku 1944 kwaterę zamieszkiwało ponad dwa tysiące osób. 20 lipca 1944 roku pułkownik hrabia Claus Schenk von Stauffenberg dokonuje tu nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera.

Według wszystkich dostępnych źródeł ten wieczór mógł wyglądać tak:

Stauffenberg wraz ze swoim adiutantem Wernerem von Haeftenem pojawia się w Wilczym Szańcu 20 lipca przed południem. Jego samolot z Berlina ląduje opodal kwatery o godzinie 10.15. Za dwie godziny Stauffenberg oznajmia, że chciałby przed naradą odświeżyć się. John von Freyend udostępnia mu w tym celu swój pokój. Haeften wszedł razem ze Stauffenbergiem do wskazanego pomieszczenia, aby pomóc jednorękiemu przy przebieraniu się oraz… przygotowaniu ładunków wybuchowych. Bomba została umieszczona pod stołem w miejscu gdzie toczyła się narada z udziałem Hitlera. Wodza ochroniła jednak solidna konstrukcja stołu dębowego. Gdyby ta próba zamachu powiodła się, zapewne inaczej potoczyły by się losy II wojny światowej.

W październiku 1944 roku oddziały Armii Czerwonej dotarły do wschodnich granic Prus Wschodnich. Takie natarcie spowodowało, że 20 listopada 1944 roku główną kwaterę przeniesiono do Zossen w pobliżu Berlina. Dwa dni później, wydano rozkaz zniszczenia Wilczego Szańca. Jego wykonanie nastąpiło nocą z 24 na 25 stycznia 1945 roku.

Dni i godziny otwarcia

Wilczy Szaniec jest dostępny dla zwiedzających od 8.00 do 20.00, a zimą 9.00-14.00

Cennik

Koszt zwiedzania kwatery to:

  • bilet normalny - 8 zł,
  • bilet ulgowy 5 zł.
 
Słowa kluczowe: wilczy szaniec, Kętrzyn, Hitler, Mazury, forteca, bunkry, schron,

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....