Wisła


Wisła

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis
Wisła

jest atrakcyjną górską miejscowością turystyczno – wypoczynkową, położoną w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim. Najniżej położonym miejscem w Wiśle jest dolina rzeki Wisły, znajdująca się na granicy z Ustroniem (392 m n.p.m.), zaś najwyżej – szczyt Baraniej Góry (1220 m n.p.m.). Centrum Wisły położone jest na wysokości 430 m n.p.m. Dolinę, w której leży miasto, otaczają malownicze góry Beskidu Śląskiego. Dobrze wiedzieć, że to właśnie tu znajduje się źródło największej polskiej rzeki Wisły. Ze źródeł na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka, tworzą właśnie rzekę Wisłę. Pomiędzy Czarną i Białą Wisełką rozpościera się 30-to metrowa zapora, pełniąca funkcje deptaka. Co więcej na Białej Wisełce możemy obejrzeć skalne wodospady, zwane Kaskadami Rodła.

Cechą charakterystyczną miejscowości jest jej rozczłonkowanie na kilka dolin.

Uwarunkowania geograficzne, klimat i malownicze otoczenie krajobrazowe zachęcają ludzi do wypoczynku, zarówno w zimie jak i w pozostałych porach roku. W krajobrazie dominują lasy, łąki na zboczach gór i górskie potoki.

Turyści, licznie przybywający do Wisły, mają do dyspozycji około 150 km szlaków turystycznych. Latem są to trasy o różnej skali trudności, dla turystów pieszych i rowerzystów górskich. Zaś na amatorów zimowych sportów czekają uroczo położone trasy dla narciarstwa śladowego i zjazdowego, ponad 20 wyciągów narciarskich (w tym większość oświetlonych tras). Zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim możemy skorzystać z kolei linowych na szczyty góry: Stożek, Cieńków, Soszów, Nowa Osada. Na terenie miejscowości istnieje 5 skoczni narciarskich.

Dodatkowych atrakcji przysparzają: otwarty basen kąpielowy, kryte baseny, liczne korty tenisowe i boiska sportowe (Ośrodek Sportowy Jonidło, Ośrodek Sportowy Start).

Podczas pobytu w Wiśle, zarówno polscy jak i zagraniczni turyści, skrycie liczą, że gdzieś na stoku lub ulicy spotkają rodowitego wiślanina - Adama Małysza, Mistrza Świata w Skokach Narciarskich. Jego trofea można podziwiać w Galerii „Sportowe Trofea Adama Małysza”. Nie lada atrakcją jest figura naszego Mistrza, wykonana z białej czekolady, usytuowana w hollu Domu Zdrojowego. Wśród mieszkańców Wisły, Adam Małysz znajduje nie tylko szacunek, poważanie, ale jest bohaterem oraz wzorem do godnym naśladowania. Jego imieniem została nazwana skocznia narciarska w Wiśle Malince. Na jej szczyt doprowadzi nas kolej linowa.

Wisła posiada jedną z największych baz noclegowych w Polsce.

Specjalne atrakcje:

Wśród ciekawych zabytków, których nie należy pominąć w Wiśle są:

  • Karczma z 1794 r., obecnie Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego.
  • Kościół ewangelicki wybudowany w 1838 r. - przykład architektury klasycystycznej.
  • Wieża kościelna z XVI w. na kościele p.w. Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle
  • Hotel Piast, pierwszy hotel w Wiśle wybudowany około 1885 r.
  • 110-letni pałacyk myśliwski Habsburgów z 1897-1898. Obecnie siedziba wiślańskiego Koła PTTK.
  • Kościół katolicki z 1855 r., przebudowany i rozbudowany w 1970 r.
  • Zamek Prezydenta na Zadnim Groniu wybudowany w 1930 r. według projektu architekta prof. Adolfa Szyszko-Bohusza.
  • Muzeum Narciarstwa – usytuowane jest w Ośrodku Wczasowym „Ziemowit”. Można podziwiać tutaj XIX wieczne narty oraz te, na których Adam Małysz wywalczył Mistrzostwo Polski. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.
  • Muzeum Spadochroniarstwa – posiadające największe prywatne zbiory
Rys historyczny
Wisła

powstała 360 lat temu, za czasów panowania ostatnich Piastów cieszyńskich. Przez wiele lat, ludność Wisły zajmowała się głównie pasterstwem. W Polsce zasłynęła za sprawą znanego etnografa Bogumiła Hoffa nazywanego odkrywcą Wisły oraz wybitnego psychologa dr Juliana Ochorowicza, którego określano budowniczym Wisły - letniska. Miało to miejsce na przełomie XIX i XX wieku. Dzięki nim, skrystalizował się nowy kierunek rozwoju społecznego, gospodarczego i kulturalnego miasta. Chętnie odwiedzali je w tym czasie twórcy kultury polskiej: Bolesław Prus, Władysław Reymont, Maria Konopnicka.

Najbardziej dynamiczny rozwój Wisły nastąpił w okresie międzywojennym. Wtedy zbudowano tu nową drogę, doprowadzono linię kolejową, na Placu Hoffa wybudowano Dom Zdrojowy, a w centrum powstało kilka basenów kąpielowych oraz park. W latach 30 - tych XX wieku, Wisła była już bardzo popularną miejscowością wypoczynkową. Wybuch II wojny światowej gwałtownie zahamował rozwój kurortu. Wiele pensjonatów, willi i hoteli uległo zniszczeniu. Natomiast trzeba powiedzieć, że okres socjalizmu był nad wyraz łaskawy dla tego regionu – wówczas powstało tu wiele ośrodków wczasowych, przeznaczonych dla pracowników różnych zakładów przemysłowych. Rosnące zainteresowanie Wisłą, przyczyniło się do wznowienia prac nad uatrakcyjnieniem tego miejsca. Dlatego w rejonie miasteczka zbudowano liczne, do dzisiaj wykorzystywane wyciągi, skocznie i trasy narciarskie.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....