Władysławowo


Władysławowo

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis

Władysławowo jest jednym z najbardziej atrakcyjnych wczasowisk na polskim wybrzeżu. Charakteryzuje go klimat morski, o leczniczych właściwościach, czysta woda i powietrze nasycone intensywnym zapachem jodu. Nie sposób nie docenić piaszczystej plaży, do której prowadzi sosnowy las i nadmorski widok na Przylądek Rozewie oraz zarys portu.

Sam port opasują dwa falochrony: wschodni oraz zachodni, w kształcie łuku (ponad 700 m), który spełnia także rolę mola spacerowego. Położony nad otwartym morzem jest jednym z najważniejszych portów, pod względem ilości wyładowywanych ryb, liczby obsługiwanych kutrów rybackich i wyposażenia. Pełni także funkcję żeglarskiej mariny, do której cumuje wiele jednostek pływających. Dobrze wiedzieć, że w porcie znajduje się także morskie przejście graniczne w turystyce żeglarskiej do portów skandynawskich, litewskich i łotewskich. W miesiącach letnich, port staje się bazą dla rejsów wycieczkowych po Bałtyku. Amatorzy wędkarstwa dobrze wiedzą, że mogą tu wziąć udział w kilkugodzinnych wyprawach na połów dorsza wędką. Rejsy takie organizowane są przez cały rok i gwarantują wspaniałą, niezapomnianą atmosferę i prawdziwą morską przygodę.

Specjalne atrakcje:

We Władysławowie można liczyć na wiele atrakcji. Oto miejsca, których nie należy pominąć podczas wycieczki przez miasto:

  • Izba Pamięci Portu stanowi muzeum rybołówstwa i portu we Władysławowie, w miniaturze. Znajduje się tam bardzo duża liczba nie publikowanych fotografii z lat 1935-1995 oraz wiele ciekawych eksponatów.
  • Dom Rybaka pełnił rolę hotelu dla rybaków w latach 50-tych. Obecnie jest siedzibą Urzędu Miejskiego.
  • Muzeum Motyli w swojej kolekcji posiada zbiór ponad 1400 motyli i 1000 owadów z całego świata, gromadzonych przez dwa pokolenia w jednej rodzinie.
  • Kościół pw. Wniebowzięcia NMP - uchodzi za perłę architektury lat 1960-1970. Od ponad trzydziestu lat odbywają się tutaj Letnie Koncerty Organowe. Biorą w nich udział wybitni soliści z kraju i z zagranicy.
  • Aleja Gwiazd Sportu to jedyne takie miejsce w Polsce. Znajdują się tu mosiężne gwiazdy - upamiętniające sylwetki znanych sportowców. Do tej pory w Alei znalazły swoje gwiazdy takich znanych osób, jak m.in. Feliks Stamm, Kazimierz Deyna, Waldemar Legień, Robert Korzeniowski, Irena Szewińska, Hubert Wagner, Ryszard Szurkowski, Leszek Drogosz, Jerzy Kulej, Jacek Wszoła, Dariusz Michalczewski, Sylwia Gruchała.
  • Centralny Ośrodek Sportu, Ośrodek Przygotowań Olimpijskich CETNIEWO, to ważne miejsce we Władysławowie. Stanowi kompleks obiektów sportowych, położonych w pięknym miejscu nad samym morzem. W ośrodku można znaleźć gabinety odnowy biologicznej, gabinety rehabilitacyjne, kriokomorę, gabinety masażu, solarium, salon kosmetyczny, krytą pływalnię, jacuzzi, sauny suchą i parową, hale sportowe, siłownię, night club, kawiarenkę internetową i wiele innych atrakcji.
Rys historyczny

Historia Władysławowa sięga wczesnego średniowiecza. Miejscowość po raz pierwszy została wspomniana w zapiskach historycznych w 1284 roku pod nazwą Velaves, zaś w języku polskim, nazwa Wielka Wieś, została zanotowana po raz pierwszy w 1598 roku. Dzisiejsza nazwa „Władysławowo” powstała na cześć króla Władysława IV, który w obronie przed spodziewanym najazdem szwedzkim, nakazał w 1635 roku budowę fortu wojennego. Tu 11 lutego 1920 roku odbyły się prawdziwe zaślubiny Polski z morzem. Wybudowany we Władysławowie port, stanowił z czasem bazę dla 33 kutrów. Na początku 1939 roku uruchomiono tu halę rybną. Prace polegające na rozbudowie zaplecza tego portu rybackiego przerwała wojna, która spowodowała, że port zmienił swój charakter z rybackiego na obronny. 11 września 1939 roku wojsko polskie, po zaciętej walce, zostało zmuszone do wycofania się na Półwysep Helski, a ówczesna Wielka Wieś została zajęta przez wojska niemieckie. Pod koniec wojny w styczniu 1945 roku, Niemcy zniszczyli kutry, na kilka dni przed wkroczeniem wojsk radzieckich i storpedowali północną część falochronu zachodniego. Po zwycięstwie wojsk polskich nad niemieckim okupantem, były prowadzone prace remontowe przy odbudowie zniszczonych fragmentów portu i porządkowaniu terenów przyportowych.
Pierwszym gospodarzem portu po wojnie została PP „Centrala Rybna”, która zajmowała się przetwórstwem, skupem oraz wędzeniem ryb.

Na przestrzeni minionych lat, port był wielokrotnie modernizowany m.in. przedłużono i wzmocniono falochron zachodni i wykonano wiele innych niezbędnych prac remontowych. Dzięki temu Władysławowo zapewnia świetną obsługę dla około 100 jednostek rybackich, bazujących na stałe w porcie.

Władysławowo otrzymało prawa miejskie 30 czerwca 1963 roku.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....