Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim

Pl. Zamkowy 1
11-100 Lidzbark Warmiński

tel.: 897672111
Wyślij wiadomość e-mail
Strona www
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje
Zamek Biskupów Warmińskich

Gotycka siedziba biskupów warmińskich leży w rozwidleniu rzeki Łyny i jej dopływu Symsarny, wśród zalesionych wzgórz morenowych. Wznosi się po wschodniej stronie miasta. Przez wiele lat sprawowała funkcję rezydencji biskupów oraz strażnicy wschodniej granicy Warmii.

Okazały zamek w Lidzbarku należy do najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej nie tylko w Polsce. Już w 1958 roku znalazł się w gronie zabytków pierwszej klasy. Natomiast w 1963 roku ze względu na ogromną wartość artystyczną i historyczną w skali świata uznano go za pomnik historii najwyższej klasy, czyli zerowej. Ten wspaniały przykład średniowiecznej architektury obronnej nazywany bywa „Wawelem Północy” ze względu na piękny arkadowy dziedziniec, który za sprawą obecnych tu krużganków, łudząco przypomina dziedziniec Królewskiego Zamku na Wawelu. Jest swoistym wprowadzeniem na główną kondygnację, gdzie swoje podwoje otwierają pomieszczenia reprezentacyjne lidzbarskiego zamku.

Bryłę zamku w narożu północno-wschodnim zdobi masywna, okazała wieża, tzw. stołp. Inaczej niż w pozostałych narożach, gdzie znajdują się wieżyczki na konsolach.

Zamek posiada piwnice, które służyły jako magazyny żywności, więzienie oraz w ich w części znajdowały się piece do ogrzewania zamku ciepłym powietrzem. Dzisiaj w części piwnic pod skrzydłem wschodnim zamku znajdują się sale ekspozycyjne, w których przedstawione są elementy architektury ogrodowej i armaty z herbami biskupów.

Obecnie większość pomieszczeń zamkowych przeznaczonych jest do zwiedzania przez turystów. Czując powiew historii obejrzeć tu można zbiory sztuki gotyckiej, portrety, dokumenty związane ze słynnymi mieszkańcami zamku oraz elementy dawnego wyposażenia sal zamkowych. Na najwyższych piętrach zamku prezentowane jest malarstwo polskie z XIX i XX wieku oraz zbiór ikon, których znaczna część pochodzi z Wojnowa.

Specjalne atrakcje:

Dla wszystkich zainteresowani próbą wcielenia się w ówczesnych mieszkańców zamku działa wypożyczalnia strojów historycznych pochodzących m.in. z filmu „Kopernik”. Niebanalną atrakcją będzie założenie prawdziwej futrzanej szuby, sukni, togi, biretu, ornat czy mitra biskupa. Czynna jest codziennie oprócz poniedziałków od 9.00 do 16.00 (do korzystania na miejscu). Cena biletu za strój - 3,00 zł.

Rys historyczny
Zamek biskupi w Lidzbarku Warmińskim

to budowla z XIV wieku. Zespół składający się z zamku właściwego, zbudowanego na planie kwadratu oraz przedzamcza wznoszono przez około 100 lat, od połowy XIV do połowy XV wieku.

Powstał z drewnianego gródka o nazwie Lecbarg, który należał do pruskiego plemienia Pogezanów. Około roku 1350, kiedy to z Ornety do Lidzbarka przeniesiono główną siedzibę biskupów warmińskich, rozpoczęto budowę nowego zespołu obronnego. Podjął się tego Jan I z Miśni (1350 - 1355). Prace kontynuował jego następca Jan II z Strypok i w latach 1355 – 1373.

Całość w latach 1373 - 1401 otoczono murami obronnymi a od strony południowej, wschodniej i północnej fosą zasilaną z wyżej położonej Symsarny. Tak ukształtowany zespół przez następnych 400 lat stanowił centralny ośrodek władzy świeckiej i gospodarczej na terenie Warmii i kościelnej w diecezji.

W wiek XV budowla trawiona licznymi pożarami, uległa znacznym zniszczeniom. W trakcie odbudowy zamku zmodyfikowano jego kształt, dodając trzy narożne wieżyczki, a kaplicę i salę audiencyjną przesklepiono sklepieniem wielogwiaździstym.

Od końca XVI wieku, panująca wówczas moda epoki renesansu i baroku spowodowała, że zamek stopniowo zatracał swą funkcję obronną zamek, przekształcając się w okazały dwór książęcy, bogato wyposażony i ozdobiony imponującymi malowidłami.

W okresie wojen napoleońskich oraz w latach trzydziestych XIX wieku wnętrza zamku zaadoptowano na szpital wojskowy, piekarnię oraz koszary. Cały budynek został zdewastowany do tego stopnia, że kilkanaście lat później doszło do częściowej rozbiórki obiektu.

W 1857 roku ówczesny biskup warmiński Ambroży Geritz (1842 - 1867) powołał na zamku szpital i sierociniec Fundacji św. Józefa.

70 lat później w zamku rozpoczęto kompleksowe prace konserwatorskie i powołano muzeum regionalne. W czasie II wojny światowej niższą kondygnację piwnic przeznaczono na więzienie dla rosyjskich jeńców. Mimo, że obiekt nie ucierpiał bezpośrednio od działań wojennych, to zbiory po byłym muzeum uległy dewastacji i rozgrabieniu. Ocalałą resztę w 1945 roku zabezpieczyło Muzeum Mazurskie w Olsztynie.

Dni i godziny otwarcia

Muzeum zaprasza codziennie oprócz poniedziałków:

od 1 września do 19 maja od 9.00 do 16.00

ostatni zwiedzający wchodzą na teren Muzeum o godz. 15.15, na zamkowy dziedziniec do godz. 15.45

od 20 maja do 31 sierpnia od 9.00 do 17.00

ostatni zwiedzający wchodzą na teren Muzeum o godz. 16.15, na zamkowy dziedziniec do godz. 16.45

Cennik
  • normalny - 8 zł
  • ulgowy - 6 zł
  • rodzinny [2+1] - 18 zł
  • rodzinny [2+2, 2+3, 1+3] - 22 zł
  • dziedziniec i piwnice zamkowe - 3 zł
  • przewodnik w języku polskim - 50 zł
  • (w dni wolne od pracy x 2)
  • przewodnik w jęz. angielskim i niemieckim - 100 zł
  • (w dni wolne od pracy x 2)
 
Słowa kluczowe: zamek, pałac, Lidzbark, zamek biskupów, Warmia, Prusy, zamek biskupów warmińskich,

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....