Zamek Bolków


59-420 Bolków

tel.: 757413297
fax:757413297
Wyślij wiadomość e-mail
Strona www
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje
Zamek Bolków

Zamek w Bolkowie wznosi się na wysokości 396 m n.p.m, na Zamkowym Wzgórzu. Budowla zajmuje 7600 m2. Do dzisiaj, w ogólnym zarysie przetrwał układ murów obronnych - tych średniowiecznych i tych tworzących zewnętrzną linię umocnień, oraz ciąg budynków mieszkalnych.

Zamek Bolków pełni dziś funkcje muzealne. W dwóch niewielkich pomieszczeniach budynku utworzono ekspozycję, w ramach której znalazły się m.in.: zgrabne rekonstrukcje zamków dolnośląskich, stare ryciny i widokówki, skromna kolekcja dawnego uzbrojenia oraz potężne drzewo genealogiczne Piastów. W salkach tych wprowadzono zakaz fotografowania, nie obowiązujący w odkrytej części ruin.

Zamek jest magicznym miejscem i stanowi żywą perłę turystyczną miasteczka. Licznie odwiedzają go turyści z Polski i z różnych stron świata.

Trzeba wiedzieć, że Bolków słynie z aktywnie i prężnie działającego tu Bractwa Rycerskiego, stawiającego sobie za zadanie wskrzeszenie dawnej jego świetności poprzez organizowanie Turniejów Rycerskich, koncertów dawnej muzyki i tańca. Wszyscy zainteresowani kulturą rycerską mogą wziąć udział w organizowanych tu piknikach. Można tu także zobaczyć prawdziwe, jedne z największych i najbardziej prestiżowych w kraju turniejów rycerskich.

Spotykani na bolkowskim zamku rycerze i giermkowie doskonalący swoje umiejętności w posługiwaniu się mieczami, toporami i innym średniowiecznym orężem. Całkiem często turyści napawają się widokiem dam dworu tańczących na dziedzińcach zamkowych przy dźwiękach muzyki średniowiecznej. Wszystko to stwarza poczucie życia w zamku, w którym nadal tkwi klimat minionych lat i tamta atmosfera. Osobiste uczestnictwo w takim spektaklu, to niewątpliwie ogromna atrakcja, która przeniesie nas w czasy, znane nam tylko z podręczników historii.

Rys historyczny
Zamek w Bolkowie

Pierwsza wzmianka o zamku w Bolkowie pochodzi z 1277 roku. Gotycka budowla pod rządami Bolka I, a potem jego następców Bernarda i Bolka II była wielokrotnie rozbudowywana i przebudowywana. Z tamtego okresu zachowało się niewiele elementów wystroju architektonicznego.

Ostatecznie swój kształt zamek uzyskuje dopiero w XVI wieku. W wyniku prac budowlanych powstaje wówczas nowy budynek mieszkalny zwany dziś Domem Niewiast, połączony nowo wzniesionym krużgankiem z istniejącymi zabudowaniami. Następuje również przebudowa dawnego budynku mieszkalnego nadająca mu renesansowy charakter. W tym czasie ma miejsce rozbudowa zewnętrznych linii fortyfikacji przystosowanych już do broni palnej. Powstają dziedzińce zewnętrzne wraz z systemem murów obronnych i bastei. W sumie w wyniku przebudowy zamek zajmował powierzchnię 7.600 m2 i należy go zaliczyć do największych. W swojej historii zamek bolkowski był wielokrotnie oblegany. W 1245 roku wojska czeskie pod dowództwem rycerzy z Czernej bez powodzenia czterokrotnie szturmowały jego potężne mury. Nie został również zdobyty w czasie wojen husyckich trawiących Śląsk. Zamek uległ dopiero w 1463 roku. Wtedy to został wzięty szturmem przez króla czeskiego Jerzego z Podjebradu, który osadził na nim rycerza Jana z Czernej. Ten jednak, okazał się niegodnym gospodarzem. Przez swoją niechlubną działalność grabieżczą stracił panowanie nad zamkiem.

W czasie wojny trzydziestoletniej Zamek Bolków został zdobyty przez Szwedów w 1646 roku. W trakcie walk budowla znacznie ucierpiała. W 1703 roku pieczę nad nim przejął zakon Cystersów z Krzeszowa. Po sekularyzacji zakonu w 1810 roku przeszedł na własność skarbu państwa. Opuszczony przez swoich ostatnich lokatorów, zamek zaczął popadać w ruinę. Aby temu zapobiec, rada miasta w 1885 roku zezwala na częściową rozbiórkę murów. Odbudowę zamku rozpoczęto w pierwszej połowie XX wieku. Przerwana wojnami i zawirowaniami dziejowymi została wznowiona w 1994 roku.

Dni i godziny otwarcia
 • poniedziałek: 9:00 - 15:30 (sale wystawowe zamknięte)
 • wtorek – piątek:
 • 01 maja - 30 września: 9:00 - 16:30
 • październik: 9:00 - 16:30
 • 01 listopad - 30 marzec: 9:00 - 15:30
 • kwiecień: 9:00 - 16:30
 • sobota – niedziela:
 • 01 maja - 30 września: 9:00 - 17:30
 • październik: 9:00 - 16:30
 • 01 listopad - 30 marzec: 9:00 - 15:30
 • kwiecień: 9:00 - 17:30

Muzeum Zamek Bolków jest nieczynne w dniach: 01.11; 11.11; 24-25.12; 01.01; święta Wielkiej Nocy.

Cennik

Ceny biletów wstępu do Zamku:

 • normalny 6zł
 • ulgowy 3zł

Bilety ulgowe przysługują uczniom i studentom ze wszystkich krajów świata za okazaniem legitymacji, a także rencistom i emerytom z polskim obywatelstwem.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....