Zamek Czartoryskich


63-322 Gołuchów

tel.: 627615094
fax:627615094
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje

Zamek Czartoryskich swoją formą nawiązuje do słynnych zamków nad Loarą. Budowla otoczona jest parkiem angielskim o powierzchni 162 ha, w którym znaleźć można wiele okazów egzotycznych drzew. To czyni z tego miejsca naprawdę uroczy kawałek Polski. W owym parku znajduje się również Mauzoleum Izabeli Działyńskiej, fundatorki parku.

W mrocznych pomieszczeniach gmachu głównego zamku, który dziś pełni rolę muzealną, prezentowane są określone tematycznie zbiory z wieloma cennymi dziełami sztuki. Podążając za przewodnikiem poznajemy wiele historię tego wyjatkowego miejsca i jego mieszkańców. Można obejrzeć kolekcje:

  • w sali waz antycznych: 56 eksponatów z liczącego przed wojną 259 egzemplarzy zbioru ceramiki antycznej z VII-III w. p.n.e., popiersie Izabelli Czartoryskiej A. Madeyskiego oraz portret Jana Działyńskiego, bogato rzeźbiony stół wykonany w XIXw. z barokowych rzeźb ołtarzowych, a także monumetnalny renesansowy kominek pochodzący prawdopodobnie z zamku Arney le Duc we Francji, zakupiony przez Izabellę w 1878 za kwotę 4200 franków.
  • w sali starożytności: zabytki kultur starożytnych (figurki, naczynia), stolik oraz kabinet wykonane przez artystów włoskich w XVIIw., malowidła włoskich malarzy renesansowych, m.in. portret M. Kopernika z XVIw., Madonna z Dzieciątkiem M. Tossiniego, Św. Sebastian autorstwa C .Cigniani i Zaślubiny św. Katarzyny.
  • w sali muzealnej zaprojektowanej przez Maurycego Ouradou na wzór sali jadalnej zamku w Chaumont: kominek z XVIw. z płaskorzeźbami Madonny z Dzieciątkiem oraz wykonane w warsztacie H. van Asche w Brukseli XVII-wieczne gobeliny ilustrujące historię rozgrywającą się podczas II wojny punickiej.
  • w sali polskiej: manierystyczny XVI-wieczny kominek wykonany z kamienia z Gubbio, a także stare kopie portretów królewskich oraz portrety hetmanów i wojewodów, pochodzące ze zbiorów Czartoryskich, fotografie i dokumenty związane z przedwojennym muzeum.

Wrażenie na turystach robi biblioteka oraz odtworzona sypialnia księżnej Małgorzaty.

Zamek Czartoryskich w Gołuchowie warto zobaczyć nie tylko ze względu na jego ewidentne walory historyczno-zabytkowe, ale przede wszystkim dlatego, że wygląda on rzeczywiście jak zamek z bajki.

Rys historyczny

Zamek Czartoryskich w Gołuchowie to wczesnorenesansowy zamek obronny wzniesiony w latach 1550-1560 dla ówczesnego starosty radziejowskiego i wojewody brzesko-kujawskiego Rafała Leszczyńskiego. Zamek ten wielokrotnie zmieniał właścicieli. Byli nimi także Czartoryscy, którzy sprawowali nad nim pieczę do II wojny światowej. Stąd też nazwa zamku.

W XIX wieku powstaje zamek w stylu renesansu francuskiego, a w jego wnętrzach zostaje utworzone jedno z pierwszych prywatnych muzeów w Polsce.

W swojej pierwotnej formie ten Dwór obronny posiadał czterokondygnacyjną wieżę, postawioną na planie prostokąta o wymiarach około 12,5x19 metrów i opasanej na narożach ośmiobocznymi basztami, przy czym baszta południowo-wschodnia górowała nad resztą o co najmniej jedną kondygnację.

Często zmieniający się właściciele zamku ograniczali się jedynie do niezbędnych remontów, które nie były w stanie zapobiec postępującej destrukcji. W latach 30-ych XIX stulecia obiekt był już tylko malowniczą ruiną, budzącą zainteresowanie i entuzjazm jedynie u zagorzałych turystów i poszukiwaczy pamiątek z odległych epok.

Podczas II wojny światowej zamek w Gołuchowie przeznaczono na magazyn odzieży wojskowej. To spotęgowało jego dalsze zniszczenia i umożliwiało grabież tego, co jeszcze pozostało. W latach 60-tych zamek przejęło Muzeum Narodowe.

Dni i godziny otwarcia

Zamek udostępniony jest dla zwiedzających w godzinach:

  • od wtorku do soboty 10.00-16.00
  • w niedziele i święta 10.00-17.00
  • w poniedziałki zamek jest nieczynny.

Zwiedzanie co pół godziny. Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem.

Cennik

Bilet wstępu kosztuje 8 zł normalny i 5,50 zł ulgowy.

We wtorki wstęp jest darmowy.

Wynajęcie przewodnika kosztuje 25 zł.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....