Zamek Kliczków

Kliczków 8
59-724 Kliczków

tel.: 757340700
Wyślij wiadomość e-mail
Strona www
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje
Zamek Kliczków

Lśni pełnym blaskiem swej nieprzeciętnej urody. Ta neorenesansowa rezydencja dworska składa się z zespołu budynków z trzema wieżami oraz przedzamcza. Otoczona jest starym kilkudziesięciohektarowym zabytkowym parkiem w stylu angielskim zaprojektowanym przez Eduarda Petzolda. Zamek w Kliczkowie zaliczany jest do największych i najładniejszych rezydencji na Dolnym Śląsku. W murach budowli znajdują się relikty warowni książąt świdnicko – jaworskich.

Wokół zamku rozciągają sia gęste lasy Borów Dolnośląskich, a do najbliższego większego miasta Bolesławca jest zaledwie 12 kilometrów.

Zwiedzając Polskę nie należy pominąć tego miejsca. Tym bardziej, że zamek ma dogodne położenie w pobliżu głównych międzynarodowych tras Wrocław - Berlin, Wrocław-Drezno, Szczecin-Praga.

Od Wrocławia oddalony jest o 122 km, od Forst - 40 km, od Görlitz - 55 km.

Do zamku prowadzi trzystumetrowa aleja lipowa, która rozpoczyna się na początku wsi, dalej - przez barokową Lwią Bramę do mostku i Wieży Bramnej.

Zamek Kliczków teraz oprócz swojej historycznej funkcji, pełni również rolę jako Centrum Konferencyjno – Wypoczynkowe. Dzisiejsza recepcja mieści się w dawnej stajni, a żłoby zamieniono na kwietniki. Natomiast basen dla gości to nic innego jak ośmiokątna kryta ujeżdżalnia koni.

Specjalne atrakcje:

Każdy, kto jest ciekawy czy w zamku wciąż mieszkają Białe Damy lub po korytarzach przechadzają się duchy jego właścicieli, może tu przenocować i sprawdzić to osobiście. Wszystkie pokoje hotelowe o zróżnicowanej powierzchni wyposażono w nowe, ale wysmakowane i stylizowane meble. I choć, ze względu na otoczenie, atmosfera może być co najmniej podniosła, to wyszukana i przytulna aranżacja wnętrz, daje komfort prawdziwego wypoczynku i spokoju, odpowiednio dla, co by nie mówić, wyjątkowego miejsca. Nie musimy przy tym korzystać z łaźni czy balii, bowiem przy każdym pokoju znajduje się łazienka odpowiadająca współczesnym standardom.

Trzeba przyznać, że wielce nietypową jest lokalizacja atrakcyjnego Spa w zamkowych piwnicach. Zamek Kliczków w iście historycznej atmosferze daje możliwość skorzystania z relaksujących  zabiegów upiększających i odmładzających ciało. Różnorodność propozycji w zakresie odnowy biologicznej jest doskonałym uzupełnieniem dla zamkowych atrakcji - spacerów po okolicach Kliczkowa, rowerowych wycieczek wytyczonymi trasami (rowery można wypożyczyć w Zamku), gry w tenisa i innych propozycji centrum sportowego Zamku.

Aby w 100% poczuć się mieszkańcem zamku lub rycerzem, należy na czas pobytu w Kliczkowie „porzucić” swój samochód i jak ówcześni mieszkańcy twierdzy poruszać się na koniach lub bryczkami. Dla amatorów przygotowane są lekcje jazdy konnej w pobliskim centrum jeździeckim.

Rys historyczny
Zamek w Kliczkowie

został zbudowany pod koniec XIII w. przez księcia Bolka I świdnicko-jaworskiego prawdopodobnie jako obiekt nawodny. Później był on własnością wielu rodów szlacheckich i przechodził z rąk do rąk.

Jak podają materiały źródłowe, pod koniec XVI stulecia zamek odnowiono i przebudowano w stylu renesansowym. Przez wieki zmieniający się właściciele Kliczkowa, przedstawiciele znakomitych rodów, rozbudowywali zamek według własnych upodobań architektonicznych. II wojna światowa przyniosła dewastację zamku. Po 1945 zamek Kliczków powoli popadał w ruinę. W jego murach po wojnie stacjonowało wojsko. Wielkie wydarzenia w historii Polski nie oszczędziły tej unikatowej budowli. Groziła jej nieuchronna zagłada. Aż w 2000 roku zamek stał się własnością wrocławskiej spółki. Wtedy w imponującym tempie rozpoczęto prace renowacyjne i rezydencja odzyskała swój blask.

Dni i godziny otwarcia

Zwiedzanie Zamku Kliczków w języku polskim dla gości indywidualnych odbywa się w soboty i niedziele, w następujących godzinach:

12.30, 13.30, 15.00, 16.30.

Cennik

Koszt zwiedzania zamku w języku polskim:

  • 15,00 zł / osoba dorosła
  • 10,00 zł / dzieci i młodzież szkolna
  • dzieci poniżej 4-go roku życia - bezpłatnie

Koszt zwiedzania w języku niemieckim lub angielskim: 15,00 zł /os (tylko na zamówienie)

Dla grup zorganizowanych (powyżej 10 osób) istnieje możliwość ustalenia innych godzin zwiedzania Zamku.

Zgłoszenia na zwiedzanie grupowe należy zgłaszać odpowiednio wcześniej.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....